Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri

Mesaj icon Konu: arapça tercümeler [1. sınıf]

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
dikat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 01Ekim2012
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 0

Alıntı dikat Cevapla bullet Konu: arapça tercümeler [1. sınıf]
    Gönderim Zamanı: 01Ekim2012 Saat 18:30
arkadaşlar sakrya ilitam arapça dersinin "istanul" metninin tercümesini bizlerle paylaşabilirmisiniz...
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ekim2012 Saat 19:00
Orjinalini yazan: dikat

arkadaşlar sakrya ilitam arapça dersinin "istanul" metninin tercümesini bizlerle paylaşabilirmisiniz...
 
Selamun Aleykum kardeşim,
"İstanbul" adlı metnin tercümesi zaten aşağıdaki linkte paylaşılmıştı. Yeniden ekliyorum.
 
 

 

İSTANBUL

YER:

İstanbul günümüzde Türkiye şehirlerinin büyüklerinden bir şehirdir.

Sakinlerinin sayısı on milyondan fazladır. İstanbul deniz-liman şehirlerinin en büyüğü olarak değer kazanmaktadır. İstanbul Asya ve Avrupa kıtaları arasında “Hemze-i Vasıl” olduğundan çok fazla stratejik bir konuma sahiptir.

 

Eskiden İstanbul küçük bir şehirdi. “Bizans” diye isimlendirilmişti. Sonra önemli coğrafi konumuna dayanarak Roma İmparatoru Birinci Kostantin orayı işgal edip miladi 330 yılında başkent olarak ilan etti. Bu imparatora nisbeten bu tarihten sonra “Kostantiniyye” ismiyle bilindi. Kostantin onun etrafında sağlam, büyük sur yaptı. Kostantiniyye bin yıldan fazla Roma İmparatorluğunun başkenti oldu.

 

İSTANBUL’UN FETHİNE TEŞEBBÜS:

İslam’ın ilk asırlarında bu şehri fethetmek için bir çok girişimlerde bulunuldu.

Peygamber (s.a.v)’ in müjdesinin gerçekleşmesi için bu şehre müslümanlar ilgi duyup özen göstermişlerdir. Çünkü peygamberimiz (s.a.v) : “İstanbul mutlaka fethedilecektir; onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onun askeri ne güzel askerdir.” buyurmuşlardı.

 

İstanbul’u ilk kuşatma girişimi hici 34, miladi 654 yılında Raşit Halife Affanoğlu Hz. Osman zamanında yapıldı. Şöyle ki Halife Ebu Süfyan’ın oğlu Muaviye’yi (r.a) orayı kuşatıp fethetmesi için büyük bir ordunun başında görevlendirdi. İstanbul’un etrafını çeviren engelleyici surlar nedeniyle Muaviye oraya yerleşemeden geri döndü. Sonra bu kuşatmayı takiben bir çok kuşatmalar yapıldı. Bunlardan en önemlileri sadece iki tanedir.

Birincisi Ebu Süfyan’ın oğlu Muaviye zamanında (r.a) büyük sahabi Ebu Eyyüb El Ensari’nin vefat ettiği ve İstanbul surlarının yanında defnedildiği kuşatma girişimidir.

İkincisi ise Abdulmelik oğlu Süleyman zamanında yapıldı. Şöyle ki yüz yirmi bin savaşçının katıldığı bir ordu sevkedildi ve yüz deniz kıtasına yakın filo kuşatmak için İstanbul tarafına sevk edildi. Bu ordu aşırı soğuk yüzünden çok zahmet ve sıkıntı çekti. Bu durum fethi zorlaştırdı. Sonra Abdülmelik’in oğlu Süleyman veefat etti. Hilafete Ömer Bin Abdülaziz (r.a) geçti. Bu halife ölüm korkusundan dolayı ordunun geri dönmesini emretti. Osmanlı devleti düzelinceye kadar fatihler İstanbul’dan vaz geçtiler. İstanbul’un fethine Osmanlılar girişimde bulundu. Osmanlı sultanları tarafından da İstanbul fethedilmeye kalkışıldı. Bu fethetme girişimlerinden ilki Birinci Sultan Bayazit tarafından yapıldı. Fakat kazanamamaları durumunda haçlıların saldırı ve sömürüsüne bu bir fırsat olurdu. Öte yandan Moğallar tarafından da bir tehlike vardı. Onlar doğudan Osmanlı’ya karşı çıkıyorlardı.

 

İSLAMİ FETİH:

İkinci Murat’ın oğlu büyük sultan İkinci Mehmet’in zamanında Osmanlılar ağır topların eşliğinde 265 savaşçıdan oluşan bir ordu ile İstanbul’u fethetmeye giriştiler. Ordunun önünde şeyhler, alimler ve devlet adamlarının büyükleri olduğu halde İstanbul’a doğru yönelirken hepsinin de önünde sultan İkinci Mehmet vardı. Ateş ve ok yağmuru altında ALLAH’ın bereketiyle ordu şehrin surlarına büyük bir cesaretle saldırdı. Hepsi önüne kattığını götüren bir sel gibi taştı. Ve Hicri 20 Cemaziyyelevvel 857, Miladi 29 Mayıs 1453 Salı günü İkinci Mehmet “Fatih” olarak İstanbul’a girdi. O günden itibaren “Sultan Fatih” diye lakaplandırıldı. Hatta bu lakap ismini de öne geçti, bu lakapla tanınır oldu.

 

Fatih Sultan Mehmet şehre girdiğinde atından indi; ALLAH’a şükür secdesi yaptı, sonra “Ayasofya” kilisesine yöneldi. Ve buranın mescide dönüştürülmesini emretti. O tarihten itibaren İstanbul, Osmanlı Devleti’nin başkenti ve hilafet merkezi oldu. Sultan oraya “İslambol” yani “İslam Yurdu” adını verdi. Sonraları burası “İstanbul” a dönüştürüldü.

 

Fatih Sultan Mehmet şehir sakinlerine büyük bir hoşgörü örneği gösterdi. Hristiyanlara özgürlüklerini verdi. Kuşatma esnasında şehri terk eden Yunanlılar’a da

dönme emri verdi.

 

İslam dünyasında ilk medeniyet ve düşünce merkezi olan bu yeni başkent, İstanbul’un değişimini hızlandırdı. İstanbul’u onarılması uzak beldelerden en mahir sanatkar ve Fen adamlarını oraya getirme hususunda Osmanlı sultanlarının yaptıkları yarış faziletiyle gerçekleşmiştir.

 

OSMANLI DEVLETİ’NİN YENİLMESİ VE İSTANBUL’UN İŞGALİ:

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı yenildikten sonra ittifak devletleri Hicri 1337, Miladi 1913 tarihinde İstanbul’u işgale kalkıştılar. Beş asır İstanbul, Osmanlı hilafet merkezi olduktan sonra Atatürk başkenti İstanbul’dan Ankara’ya taşıdı….

الطالب المجتهد
IP
dikat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 01Ekim2012
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 0

Alıntı dikat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ekim2012 Saat 19:21
IP
dikat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 01Ekim2012
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 0

Alıntı dikat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ekim2012 Saat 19:21
sitede bu kadarımı var metnin tamamı bu değil
IP
higuita
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 17Ekim2013
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 0

Alıntı higuita Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2013 Saat 11:55
arkadaşlar metni türkçeye çevirmekte zorlanıyoruz. Yardımcı olabilir misiniz? Buradaki çeviri metnin tamamı değil maalesef.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,086 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası