Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
DGS ile alakalı konular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.DGS ile alakalı konular

Mesaj icon Konu: DGS Puan Hesaplama

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: DGS Puan Hesaplama
    Gönderim Zamanı: 24Ağustos2012 Saat 21:22
DGS PUAN HESAPLAMA
 
SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HE­SAPLANMASI

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri ayrı olmak üzere, adayların testteki sorulara verdik­leri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak,doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek­tir. Tüm adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak aday­ların ham puanları, ortalaması 50, standart sap­ması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek­tir. Böylece her aday için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI

DGS'ye başvuran adaylardan her biri için ön li­sans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak Bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

Adayların Ön Lisans Başarı Puanlarının (ÖBP) hesaplanmasında ön lisans programında almış oldukları notların ortalamasından meydana ge­len akademik ortalama esas alınacaktır. Öğretim yılında mezun olabilecek olanların, DGS'ye baş­vursun veya başvurmasın akademik ortalamala­rı mezun oldukları ön lisans programlarından top­lanacak ve mezun olunan her program ayrı ol­mak üzere bu akademik ortalamaların ortalama ve standart sapmaları hesaplanacaktır. Bu ortala­ma ve standart sapmalar kullanılarak adayların akademik ortalamaları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürüle­cektir. Bu standart puanlar öğretim yılında me­zun olabilecek adayların ön lisans başarı puan­larını oluşturacaktır. Öğretim yılında mezun sayı­sı 5'ten az ise ve daha önceki öğretim yıllarında kendi programlarına ait hesaplanmış bir ortala­ma bulunuyorsa bu adayların başarı puanlarının hesabında ortalamanın bulunduğu öğretim yılı­na ait ortalama ve standart sapmalar kullanıla­caktır. Öğretim yılından önce mezun olan aday­ların ön lisans başarı puanlarının hesaplanma­sında, mezun olduğu öğretim yılında mezun du­rumda olanların akademik ortalamalarından he­saplanan ortalama ve standart sapmalar kullanı­lacaktır.

ÖBP olarak,

a) öğretim yılında mezun sayısı 5'ten az ise ve daha önceki öğretim yıllarında kendi prog­ramları için hesaplanmış ortalama ve stan­dart sapmalar yok ise bu program mezunu adaylara 50,

b) Mezun olacakları/oldukları programın ortala­ma ve standart sapmaları bulunduğu hâlde ön lisanstaki akademik ortalamaları bildiril­meyen adaylara 30,

c) KKTC hariç yurt dışındaki ön lisans program­larından mezun olan adaylara da 50 verilecek­tir. Ön lisans başarı puanı hesaplanırken, or­talamanın üstünde 3 standart sapmadan da­ha büyük olan puanlar, ortalamadan 3 stan­dart sapma farklı olarak; ortalamanın altında 2 standart sapmadan daha küçük olan pu­anlar, ortalamadan 2 standart sapma farklı olarak kabul edilecektir. Ön lisans başarı pu­anının hesaplanmasında Meslek Yüksekoku­lu Müdürlükleri ve AÖF Merkez Bürosu tara­fından ÖSYM'ye ulaştırılan akademik ortala­malar ve diğer bilgiler kullanılacaktır. Bu bil­giler ÖSYM'ye ulaştıktan sonra bu bilgilerle ilgili değişiklik istekleri işleme alınmayacaktır.

AĞIRLIKLI ÖN LİSANS BAŞARI PUANININ HESAP­LANMASI

Ön lisans başarı puanı, yukarıda anlatıldığı biçim­de hesaplandıktan sonra her ön lisans progra­mında DGS'ye giren adayların DGS standart pu­anlarından hesaplanan ağırlıklandırma puanları­na göre ağırlıklandırılacaktır. Ağırlıklandırmada,bir programda öğretim yılında son sınıfta bulu­nan adaylardan DGS'ye girenlerin sayısal stan­dart puanları sayısal ağırlıklandırma puanını (AP-SAY), sözel standart puanları sözel ağırlık­landırma puanını (AP-SÖZ), sayısal ve sözel pu­anların 0.5 ile çarpılıp toplanmasından elde edi­lecek ağırlıklı standart puan da eşit ağırlıklı ağır­lıklandırma puanını (AP-EA) oluşturacaktır. Bir programdan sınava giren adayların AP-SAY, AP-SÖZ ve AP-EA puan ortalamaları, bu programın A-SAY (Sayısal Ağırlıklandırma puan ortalama­sı), A-SÖZ (Sözel Ağırlıklandırma puan ortala­ması) ve A-EA (Eşit Ağırlıklı Ağırlıklandırma pu­an ortalaması) ortalamalarını oluşturacaktır. Ön lisans programının ağırlıklandırma puan ortala­malarından 30'un altında olanlar 30 olarak alına­caktır. Önceki yıllarda mezun olan adayların ÖBP'leri ağırlıklandırılırken mezun oldukları yılın ağırlıklı ortalamaları kullanılacaktır. Bir program­da sınava giren aday sayısı 5'ten az ise ağırlıklandırma ortalamaları 50 olarak alınacaktır. Ağırlıklandırmada aşağıdaki formül kullanılacaktır: Bu formüldeki kısaltmalar:

AÖBP : Sınav puanlarına katılacak ağırlıklı ön li­sans başarı puanı

ÖBP : Ön lisans başarı puanı

A    : Ön lisans programının ağırlıklandırma puanı ortalaması

B     : Ön lisans programındaki en büyük ÖBP

C      : Ön lisans programındaki en küçük ÖBP

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan

hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanı­larak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testte ha­talı soru bulunduğu takdirde ilgili testi cevaplayan tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı ka­bul edilecek ve adayların puanları diğer sorula­ra verdikleri cevaplarla birlikte hesaplanacaktır.

DGS PUANLARINI BELİRLEYEN STANDART PUANLAR VE KATSAYILAR

الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,074 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası