Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
9. Sınıf Arapça
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİMAM HATİP LİSESİ & AÖ - ANADOLU İMAM HATİP LİSESİİmam Hatip Lisesi & Anadolu İmam Hatip Lisesi & ÇPL9. Sınıf Arapça

Mesaj icon Konu: burslu islam üniversitesi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
sabir
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 29Ocak2009
Gönderilenler: 0

Alıntı sabir Cevapla bullet Konu: burslu islam üniversitesi
    Gönderim Zamanı: 24Nisan2011 Saat 21:49
s.a.aciiiil.burslu islam üniversitesi okumak istiyorum.üniversite 4 yıllık kimya bölümü mezunuyum.26 yaşındayım.burslu okuya bileceğim  kaliteli bir islam üniversitesi okumak istiyorum.bilgisi olan kardeşlerimin bu konuda bana yardımcı olmalarıın istiyorum.teşeşkkür ederim.
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 20Aralık2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1592

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Nisan2011 Saat 22:28
Orjinalini yazan: sabir

s.a.aciiiil.burslu islam üniversitesi okumak istiyorum.üniversite 4 yıllık kimya bölümü mezunuyum.26 yaşındayım.burslu okuya bileceğim  kaliteli bir islam üniversitesi okumak istiyorum.bilgisi olan kardeşlerimin bu konuda bana yardımcı olmalarıın istiyorum.teşeşkkür ederim.
 
İslam Üniversitesini yurt içinde mi, yoksa yurt dışında mı okumak istiyorsunuz?
 
İkinci bir üniversite gerçekten güzel olur. Bende ikinci üniversiteyi okudum ama Lisans değil, İlahiyat Ön lisans okudum.
IP
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 06Mayıs2010
Konum: Rize
Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Nisan2011 Saat 22:37
A.s. Sabir kardeş
Öncelikle üniversite mezunu olarak İslami bir üniversite okumak istemeniz toplum adına eski İlahiyat mezunu bir öğretmen olarak beni ziyadesiyle sevindirdi.
 
Şahsi kanaatim olarak mümkünse herkesin İlahiyat okumasına imkan tanırdım, zira din ile ilgili çokça öğrenilmesi gereken temel bilgiler var. Bu tür bilgileri okulun bir sistematiği olması nedeniyle daha düzenli ve rahat öğrenilmektedir.
 
Aksi takdirde hayat insanı o kadar meşgul ediyor ki İslami bilgileri öğrenebilmeye fırsat bulunamıyor.
 
Bu bilgilendirmeden sonra, acaba İslami Üniversite ile neyi kasdediyorsunuz?
Acaba İlahiyat Fakültesini mi kastettiniz?
IP
sabir
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 29Ocak2009
Gönderilenler: 0

Alıntı sabir Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Nisan2011 Saat 22:58

hocam benim amacım şeri delillerden hüküm istimbat edebilecek bir düzeyde şeri ilimler almak istiyorum. bunun için öncelikle fıkıh usulu ve arapçayı çok ii bilmem gerekli. bunun yanında hadis , hadis usulu , tefsir, tefsir usulu gibi ilimleride öğrenmem gerekli. işte bu yüzden dili arapça olan kaliteli bir islam üniversitesi okumak istiyorum. mesela el ezher, medine islam üniversitesi gibi. burdaki ilahiyat fakülteleri neyazıkki beklentilerime cevap verebilecek düzeyde değil. yardımlarınızı bekliyorum

IP
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 06Mayıs2010
Konum: Rize
Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Nisan2011 Saat 00:04
Sabir kardeş
Niyetin çok güzel, Allah mübarek kılsın.
Ancak başta bilmen gereken nokta ise uzun soluklu bir hedef belirlemiş oldun.
Hedefine yönelik yol haritandaki istasyonları da zikrettin, belliki konuya yabancı da değilsin, en azından detaylı bir araştırma yapmışsındır.
 
Teferruata girmeden sadede gelmek istiyorum.
Öncelikle yurt dışında da olsa yurt içinde ilk olarak temel Arapça dil bilgisi konusunda Türkçe - Arapça öğrenmelisin. Akabinde yurt dışı bir ünivesite de eğitime başlaman daha sağlıklı öğrenmeni sağlayacağından ilerlemende sürekli olacaktır. Çünkü bu eğitim sürecinde birçok defa yarıda bırakma, usanma vb. duyguları yaşayabilmen muhtemeldir.
Bunun temel sebebi Türkçe dil bilgisine de iyi vakıf olmamamızdan kaynaklanıyor.
 
Temel Arapça dil bilgisini hallettikten sonra seçenekler arasında Suriye - Ebunnur, Mısır - El Ezher, Medine - İslam Üniversitesi ilk akla gelen üniversitelerdir.
 
Ancak unutmamak gerekir ki, şu son zamanlarda Arap ülkeleri baya karışık bir durumdadır. Şahsi kanaatim şimdilik oralara gitmek biraz sakıncalıdır.
 
Benim size ilk önerim Suriye - Ebunnur Üniveristesi olacaktır.
Çünkü burada Türklere oldukça daha fazla ilgi gösteriyorlar. Hele de sizin gibi şeri ilimleri öğrenmek için gidenlere daha bir önem veriyorlar. Ancak bu üniversitenin diploması hem Suriye'de hem de yurt dışında tanınmadığını hatırlatmak isterim. Zaten anladığım kadarıyla da sizin diplomayla işiniz yok, amacınız islami ilimlere layıkıyla hakim olabilmektir.
 
İkinci tercihiniz Mısır - El Ezher olabilir.
Bu üniversiteye İHL yıllarından birçok sınıf arkadaşım gittiler. Bir kısmı bitirmeden geri döndüler, bir kısmı mezun olabildiler.
Nerede okursanız okuyun, iş öğrencide bitiyor. Eğer siz kendiniz yetiştirmek için sistemli, düzenli, sürekli bir çalışma yaparsanız muhakkak iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.
 
Üçüncü tercih Medine - İslam Üniversitesi veya Mekke - Ummulgura Üniversitesi olabilir.
Ancak buralara girmek çok zor. Eğer çevreniz varsa ve iş yapabilecek kişileri bulabilirseniz girebilirsiniz. Ancak oldukça masraflı bir yaşamı olduğundan bu üniversiteler Türkler tarafından fazla tercih edilmiyor.
 
Burs meselesine gelince!
Hangi üniversiteyi tercih ederseniz edin, verilen burslar her zaman oldukça yetersizdir. Eğer kendi paranız veya sizi destekleyen birileri yoksa, yarı yolda kalmanız muhtemeldir.
Bu sebeple bursa güvenerek değil de, ekonomik şartları baştan iyi düşünerek hamle yapmak gerekir.
 
Umarım bu izahatlarımızla yardımcı olabilmişimdir. Allah muvaffakiyet versin.
IP
sabir
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 29Ocak2009
Gönderilenler: 0

Alıntı sabir Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Nisan2011 Saat 17:10
ALLAH sizden razı olsun hocam ilginiz ve zaman ayırdığınız için. tavsiyelerinizi göz önünde bulundurcam inş. rabbim hayırlı bir kapı açar inş. önümde uzun bir yolun olduğunun farkındayım. bizde karınca misali işte kabeye varamasamda o yolda ölürüm.
IP
n.u.r.t.e.n
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 17Eylül2010
Gönderilenler: 0

Alıntı n.u.r.t.e.n Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2011 Saat 13:32
selamün aleyküm. konu ile ilgili yorumlarınızı yeni okudum. merak ettim neye karar verdiniz? akademi istanbulu düşündünüz mü? ben de sizin durumunuzda sayılırım ikinci üniversite düşünüyorum şuan bir devlet kurumunda kadrolu görev yapıyorum eğer karar verebilirsem istifa edip gidicem. sizin kadar geniş bir araştırma yapmadım ama düşündüğüm yer avrupa islam üniversitesine bağlı olan akademi istanbul. Rabbim hayırlı bir şekilde O'nun ilmini nasip eder inşallah..
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası