Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
İşletim Sistemleri - Operating System
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netBİLGİSAYAR / DONANIM / YAZILIM / NETWORK / CEP TELİşletim Sistemleri - Operating System

Mesaj icon Konu: XP ipuçları - XP püf noktaları - Hızlı XP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
mucahit_89
Faal Üye
Faal Üye


Kayıt Tarihi: 29Aralık2010
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 308

Alıntı mucahit_89 Cevapla bullet Konu: XP ipuçları - XP püf noktaları - Hızlı XP
    Gönderim Zamanı: 11Ocak2011 Saat 17:18

XP ipuçları - XP püf noktaları - Hızlı XP

Windows'unuz daha hızlı açılsın, çalışsın, kapansın: bu ipuçlar sayesinde bilgisayarınıizdan yüzde 20 daha yüksek performans alacaksınız.

BIR TARAF HER ZAMAN BEKLEMEK zorundadır ve bu taraf genellikle kullanıcı olur. Çalışma masasının altında ister eski bir Pentium, ister yüksek performanslı yepyeni bir sistem bulunsun Windows temel olarak akıcı bir şekilde çalışmayı reddeder. Artık buna bir son verme zamanı geldi de geçiyor bile! Win-dows Me, 2000 ve XP için hazırladığımız bu en üst ipuçları ile bilgisayarınızı canlandırabilir ve makinenizden yüzde 20 daha yüksek performans elde edebilirsiniz.

Ayrıca burada şu ana kadar başka hiçbir yerde görmediginiz bazı profesyonel ipuçları da bulabileceksiniz. Bunları, üzerlerinde bulunan "Prof. Ipucu" simgesinden ayırt edebilirsiniz. Ayrıca sisteminizin performansıinı artıracak olan ipuçlarını da "Yüzde 20 Daha Hızlı" simgesi ile donattık. Buradaki ipuçlarının bazıları Kayıt Defteri ile çalışılmasını gerektiriyor. Burada yaptığınız tüm değişikliklerin sisteme doğrudan etki edeceğini göz önünde bulundurarak gerçeklestirdiğiniz işlemleri devamlı not etmeli ve her işlemden önce Kayıt Defteri'ni mutlaka yedeklemelisiniz. Hemen ilk ipucunda bulabileceginiz bir araç, ise Windows 2000 kullanıcılarının artık Msconfig'i kullanabilmelerine ve bu sayede sistem açılışında otomatik olarak çalıştırılan programları rahatlıkla temizleyebilmelerine imkan tanıyor.

IP
mucahit_89
Faal Üye
Faal Üye


Kayıt Tarihi: 29Aralık2010
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 308

Alıntı mucahit_89 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Ocak2011 Saat 17:19

Kaşla göz arasında sistem açılışından zaman kazanın ;

1) Windows 2000, XP Msconfig ile açilisin düzenlenmesi : Windows XP, programların sistem açılışında otomatik olarak yüklenebilmelerine imkan tanıyan bir Autostart, yani Otomatik Başlat işlevine sahip. Bu, bir taraftan Başlat Menüsunde ("Tüm Programlar" alt menüsunde) bulunan Baslangıç klasörü, diğer taraftan ise Kayıt Defteri üzerinden gerçekleştirilir. Bazı programlar, kendilerini bu işlevi kullanarak Başlangiç Klasörüne eklerler. Bu durum sadece açılış süresini uzatmakla kalmaz, yazılımların sistem belleğini kullanması nedeniyle Windows'un çalışma hızını da hissedilir derecede düşürür.

Windows'un sahip olduğu sistem konfigürasyon aracı"Msconfig" ile bu gibi otomatik olarak çalıştırılan programlara rahatlıkla göz atabilirsiniz. Ancak Windows 2000 kullanıcıları söz konusu araca sahip olmadıkları için bu kadar rahat hareket edemeyebilirler. Bunun için Msconfig aracını ayrıca eCHIP'ten XP Tuning bölümünden ya da www.perfectdrivers.com/local/msconfîgxp/ msconfig.exe adresinden yükleyebilirsiniz.

Tam adıyla Sistem Yapılandırma Hizmet Programı'nı çalıştırmak için Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna "msconfig" yazmanız ve daha sonra Tamam düğmesine tıklamanız yeterli. Sistem açılışında otomatik olarak yüklenen programları görmek için Başlangıç sekmesini etkinleştirin. Buradaki listeden programın ismini, yüklenme şeklini ve sabit disk üzerinde bulunduğu yeri görebilirsiniz. Real Player, Apple Quickti-me veya Nero gibi uygulamalara ait buradaki kayıtlan devre dışı bırakmalısınız. Buna karşılık Windows'a ait kayıtlara dokunmayın. Çalışmasını istemediğiniz programları devre dışı bıraktıktan sonra sistemi yeniden başlatın. Sistem açılışında ekrana gelen penceredeki mesajın bir daha gösterilmemesi ve ilgili programın Windows açılışında otomatik olarak yüklenmemesi için buradaki kutucuğu işaretlemeli ve Tamam düğmesine tıklamalısınız.

2 ) Windows 9x, 2000, XP Farklı donanım profillerinin kurulumu : Sistem açılışında çeşitli donanım sürücülerinin yüklenmesi gereksiz zaman kaybına neden olur. Örneğin, bir video düzenleme kartına sahipseniz ve bunu sadece zaman zaman kullanıyorsanız ilgili sürücüyü sadece istediğiniz zaman yüklemeniz daha mantıklı olacaktır. Donanım profilleri bunun için etkili bir çözüm teşkil ediyorlar. İlk olarak sahip olduğunuz profilin özelliklerini yeni bir tanesine kopyalamaksınız. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın, kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın, Donanım sekmesini etkinleştirin ve buradaki Donanim Profilleri dügmesine tıklayın. Burada normalde sadece Profile 1 isimli bir kayıt bulunur. Şimdi Kopyala düğmesine tıklayın ve yeni profile "Video Yok" gibi açıklayıcı bir isim girin. Ardından Tamam düğmesine tıklayın ve Windows'u yeniden başlatın. Artık sistem açılışında ekrana gelen pencereden istediginiz profili seçebilirsiniz. Şimdi Video Yok kaydını seçin ve Sistem Özellikleri penceresindeki Donanım sekmesini etkinleştirdikten sonra buradaki Aygıt Yöneticisi düğmesine tıklayın. Ekrana gelen listeden açılışta yüklenmesini istemediğiniz cihazı seçin (örneğin Video Kartı) ve kısayol menüsündeki Devre Dışı Bırak komutunu çalıştırın. Ardından Windows'u kapatıp yeniden başlatın ve açılışta tekrar Video Yok donanım profilini seçin. Bunun sonucunda video kartının sürücüsü sistem açılışı sırasında otomatik olarak yüklenmeyecektir. Bu ipucunu Windows 2000 ve 9x altında da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Windows 9x altında donanım profillerine Bilgisayarım özellikleri penceresindeki Donanım Profilleri sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

3 ) WindowsXP Açılış optimizasyonunun ayarlanması : Microsoft, Windows XP'ye sistemin açılış sürecini huzlandurmak için işletim sisteminin başlatulmasunu ve programlarun yüklenmesini otomatik olarak optimize eden bir araç eklemiş. Bunun için Windows, kendi açılışı ve uygulamaların yüklenmesi sırasında gerçekleşen işlemleri kaydediyor ve yüklenen dosyalan, sahip olduğu birleştirme aracını kullanarak, bir sonraki açılışta okuma kafaları mümkün olan en kısa yolu kullanacak şekilde sabit disk üzerinde yeniden yerleştiriyor. Windows, açılış optimizasyonu için belirlediği ayarları"C:\Windows\Prefetch" klasöründeki LAYOUT.INI dosyası içerisinde saklıyor. Ayrıca burada her bir program için HIZLI İPUÇLARI :

» Birkaç tıklamayla daha güçlü bilgisayar :

Tüm Windows bilgisayarları için geçerli olan bazı ipuçları vardır. Burada topladığımız bu klasik ipuçlarını sizlere bir kez daha hatırlatıyoruz.

» Hazırda beklet : Bu özelliği bilgisayarı kapatırken kullanabilirsiniz. Bu sayede o anki tüm hafiza içeriği sabit diske kaydedilir ve bir sonraki açılışta geri yüklenir. Hazırda Beklet işlevini DenetimMasasındaki / GüçSeçenekleri öğesini kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Başlat / Bilgisayarı Kapat komutunu çalıştırdıktan sonra sol taraftaki [Shift] tuşunu basılı tuttugunuz zaman Beklet düğmesinin ismi Hazırda Beklet olarak değişecek.

» Yazıtipi klasörü : Kullanmadığınız yazı tiplerini Denetim /Masasındaki Yazı Tipleri klasöründen düzenli olarak silin. Bu, bilgisayarın açılmasını ve çalışmasını bir hayli hızlandırır.

» Takas dosyası : Şayet birden çok sabit disk içeren bir sisteme sahipseniz takas dosyalarını mutlaka diğer disklere dağıtın. Bu, dosyaya erişim sırasında zamandan tasarruf sağlar.

» Hafıza ihtiyacı : Ne kadar hafizaya ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için Görev Yöneticisi'ni açın ve çalışırken kullandığınız tüm programlan başlatın. Daha sonra Performans sekmesini etkinleştirin ve buradaki Ayrılmış Bellek (K) kısmında KB cinsinden verilmiş En Yüksek değerini kontrol edin.Bu, bilgisayarınızda bulunması gereken minimum bellek miktarını gösterir.

".pf" uzantısına sahip yeni dosyalar oluşturuyor. İşletim sistemi her üç günde bir bu dosyalan kontrol ediyor ve kullanıcının çalışmaya ara verdiği bir sırada dosyaları yeniden düzenliyor.

Prefetch klasörünün içerisindeki ".pf" uzantılı dosyaların sayısı zaman içerisinde artıyor. Bunun sonucunda açılış optimizasyonu gitgide daha kötü çalışmaya başlıyor. Bu nedenle Windows'un yeniden organize olabilmesi için söz konusu "C:\Windows\Prefetch" klasörünün içeriğini en az ayda bir temizlemelisiniz.

Yaptığımız testte 2,8 GHz'lik bir Pentium 4 ve 512 MB belleğe sahip bir sistem üzerine Windows XP Professional kurduk. Prefetch klasörünün temizlenmesinden sonra BIOS ekranın görüntülenmesi ile kayit penceresinin ekrana gelmesi arasında geçen süre 46 saniyeden 36 saniyeye düştü. Üzerinde 1 GHz'lik Celeron işlemci, 256 MB RAM ve Windows XP Home bulunan ikinci bir test makinesinde ise söz konusu süre 52 saniyeden 50 saniyeye düştü.

! DİKKAT: Bu sistemin derinliklerin yapıacak bir değişikliktir ve bu nedenle her ihtimale karşı ilk olarak sabit diskinizin o anki durumunu yedeklemenizi öneririz.

4 ) Windows XP DSL ile hızlı baslangıç : Bilgisayarınızı bir ağ kartı ve RASPPPOE sürücüsü ile doğrudan DSL ağına bağladıysanız Windows'un açılışı sırasında bazı gecikmeler yaşayabilirsiniz. Örneğin, tüm simgelerin eksiksiz olarak görüntülenmesine ragmen bunları çalıştırmak istediğiniz zaman başarısız olabilirsiniz. Bunun nedeni Windows XP'nin ağ kartı için bir IP adresi atamaya çalışmasıdır. Bunun için ilk olarak bir DHCP sunucusu arar ve ardından bir IP adresi atar. Ancak bu, DSL ağında önceden planlanmadığı için biraz zaman alabilir. Burada IP adresleri sunucu tarafindan atanmaktadır.

Söz konusu arama işlemini engellemek için bu bağdaştırıcının tüm istemci ve protokollere bağlanmasını engellemelisiniz. Bunun için Başlat Menüsü'ndeki Tüm Programlar / Donatılar / iletişim / Ağ Bağlantıları komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki Yerel Ağ Baglantısı simgesine sağ tuşla tıkladıktan sonra açılan kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Genel sekmesinde bulunan tüm seçenekleri devre dışı bırakın.
! DİKKAT: Bu ipucu sadece, söz konusu ağ sekmesini kullanarak aynı zamanda yerel ağa veya bir yönlendiriciye bağlı değilseniz etkili olacaktır.

5 ) Windows XP Açılış menüsü konfigürasyonu : Eğer XP'yi eski bir Windows sürümüyle birlikte çalışacak şekilde veya sabit diskinizi bir DOS açılış disketi kullanarak kurduysanız, bilgisayarın açılması sırasında Bootmenu, yani açılış menüsü ekrana gelecektir. Standart ayarlara göre kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçmek için 30 saniye süreniz var. Ancak bu süreyi kısaltmak elinizde. Şayet sabit diskinizi DOS altında kurduysanız açılış menüsünde sadece Microsoft Windows XP Professional veya Home Edition kaydından ikişer tane olacaktır. Bu durumda menüyü kapatmanız size vakit kazandırır.

Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın ve kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Takip eden penceredeki Gelişmiş sekmesini etkinleştirin ve Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan Ayarlar düğmesine tıklayın. Şimdi ekrana gelen pencere üzerinden söz konusu menünün ekrana gelme süresini kısaltabilir veya İşletim sistemleri listesini gösterme süresi seçeneğindeki işareti kaldırarak menünün ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz.

6 ) WindowsXP Otomatik IDE tanımanın kapatılması : Windows XP, sistem açılışında standart olarak bilgisayarınızda kurulu olan IDE yuvalarını kontrol eder. Bunun sonucunda Windows sisteme mevcut cihazları sisteme bağlar. Ancak bu arama işlemi tabii ki zaman kaybına neden olur. Şayet yeni cihazlar bağlamayı düşünmüyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakmalısınız. Tabii ki ihtiyaç duyduğunuz zaman rahatlıkla tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Bunun için Aygıt Yöneticisindeki IDE ATA / ATAPI Denetleyiciler başlıgını açın. İlk olarak Birincil IDE Kanalı öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Gelişmiş Ayarlar sekmesini etkinleştirin. Buradaki Otomatik Algıla öğesinin seçili oldugu açılır listeden Yok öğesini seçin. Aynıi işlemi ikincil IDE Kanalı için de uygulayın. Artık gereksiz yere beklemek zorunda kalmayacaksınız.

IP
mucahit_89
Faal Üye
Faal Üye


Kayıt Tarihi: 29Aralık2010
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 308

Alıntı mucahit_89 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Ocak2011 Saat 17:21

Hızlı Çalışma : Windows'u beklemeye mecbur değilsiniz. İste bunun sırları :

7 ) Otomatik Kullan ve Çalıştır'ı kapatma : Otomatik Kullan ve Otomatik Çalıştır adlı Windows işlevleri size ayak bağı olabilir Ne de olsa sürücüye yerleştirilen tüm | program CD'lerinin kurulum programlarının otomatik olarak çalıştırması gerekmiyor. Yine aynı şekilde Nero veya Wi-nOnCd gibi CD yazma programlarını kullananların da XP'nin yazma programını kullanmak isteyip istemedikleri sorusuna her seferinde yanıt vermesi son derece can sıkıcı.

CD üzerindeki programların otomatik olarak çalıştırılmalarının sorumlusu ise Windows'un Otomatik Çalıştır işlevi. Bu işlevi Windows 2000 ve XP altında rahatlıkla devre dışıi bırakabilirsiniz. Bunun için Başlat/ Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna ‘’gpedit.msc" yazın ve Tamam düğmesine tıklayın. Takip eden penceredeki Bilgisayar Yapılandırması ve Kullanıcı Yapılandırma başlıkları altındaki Sistem öğesini etkinleştirin. XP altında pencerenin sağ yarısında bulunan Otomatik Çalışır özelliğini kapat öğesine çift tıklayın, takip eden penceredeki Etkin seçeneğini etkinleştirin ve son olarak Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın. Windows 2000 altında ise Otomatik Çalıştır yerine Otomatik Oynat ifadesi kullanılmış.

Otomatik Kullan işlevini devre dışı bırakmak için de Gezgin veya Bilgisayarım penceresindeki istediğiniz CD veya DVD sürücünün üzerine sağ tuşla tıklayın ve ekrana gelen kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Takip eden penceredeki Otomatik Kullan sekmesini etkinleştirin ve buradaki Uygulanacak bir işlem seç seçeneğini etkinleştirin. Ardından yukarıdaki açılır listeden farklı içerik türlerini seçin ve son olarak aşağıdaki listeden Eylem Yok öğesini seçin.

8 ) Windows XP Yükleme engelinin kaldırılması : Bir bilgisayar üzerinde çalışan servislerin tamamı Windows'tan kaynaklanmıyor, aynı zamanda başka uygulamalar tarafından da kullanılıyor olabilirler. Özellikle performansa ihtiyaç duyan veya gereksiz olduğunu düşündüğünüz servisleri kapatmak için aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız. İlk olarak bir servisin çok fazla kaynağa ihtiyaç duyup duymadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için [Alt] + [Ctrl]+[Del] tuş kombinasyonunu kullanarak ulaşabileceğiniz Görev Yöneticisi'nden faydalanabilirsiniz. Bu pencere üzerindeki İşlemler sekmesini etkinleştirin ve bir işlem için CPU sütununda özellikle yüksek değer bir gösterilip gösterilmediğini kontrol edin. Buradaki "svchost.exe" isimli işleme karşı şüpheli yaklaşabilirsiniz. Bu servis DLL dosyalarının yüklenmesinden sorumludur ve bu işlemlerden birinin hangi programdan kaynaklandığını buradan tespit etmeniz mümkün değildir. Buradaki listede çok sayıda "svchost.exe" kaydı bulunur ve bunların her birinin bir servis olduğunu gösterir. Bunun için Windows XP Professional'ın sahip olduğu Tasklist aracına başvurabilirsiniz. Home Edition kullanıcıları ise ilgili aracı eCHIP'ten XP Tuning bölümünde ya da www.mvps.org /sra-mesh2k/utils adresinden yükleyebilirler. Ancak ilk olarak söz konusu Svchost servisinin PID (Process Identifier, Islem Tanimlayici) bilgisini elde etmelisiniz. Görev Yöneticisi penceresindeki Görünüm / Sütun Seç komutunu çalistirin, takip eden penceredeki PID (Islem Tanımlayıcı) seçeneğini işaretleyin ve Tamam düğmesine tıklayın. Şimdi ş üphelendiğiniz servisin PID bilgisini not edin.

Başlat Menüsü'ndeki Tüm Programlar / Donatılar / Komut istemi komutunu çalıştırın ve asağıdaki ifadeyi girin:
tasklist / svc
Artık PID bilgisini kullanarak, şüphelendiğiniz servisin kaynağını öğrenebilirsiniz. Bunun sonucunda söz konusu uygulamayi ister kaldırabilir ister Msconfig aracım kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenlik nedeniyle yeni konfigürasyonunuzu test etmeden önce ilk olarak 2. ipucunda anlatıldığı gibi ikinci bir donanım profili oluşturmalısınz.

Tipki insanlarda oldugu gibi, Windows'un da fazlaliklarindan kurtulmasi performans artisi sagliyor. Ise baslamak için, isletim sisteminin açilista otomatik olarak yükledigi Windows XP servisleri iyi bir nokta. Çünkü bu hizmetlerin hepsine, her bilgisayarin ihtiyaci yok.

Çalismaya baslamadan Önce en iyisi ikinci bir donanim profilini olusturun (Bkz. 2. ipucu) ve daha sonra Denetim Masasi / Yönetim Araçlari / Hizmetler aracini çalistirin. Artik buradaki hizmetlerden, bilgisayarinizin kullanim alani ve sahip oldugu donanimlara bagli olarak ihtiyaç duymadiklarinizi devre disi birakabilirsiniz. Sayet buradaki hizmetleri devre disi biraktiktan sonra Windows ile çalisirken sorunlar yasarsaniz yine bu araci kullanarak tekrar etkinlestirebilirsiniz. Eger Windows'un açilmasini engelleyen bir hata Ile karsilasirsaniz eski donanim profilini yükleyebilirsiniz.

» Uyarı Hizmeti : Bu hizmet, yöneticilerin uyarı mesajlarını aktarır.Şayet bulunduğunuz sistemin yöneticisiyseniz bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

» Dizin Oluşturma Hizmeti : Bu hizmet varolan belgelerin listesini tutar ve daha sonra bu dosyaların aranması işlemini huzlandırır. Şayet çok seyrek arama yapıyorsanız bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

» Pano Defteri : Sadece bir ağ içerisinde gerekir ve pano üzerinden çok sayıda bilgisayar arasında veri paylaşımını mümkün kılar.

» Hata Bildirim Hizmeti : Olay protokolünün hata mesajlarının ağda aktarılmasını sağlar. Bu protokolü bilgisayarınız üzerinde kendiniz de izleyebilirsiniz.

» Sunucu : Sunucu hizmeti, dosyalar ve yazicilar için paylaşımlar oluşturmak üzere kullanılıyor. Eger bir ağa bağlı olarak çalışmıyorsanız bu hizmet gereksiz.

» TCP/IP NetBIOS Yardımcısı : Benzer şekilde sadece bir ağ hizmeti ve tek başına çalışan sistemlerde devre dışı bırakılmalı.

» Messenger servisi : Ağ üzerinden gönderilen mesajları alarak bunları açtığıi yeni bir iletişim penceresi üzerinde görüntüler. Son zamanlarda Özellikleri internet bağlantısı üzerinden diğer bilgisayarlara mesaj gönderen reklam firmaların hedefi oluyor. Ağa bağlı değilseniz bu servisi de mutlaka kapatmalısınız.

» Netmeeting Remote Desktop : Windows ile beraber sunulan "Netmeeting" aracı kullanılarak başka bir bilgisayarı ağ veya internet üzerinden kontrol edebilmek mümkün. Sununla ilgilenmeyenlerin söz konusu hizmeti kapatmaları faydalı olur.

» IPSEC Hizmetleri : Sadece bîr sunucuyla şifreli bağlantı kurulmak istendiğinde gerekir.

» Uzaktan Kayıt Defteri : Başka bir bilgisayarın Kayıt Defteri'ne ağ üzerinden ulaşılmasını mümkün kılar. Bu hizmet de sadece ağ ortamında kullanılabiliyor.

» Telnet : Bu hizmet, bilgisayara Telnet protokolü kullanılarak erişilmek istenildiğinde gerekli olur. Normalde bu hizmete gerek duyulmaz.

» Upload Manager : Sadece ag ortaminda kullanilabilen baska bir hizmet daha.

» Windows Saati : Bir ag içerisindeki tüm sistem saatlerinin esitlenmesini saglar. Bu servis de ag olmayan ortamlar için gerekli degildir.

» Taşınabilir Ortam Seri Numarası Hizmeti : MP3 Player gibi taşınabilir veri saklama ortamlarını seri numarasını tespit eder. Bu tür bir cihaza sahip olmayanlar bu hizmeti kapatabilirler.

» Kablosuz Sıfir Yapılandırma : Bu hizmet W-LAN bağdaştırıcılarının otomatik konfigürasyonu için şartları yerine getirirler. Kablosuz ağı olmayan bu hizmeti kapatabilirler.

9 ) Windows XP NTFS tampon belleginin yükseltilmesi : NTFS dosya sisteminin kullanıldığı disklerde dosya erişimleri ve dosya bilgileri tampon bellekte saklanır. Bu yöntem özellikle içerisinde çok sayıda dosya bulunan klasörler için avantajlı ve verilere çok daha hızlı bir şekilde erişilebilmesine imkan tanıyor. Sayet içerisinde 50 veya daha fazla dosya bulunan çok sayıda klasör ile çalışıyorsanız söz konusu bellegi büyütmelisiniz. Bunun için Kayıt Defteri'ndeki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\FileSystem" anahtarını etkinleştirin. Bu anahtarın altında yeni bir DWORD Değeri oluşturun ve ismini "NtfsMftZoneReservation" olarak değiştirin. Bu yeni kaydın değerini "2" olarak değiştirdikten sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın.

10 ) Windows XP SP 1 Hyperthreading'in etkinleştirilmesi : Çalışma hızları 2,4 ile 3,4 GHz arasında değişen yeni Pentium 4 işlemcileri Hyperthreading teknolojisini destekliyorlar. Bu sayede Windows, PC'nizde iki işlemci olduğunu sanıyor ve bu sayede bir programa ait çok daha fazla Thread'i, yani görevi, paralel olarak gerçekleştirebiliyor. Bu sayede sistem yaklaşık olarak yüzde 20 daha hızlı çalışabiliyor. Windows XP, ancak Service Pack I 'ten sonra Hyperthreading teknolojisini desteklemeye başladı. Şayet bu servis paketi sisteminizde kuruluysa ve yukarıda sözünü ettiğimiz işlemcilerden birine sahipseniz, ilk olarak bilgisayarınızın BlOS'unu kullanarak Hyperthreading işlevini etkinleştirmelisiniz. İlgili seçenek, çoğu bilgisayarda Advanced menüsündeki CPU Configuration kısmında, HyperThreading Technology başlığı altında bulunur. Windows XP, BlOS'dan etkinleştirildikten sonra değişen donanım konfigürasyonunu açılışta otomatik olarak tanıyacak ve Hyperthreading desteğini yükleyecek. Şayet bu süreci sorunsuz bir şekilde atlattıysanız Aygıt Yöneticisine bir göz atmalısınız. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın, kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın ve takip eden penceredeki Donanım sekmesinde bulunan Aygıt Yöneticisi düğmesine tıklayın. Buradaki işlemci başlığı altında bilgisayarınızdaki işlemciden iki tane görünüyor olmalı.


11 ) Windows2000-Xp Ağ optimizasyonu : Windows, QoS Paket Zamanlayıcısı hizmetini standart olarak yükler ve etkinleştirir. QoS (Quality Of Service), yavaş bağlantılar üzerinden gerçeklestirilen ağ trafiğini optimize etmek için tanımlanmış bir grup teknolojiden ibaret. Ancak QoS paket zamanlayıcısı, 100 MBit'lik donanımlara sahip yerel ağlar için kesinlikle gerekli değil.

Bu hizmeti devre dışı bırakmak için Baslat Menüsü’ndeki Tüm Programlar I Donatılar I iletişim yolunu izleyerek ağ bağlantılarınızı görüntüleyin. Takip eden penceredeki Yerel Ağ Bağlantısı simgesine sağ tuşla tıklayın ve kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen penceredeki Genel sekmesinde bulunan QoS Paket Zamanlayıcısı hizmetindeki işareti kaldırın. Ancak internet bağlantınızın özelliklerindeki bu hizmetin etkin kalması gerekiyor, çünkü QoS Paket Zamanlayıcısı, internet bağlantı hızınıza olumlu yönde etki edebilir.

12 ) Windows 2000,XP Hizmetlerin daha hıizlıi kapanması : Şayet Windows'un kapanması sırasında bir servis sonlanmayı reddederse sistem, standart ayarlara göre bu işlemin tamamlanmasını 20 saniye daha bekler. Söz konusu servis ancak bu süre sonunda zorla kapatılır. İsterseniz söz konusu 20 saniyelik bekleme süresini Kayıt Defteri'nden değiştirebilirsiniz.

Başlat Menüsün’deki Çalıştır komutunu çalıştırın ve açılan penceredeki Aç kutusuna "regedit" yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Ekrana gelen penceredeki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYS-TEM\ControlSet001 \Control" anahtarını etkinleştirin. Pencerenin sağ bölümünde yer alan "WaitToKillServiceTimeout" kaydına çift tıklayın ve buradaki değeri beş saniyeye karşılık gelen "5000" sayısı ile değiştirin. Yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın, ardından düzenleyici penceresini kapatın.

13 ) Windows 2000, XP Programların daha hızlı kapatılması : Windows'un ilk seferde kapatamadığı programlar için de servislerdeki ile aynı süreç yaşanıyor. Bunun için hem programların kapatılması için gereken süreyi büyük oranda düşürebilir hem de Windows'un soru sormasını engelleyebilirsiniz. İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ndeki "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop" anahtarını etkinleştirin ve buradaki "WaitToKillAppTi-meout" kaydın değerini "5000" (beş saniye) olarak değiştirin. Aynı anahtar altında bulunan "AutoEndTasks" kaydının değerini değiştirmek için üzerine çift tıklayın ve açılan penceredeki "0" degeri "1" olarak değiştirin.

14 ) Windows XP Sistemi komut satırından kapatma : Windows XP, bilgisayarı kapatmak için kullanabileceğiniz özel bir programa sahip. Bu araç için masaüstünüzde bir kısayol olusturursanız bilgisayarı kapatmak istediğiniz zaman yapmanız gereken tek sey bu kısayola çift tıklamak olacak.

Söz konusu Windows aracının çalıştırılabilir dosya "shutdown.exe" isminde ve "C:\Windows\System32" klasöründe bulunuyor. Bunun için Windows masaüstündeki boı bir alana farenin sağ tusunu kullanarak tıklayın ve kısayol menüsündeki Yeni / Kısayol komutunu çalıştırın. Ekrana gelen penceredeki Gözat düğmesine tıklayın ve Shutdown.exe dosyasının bulundugu konumu açın. Komut satırının sonuna "-s" ve "-t 00" parametrelerini ekleyin. Bunun sonucunda komut satırı aşağıdaki gibi görünmeli:

shutdown.exe

Yukarıdaki "00" değeri Windows PC'yi kapatmasi için beklemesi gereken gecikme süresini ifade eder.

PARAMETRE
ANLAMI

1
Oturumu kapat

s
Bilgisayari kapat

r
Bilgisayari kapat ve yeniden baslat

a
Sistem kapatmasindan çik

m \\ Bilgisayar
Shutdown.exe aracini

adi
Agdaki baska bir bilgisayar için çalistir.

txx
Bilgisayari kapatmadan önce beklenmesi gereken süre

c "Açiklama"
Kapatma i ç in maksimum 127 karakterlik açiklama

f
Kapatma sirasinda çalisan programlarin zorla sonlandirilmasmi saglar

Şimdi ileri düğmesine tıklayın, oluşturduğunuz kısayol için "Bilgisayarı Kapat" gibi bir isim verin ve işlemi tamamlamak için Son düğmesine tıklayın. Artık bu kısayola çift tıkladığınız zaman sisteminiz doğrudan kapatılacaktır. Şayet Service Pack 1 yüklüyse bilgisayarınız da otomatik olarak kapatılacaktır.

Daha konforlu çalışmak isteyenlerin ise sadece "shutdown.exe -i" komutunu girmeleri yeterli. Bunun sonucunda Uzaktan Kapat penceresi ekrana gelecektir. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu pencereyi kullanarak ağınızdaki diğer bilgisayarları da istediğiniz gibi kapatabilirsiniz. Ancak bu aracı kendi bilgisayariniz için kullanmak üzere Ekle düğmesine tıklayın ve üzerinde çalıştığınız bilgisayarın ismini girin. Bilgisayarlar kutusunu hemen altındaki açılır listeyi kullanarak Kapat, Yeniden Başlat, Oturum Kapat eylemlerinden uygulanmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Şayet Eylemin kullanıcılarını uyar seçeneğini işaretleyecek olursanız üzerinde bilgisayarın kapatılması için beklenecek süreyi geriye doğru sayan bir uyarı penceresi ekrana gelir. Söz konusu süreyi ise buradaki Saniye kutusunu kullanarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca onaylamak üzere Tamam düğmesinin kullanilabilmesi için Seçenek açılır listesinden bir seçimin gerçeklesmesi veya Diğer (Planlanmış) ve Diğer (Planlanmamıs) kayıtlarından birini Açıklama satırına girmelisiniz. Söz konusu Shutdown.exe aracı sadece Windows XP ile beraber sunuluyor.

15 ) Windows 2000 ,XP Sanal bellek temizliği yavaşlatıyor Windows XP Professional, sanal bellek disk belleğinin kapanışta otomatik olarak silinmesini sağlayan bir güvenlik ilkesine sahip. Aynı ilke, hazırda beklet dosyasının da kapanışta otomatik olarak silinmesini sağlıyor ve bazen bu işlem insana bilgisayarın kilitlendiğini düşündürecek kadar uzun sürebiliyor. Bu güvenlik ilkesini devre dışı bırakmak için Başlat I Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna "gpedit.msc" yazın ve ekrana gelen penceredeki Bilgisayar Yapılandırması I Windows Ayarları I Güvenlik Ayarları I Yerel ilkeler I Güvenlik Seçenekleri başlığı etkinleştirin. Ardından pencerenin sağ tarafindaki Kapat: sanal bellek disk bellek dosyasını temizle ögesine çift tıklayın ve açılan penceredeki Devre Dışı seçeneğini etkinleştirin.

Kaynak :Chip Dergisi

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,068 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası