Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Genel
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netGenel

Mesaj icon Konu: Allah yazısı

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
NOLAN
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı NOLAN Cevapla bullet Konu: Allah yazısı
    Gönderim Zamanı: 11Aralık2012 Saat 20:25
Tamamen merakımdan soruyorum arkadaşlar..İnsanların inancını karalama gibi bir amacım olmadığını bilmelisiniz..Bu forumda arapça bilen insanların varlığından haberdar oldum ve belki yardımcı olurlar diye üye oldum..
Allah kelimesi ile harfi tarif-lamı tarif ve idğamı şemsiyye arasındaki bağlantı ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum..
Nette Allah kelimesi ile ilgili yazılan bir konudan örnek veriyorum..
----------------------------------------------------
Ellah, Tanrı kümesi içinde yeralan bir elemandır. Kuran okyabilecek kadar Arapça bilgisi olan bir kişi, ellah yazısından bunu kolaylıkla ayırt edebilir. Şimdi, aşağıdaki Ellah yazısına bakarak, her bir tamgasına (harfine) göre okuyunuz lütfen!

Ne oldu? 4 tane tamga gördünüz değil mi? E L L H

1) Elif tamgası, E sesini veriyor.
2) Birinci Lam tamgası, Okunmadan geçiliyor. (Burayı biraz düşünün)
3) İkinci lam tamgası, şeddeli okunuyor! (Burayı da biraz düşünün)
4) He tamgası, cezim ile h sesinde duruluyor.

İki lam tamgası yanyana geliyorsa, Arapça dilbilgisine göre, sağdan okunarak gelinen ilk lam tamgası, cezimli lam olmalıydı, sonra ardından gelen sol yandaki lam tamgası, üstün (Üstün; harfin üstüne konan sola eğik bir çizgi olup, ince harflere "e sesi" kalın harflere "a sesi" verir) alıp "la sesi" verip eLLah olarak, her bir tamganın sesi çıkarılmalıydı azu (veya) tek lam tamgası olmalıydı. Yani soldaki şeddeli lam tamgası, "eLLah" sözünü demek için yeterli olurdu. Konuşuk dilinde yine yeterlidir ançıp yazı dilinde yeterli değildir. Çünkü orası, önce konuşuk dilinde El-İlah iken Muhammet tarafından azu Muhammetten önceki kişiler tarafından eLLah (اَللَّه) yapıldı, sonra yazı dilinde "eLLah" yapılagelindi.

Ne ki; iki lam (ال) - (اله) ) tamgası arasında "i sesi"ni veren elif tamgası kalkınca, iki lam tamgası yanyana kalıverdi. Muhammet bu durumu önemsemedi çünkü çelişki olarak düşünemedi bunu. Ancak, apaçık Arapça inen kuran'ın, Arapça dilbilgisinde olmayan bir şekilde yazı ortaya çıkartması, dinsel dogmalardan uzaklaşanlarca anlaşılınca (burada ben), sessiz kalarak arap ulusal putunun yaşamın genelinde dayatmacılığına sessiz kalmak olanaksızlaşıp bu çelişkiler dillendirilmeye başlandı.
IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1576

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Aralık2012 Saat 09:36

Arapça'da elif-lam takısı bilinen tanınan anlamında kullanılır ve lam-ı tarife denilir.Dolayısıyla ilah genel kullanılan bir kelime iken el-ilah  Allah manasında bizim inandığüımız bizim kabul ettiğimiz Allah manasına gelir.Siz  islam inancındaki ilah tanımını Kur'an'a bakarak anlamaya çalışınız.Bunu tavsiye ederim.İhlas suresini okuyunuz.Ayrıca bir çok ayette '' senin rabbin kimdir ? sorusuna ,rabbim yerin ve göğün yaratıcısı olan rabb'dir '' diye cevap verilir. Ayrıca cenab-hakk'ın 99 esma-i hüsnası vardır.Biz Allah'ı sadece tek ismiyle değil bütün isimleri , sıfatları ve bu isim ve sıfatların kainattaki tecellileri ile tanırız. Selam ve dua ile

السلام علي من اتبع الهدى
IP
İhtiyar
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 465

Alıntı İhtiyar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Aralık2012 Saat 11:36
s.a

Allah ismi şerifi elif lam ile olduğunda hem zat hemde Allah c.c nün sıfatları kast olunur.Fakat elif lamsız söylenirse yalnız zatı pakı sübhaniyenin ismidir.

Hüdanın esmasından lafzetullah
Sıfatlar oldu murad hemde zatullah
Bu isme oldu çün medlül zatullah
Murad ancak müsemmadır hüve Allah
Haberdar olki ancak lafzetullah
Tezekkürdür veli maksut hüve Allah
Hakikat zikre oldu o hemen rah
Hakikat zikirdir bilakeyfdir meallah
Bu ismüllahtaki lamdır harfi tarif
Bu zat ismidir ancak yok bunda tevsıf
Gidince la; olur dahi ''hu'' tevgıf
Hu ile hay gamu hayvan ey şerif
Onun için Lafzetullah oldu sultan
Vezirdir ismü zata ismü Rahman
pes ondan ismü rabdir sırrı sübhan
Dahi hayyu gayyum ismi bürhan
Hüda; ismiyle gel hakka gidelim.....

Düzenleyen İhtiyar - 12Aralık2012 Saat 11:37
 İNSANLARI TANIDIKÇA KÖPEKLERE SAYGIM ARTTI...
IP
NOLAN
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı NOLAN Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Aralık2012 Saat 15:51
Orjinalini yazan: ATALAY

Arapça'da elif-lam takısı bilinen tanınan anlamında kullanılır ve lam-ı tarife denilir.Dolayısıyla ilah genel kullanılan bir kelime iken el-ilah  Allah manasında bizim inandığüımız bizim kabul ettiğimiz Allah manasına gelir.

Sn.ATALAY;var olan ilah kavramına lamı tarif eklenerek yapılan bir oluşumdan mı söz ediyoruz?
Allah kelimesi müştakmıdır?
Baştaki El'in(Lamı tarifin)manası,bir işaret mi olmaktadır?
Eğer bu El bir yaratıcıya işaret ediyorsa,bu yaratıcı genel değil de özel bir yaratıcı olmaz mı?

Allah isminin başındaki El takısı,Allah kelimesini belirli bir konuma sokmuş amma velakin Allah'ın genel değil de özel bir yaratıcı olduğunu belirtmiş olmaz mı?

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1576

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Aralık2012 Saat 22:25
Sayın Nolan el eki gelmesiyle Allah'ın genel değil de özel bir yaratıcı olması manasını çıkaramayız. Sadece kelimenin şeklî görünüşüne göre yorum yapmak son derece yanlış.Ben konu rahat anlaşılsın diye bir kaç can alıcı cümle daha yazmıştım.Hepsini bir düşünün . Keşke yorumunuzu da bütüne göre yapsaydınız.Benim cümlelerimin bir kısmı üzerine yorum yapmayı yanlış buluyorum.Selamlar.
السلام علي من اتبع الهدى
IP
NOLAN
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı NOLAN Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Aralık2012 Saat 23:38
Orjinalini yazan: ATALAY

Sayın Nolan el eki gelmesiyle Allah'ın genel değil de özel bir yaratıcı olması manasını çıkaramayız. Sadece kelimenin şeklî görünüşüne göre yorum yapmak son derece yanlış.Ben konu rahat anlaşılsın diye bir kaç can alıcı cümle daha yazmıştım.Hepsini bir düşünün . Keşke yorumunuzu da bütüne göre yapsaydınız.Benim cümlelerimin bir kısmı üzerine yorum yapmayı yanlış buluyorum.Selamlar.

Sn.Atalay;işin dini kısmına ait yorumları es geçmem,aslında sizden dinsel değil de,bilimsel bir yorum beklediğimi gösterir..Allah'ın varlığını/yokluğunu veya İslam'ı tartışmıyoruz..Mevzumuz sadece Allah kelimesi..

Araba kelimesi genel bir anlam içeriyor ama el-araba dediğimiz zaman,şuradaki araba gibi bir anlama ulaşmaz mı?(teşbih olsun diye söylüyorum bunu)
İlah kelimesi genel olarak Arapların yaratıcıya dedikleri isim olmasına rağmen,el-ilah denilerek şuradaki yaratıcı gibi manaya ulaşmaz mı?

Düzenleyen NOLAN - 12Aralık2012 Saat 23:41
IP
istur8526
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 297

Alıntı istur8526 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Aralık2012 Saat 10:17
Acizane ben, bu tartışmanın bir yere götürmeyeceği kanaatindeyim. "Allah" lafzını Peygamber Efendimiz bu şekilde kullandıktan sonra, ben bunu tartışmaktan haya ederim. Kesbî ilim hiçbir zaman vehbî olanı geçemez. Arap diline hakimiyet konusunda, her hangi bir lisan sahibi için Arap olanlardan daha fazla olabileceğini düşünmek, en azından Arap dili kelimatının kökenleri konusunda, mümkün görünmüyor. Ayrıca gramer her zaman dilden sonradır. Gramer kurallarına göre dil oluşturulmaz, dile göre gramer kuralları oluşturulur. Sonuç olarak elde bulunan malzemelerden çıkardığımız gramer kuralları, bütün kelimata şamil olacak diye bir zorunluluktan da bahsedemeyiz. Araplar da zaten gramerlerini oluştururken, cevabını bulamadıkları ya da oluşturulan kurala muhalefet eden durumlara karşılaşmışlar fakat onları zorla kurala uydurmamış ve şâz demişlerdir.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,156 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi