Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça eğitimi veren fakültelerAtatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Mesaj icon Konu: İstanbul İlahiyat Fakültesi Erasmus Programı

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Konu: İstanbul İlahiyat Fakültesi Erasmus Programı
    Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:49

İstanbul İlahiyat Fakültesi Erasmus Programı

İstanbul İlahiyat Fakültesi Erasmus Programı
 
Erasmus kimdir?
 
Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri olan Erasmus, Avrupa’nın ortak bir sanat ve bilim çatısı altında birleşmesine yaptığı katkılardan dolayı ve çağının eğitim felsefesine olan etkisi ile programa uygun bir isim olarak düşünülmüştür. Hayatı boyunca Avrupa’nın değişik ülkelerinde bir gezgin gibi yaşayan Erasmusun en önemli eseri “Deliliğe Övgü” (Moriæ Encomium), günümüzde de geçerliliğini korumakta ve bağnazlığa karşı kaleme alınmış en önemli yapıtlardan biri sayılmaktadır.
 
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:49
Erasmus Programı nedir?
 
Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.   Bunun yanı sıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir.
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:50
Erasmus Programın Amacı:
 
Programın amacı Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Erasmus programı, üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Daha kaliteli yükseköğretim sunan Avrupa’da mezunlar daha donanımlı, iş dünyasının beklentilerine daha fazla cevap veren bireyler olacaklardır. Program, sunduğu hareketlilik olanağı ile Avrupa halklarının birbirlerini algılamasındaki önyargıların yükseköğretim çevrelerinde kırılmasına hizmet etmektedir. Erasmus programı ile 1987′den günümüze kadar 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi, başka bir Avrupa ülkesinde öğrenim hayatının bir dönemini geçirmiş; o ülkenin insanlarını ve kültürünü de tanıma imkanı elde etmiştir.  Program 2012 yılı itibariyle 3 milyon öğrencinin Erasmus öğrencisi olmasını hedeflemektedir.
 
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:50
Erasmus Programından kimler faydanalabilir?
 

Erasmus programı, Hayatboyu Öğrenme Programına dahil ülkeler olan Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Avrupa Birliğine üye olmayıp Avrupa Ekonomik Alanı üyesi İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Avrupa Birliğine aday ülkeler arasında yer alan Türkiye ve Hırvatistan ile İsviçre yüksek öğretim kurumlarının istifadesine açıktır. Erasmus programı çerçevesinde gerçekleştirilecek bütün faaliyetlerde, taraflardan en az birinin Avrupa Birliği üyesi ülke kurumu olması şartı aranmaktadır. Ülkelerin ilgili resmi kurumlarınca yükseköğretim kurumu olarak kabul edilen üniversite, enstitü, akademi ve benzeri kurumlar, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimi olan Komisyon Yürütme Ajansı’na (The Education, Audiovisiual and Culture Executive Agency – EACEA)  başvurarak Erasmus Üniversite Beyannamesi  EÜB (Erasmus University Charter – EUC) almaya hak kazandıkları takdirde, bu kurumların öğrenci ve personeli Erasmus programından faydalanabilir. Öğrenci staj hareketliliği gerçekleştirmek isteyen kurumların Genişletilmiş EÜB (Extended EUC) alması gerekmektedir.

2010-2011 akademik yılından itibaren geçerli olmak üzere, EÜB sahibi kurumların Öğrenci ve Personel Hareketliliği faaliyetlerinden yararlanacak bireylerinin:

 • Türkiye      Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ya da,
 • Başka ülkelerin      vatandaşı olmakla birlikte Türkiye’de bir okulda, meslek okulunda,      yükseköğretim kurumunda veya yetişkin eğitimi veren bir kurumda kayıtlı      öğrenci olmaları veya ilgili yasalar ve mevzuatlar çerçevesinde Türkiye’de      bir işte çalışıyor olmaları veya Türkiye’de yaşıyor olmaları      gerekmektedir.

Hayat boyu Öğrenme Programı’nın ilk yılı olan 2007/2008 akademik yılından beri  tüm Avrupa’da 2000′den fazla yükseköğretim kurumu Erasmus programına katılabilmektedir. Alınan EÜB’ler, iptallerini gerektirecek bir durum olmadığı takdirde, 2013 yılına kadar geçerliliğini koruyacaktır. Kurumlar, her yıl Komisyonun ilan ettiği son tarihe uygun olarak başvuruları açtığı tarihten itibaren başvuruda bulunabilirler.

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:51
Erasmus Programı neler kazandırır?
 

Üniversitelere Kazandırdıkları 

 • Uluslararası tecrübe ve itibar
 • Çok kültürlü ve milletli ortamda eğitim
 • Hoşgörü ve kültürler arası diyalog
 • Tanıtım / uluslararasılaşma
 • Araştırma ve bilimin oluşumuna katkı
 • Projelere ve değişime kaynak temini
 • Kendini yenileme / geliştirme yoluyla kalitenin arttırılması
 • Üniversiteler arası rekabet

Öğrencilere Kazandırdıkları 

 • Yurtdışı deneyimi
 • Çok kültürlü ortamda ders işleme
 • Değişik kültürleri tanıma
 • Kendi kültürünü tanıtma
 • Yeni arkadaşlar edinme
 • Eğitim sonrası iş/mesleki   bağlantılar
 • Farklı bir okulda öğrenci olabilme
 • Farklı bir eğitim sistemini görebilme

Topluma Kazandırdıkları 

 • AB ile entegrasyon
 • Eğitimde kalitenin artırılması
 • Üniversite şehrine ekonomik ve kültürel canlılık kazandırması
 • Üniversite+vatandaş+iş dünyası yakınlaşması
 • Kültürlerin etkileşimi, farklı kültürleri tanıyarak önyargıların kırılması
 • Türkiye’nin tanıtımı
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:53
Erasmus Program ve Faaliyetleri A:
 

Erasmus faaliyetleri, öğrenci hareketliliği ve personel hareketliği olarak iki ana bölüme ayrılmaktadır.

A. Öğrenci Hareketliliği

 1. Öğrenim      hareketliliği

Socrates II Döneminde “Öğrenci Değişimi” faaliyeti olarak isimlendirilen bu faaliyet, 2007-2013 yılları arasında sürecek Hayatboyu Öğrenme Programı kapsamında “Öğrenci Öğrenim Hareketliliği” faaliyeti olarak  devam edecektir. Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği ile Türkiye’de örgün eğitim veren Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir yüksek öğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2  (3-12 ay arasında) dönemliğine diğer bir Avrupa ülkesi EÜB sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Seçilen öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz (“0″ hibeli) Erasmus öğrencisi olarak Erasmus öğrencisi olabilirler.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği kurumlararası anlaşmalar kapsamında yapılabilmektedir. Kurumlar, var olan anlaşmaları çerçevesinde gidecek Erasmus öğrencilerini belirlemek üzere öğrencilerine başvuru ilanında bulunurlar. Hareketlilik faaliyeti yalnızca birbirleriyle anlaşması olan Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi kurumlar arasında yapılabilmektedir. Öğrenim Hareketliliğinden faydalanabilmek için öğrencilerin kendi kurumlarının Erasmus Koordinatörlüklerine başvurmaları ve seçim sürecine dahil olmaları gerekir. Her kurum kendi başvuru ve seçim tarihlerini kendisi belirlemektedir. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi, hareketlilik dönemi başlamadan önce seçilecek Erasmus öğrencileri için yıllık ulusal öncelikleri ve seçilebilmeleri için gerekli olan kriterleri belirler. Yükseköğretim kurumları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından belirlenen seçim kriterlerine göre öğrencilerini seçerler.Bir öğrenci Erasmus öğrenim hareketliliği faaliyetinden bütün yükseköğrenim hayatı boyunca yalnız 1 defa faydalanabilir; staj hareketliliği faaliyetinden faydalanılmış olunması öğrenim hareketliliği faaliyetinden faydalanılmasına engel değildir. Öğrencilerin seçim şartları ve hibe miktarları için lütfen ilgili akademik yılın Hayat boyu Öğrenme Ulusal Teklif Çağrısı’na bakınız.

Akademik Durum, Ders Kaydı ve Akademik Ücretler: Öğrencinin Türkiye’deki yükseköğretim kurumunda alması gereken derslere karşılık, gideceği kurumda  eşdeğer gelen dersler belirlenir ve alınan derslerin tanınırlığı öğrenci, öğrencinin kendi kurumu ve gideceği kurum arasında değişim dönemi öncesinde imzalanan Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ile kayıt ve güvence altına alınır. Ders isimlerinin ve içeriklerinin bire bir aynı olması beklenmez, ders içeriklerinin yüksek düzeyde benzeşmesi yeterlidir. Kurumların yetkilileri ve gidecek öğrenci tarafından atılması gereken imzaların tamamlanmış olduğu bir Öğrenim Anlaşmasında yer alan derslerin tanınacağı yükseköğretim kurumunun Erasmus Üniversite Beyannamesi başvurusu sırasında taahhüt edilmiştir ve aykırı hareket edilmesi halinde Merkez durumu Avrupa Komisyonu’na rapor etmekle yükümlüdür ve bu, kurumun Beyannamesi’nin iptal edilmesi ile neticelenebilir.

Ders seçimi yapılırken 1 dönem için 30, 1 yıl için 60 AKTS kredisi hedeflenmelidir. Öğrencinin, aldığı derslerin kredisinin 2/3′ü oranında kredi toplaması başarı hedefi olarak gözetilir. Başarılı sayılan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde eğitimlerinin yurt dışında geçirdikleri dönem(ler)ini Türkiye’de geçirmiş gibi sayılacaktır. Başarısız sayılan öğrenciler, eğitimlerine Erasmus öğrencisi olmadan evvel kaldıkları yerden devam edeceklerdir, ancak başarılı oldukları derslerin kredi toplamı karşılığı kadar derslerden muaf olurlar. Erasmus öğrencileri Türkiye’de öğrencisi oldukları üniversiteye kayıtlarını yaptırırlar, yurt dışında geçirecekleri süre için öğrencilerin kayıt dondurması söz konusu değildir. Kayıt ve harç ücretleri öğrencilerin kayıtlı oldukları kendi kurumlarına yatırılır, gidilecek kuruma herhangi bir kayıt veya harç ücreti ödenmez. Ancak gidilecek kurum, kendi öğrencilerinden talep ettiği kayıt ve harç ücreti harici küçük meblağlı ödemeleri Erasmus öğrencilerinden de talep edebilir. Bu çeşit ödemelere örnek spor tesisleri abonelik ücreti, ulaşım ücreti olabilir.

 1. Staj hareketliliği

Bu hareketlilik türü, Leonardo da Vinci II döneminde A tipi projeler kapsamında “Yüksek Öğrenim Görenlere Yönelik Yerleştirme Projeleri” olarak gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyet alanı bundan böyle 2007-2013 dönemi Hayat boyu Öğrenme Programıyla birlikte Erasmus Programı içinde “öğrenci staj hareketliliği” adı altında sürdürülecektir.

Erasmus Staj Hareketliliği Faaliyeti Nedir?

Yükseköğretim kurumunda kayılı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Erasmus staj hareketliliği ile öğrenci, bir Avrupa ülkesinde, öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde eder.

Öğrencinin faaliyet süresi lisans, yükseklisans ve doktora öğrencileri için 3 ile 12 ay arasında bir süredir. Meslek yüksekokulu gibi kısa dönemli yükseköğretim programları öğrencileri için asgari süre 2 aydan başlar, 12 aya kadar sürebilir.

Öğrencilerin faaliyete katılabilmeleri için Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmaları; öğrencisi oldukları yükseköğretim kurumuna başvurmaları ve Erasmus kapsamında staj yapmak üzere seçilmeleri gerekmektedir.

Öğrencilere staj faaliyetleri için yurtdışında kaldıkları süre için mali destek verilir. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz (“0″ hibeli) Erasmus öğrencisi olarak Erasmus öğrencisi olabilirler.

Staj Yapılabilecek (Ev Sahibi) Kuruluşlar Kimler Olmalıdır?

Staja ev sahipliği yapacak kuruluşlar; işletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri ve işletme tanımına uyan diğer kuruluşlar olabilir. Bu çerçevede uygun bir işletmeden kastedilen, büyüklüğü, yasal statüsü ve faaliyet gösterdiği ekonomik sektör ne olursa olsun, özel veya kamuya ait her tür kurum/kuruluş ile sosyal ekonomi dahil her tür ekonomik faaliyette bulunan girişimdir.

Ancak; diplomatik temsilcilikler, Avrupa Birliği Kurumları ile Avrupa Birliği (Topluluk) programlarını yürüten kuruluşlar bu faaliyet kapsamında ev sahipliği yapamazlar.

Öğrenci Staj Hareketliliğine Kimler, Nasıl Başvurabilir?

Erasmus Staj Faaliyetine katılabilmesi için yüksek öğretim kurumu Erasmus (Genişletilmiş) Üniversite Beyannamesi’ne sahip olmalıdır. Standart Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumları Erasmus staj faaliyeti gerçekleştiremez ve bu kapsamda öğrencilerini yurtdışına gönderemez.

Yükseköğretim kurumları ve/veya sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulan Erasmus Yerleştirme Konsorsiyumları Erasmus Hareketlilik Faaliyeti kapsamında öğrencilerini bu faaliyetten yararlandırmak üzere AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’ne başvuruda bulunabilirler

Başvuru Yöntemi:

Öğrencilerin faaliyete katılımını sağlamak üzere, öncelikle yükseköğretim kurumunun veya yükseköğretim kurumları ve sosyal ortaklardan oluşan bir konsorsiyumun faaliyete katılmak üzere kendi ülkesindeki ulusal ajansa (Türkiye için AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) hibe başvurusunda bulunması gerekir.

Başvurular yılda bir kere, akademik yıl başlamadan önce, Merkez tarafından duyurulan tarihe kadar yapılır. Söz konusu başvuruda gelecek akademik yılda gerçekleştirilmesi planlanan staj hareketliliği faaliyetleri için  hibe talep edilir.

•         Yükseköğretim kurumlarının tarafından yapılan başvurular:

Erasmus Genişletilmiş Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumları “Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) ilgili akademik yıla ait Yükseköğretim Kurumları Erasmus Öğrenci ve Öğretim ElemanıHareketliliği Faaliyetleri için Başvuru Formu”nun ilgili yerlerini doldurarak, ilgili başvuru dönemi için belirlenen son tarihine kadar başvuruda bulunabilir.

•         Konsorsiyum oluşturarak yapılan başvurular:

Yükseköğretim kurumları, dernek, vakıf ve ticaret odaları gibi, muhtemel diğer kuruluşlardan öğrenci yerleştirmelerini kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan gruptur.

Konsorsiyum ortakları arasından bir koordinatör kurum belirlenir ve bu koordinatör kurum, Konsorsiyum adına“Erasmus Yerleştirme Konsorsiyumları için Başvuru Formu”kullanarak, ilgili başvuru dönemi için belirlenen son tarihe kadar hibe başvurusunda bulunur.  Konsorsiyuma katılacak yükseköğretim kurumlarının yine Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi olması gerekir.

Öğrenciler nasıl başvurabilir:

Öğrenciler Erasmus staj hareketliliği faaliyetinden yüksek öğretim kurumları veya bu konsorsiyumlar aracılığı ile faydalanabilmektedir. Erasmus programı kapsamında staj yapmak isteyen öğrencilerin kendi yükseköğretim kurumlarının Erasmusla ilgili birimlerine başvurmaları gerekmektedir.

Başvuruda aranılan şartlar ve seçim kriterleri ilgili akademik yıl başlamadan önce yayımlanan Hayat boyu Öğrenme Ulusal Teklif Çağrısı’nda yer alır.Bir öğrenci Erasmus staj hareketliliği faaliyetinden bütün yükseköğrenim hayatı boyunca yalnız 1 defa faydalanabilir; öğrenim hareketliliği faaliyetinden faydalanılmış olunması staj hareketliliği faaliyetinden faydalanılmasına engel değildir.

Yerleştirme Konsorsiyumları:

Yükseköğretim kurumları, dernek, vakıf ve ticaret odaları gibi, muhtemel diğer kuruluşların Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi olan yükseköğretim kurumlarının öğrenci yerleştirme faaliyeti gerçekleştirmelerini kolaylaştırmak için oluşturduğu gruptur. Konsorsiyum başvurularında bir koordinatör kuruluş seçilmelidir.

Konsorsiyum Yapısı:

Bir Konsorsiyum oluşturabilmek için bir koordinatör kurum (Genişletilmiş EÜB sahibi yükseköğretim kurumu, dernek, vakıf vb) ve en az bir ortak yükseköğretim kurumu gerekmektedir. Koordinatör kurumun bir yükseköğretim kurumu olması halinde, yine en az bir yükseköğretim kurumu ortak olmalıdır. Yerleştirme konsorsiyumları ulusal ortaklıklardır, uluslararası ortaklık yapısı değildir.

Konsorsiyum Koordinatörü:

•  Konsorsiyumun başındaki kuruluştur.

•  Yasal statüsü dernek, yükseköğretim kurumu, işletme vb. olabilir.

•  Merkez ile sözleşme yapacak ve tüm idari ve mali sorumluluğu konsorsiyum üyeleri adına üstlenecektir.

Ortaklar:

Genişletilmiş EÜB sahibi yükseköğretim kurumları, vakıflar, dernekler, meslek odaları, işletmeler, yasal statüsü olan her türlü kuruluş konsorsiyum ortağı olabilir.

Konsorsiyum halinde;

Her yükseköğretim kurumu konsorsiyum koordinatörüyle bir anlaşma imzalar.

Bu anlaşmalar: Rol ve sorumlulukları, idari ve mali düzenlemeleri belirler.Başvurulara Konsorsiyuma ortak olan herbir yüksek öğretim kurumuna ait niyet mektuplarının eklenmesi gereklidir.

Konsorsiyum başvuruları aşağıdaki kriterlere ve ağırlıklara göre değerlendirilecektir:

-Projenin amaçları ve yapılan çalışmalar- %10

-Konsorsiyumun yapısı ve ortakların rolleri- %35

-Öğrenci yerleştirmelerindeki deneyim ve kazanımlar- %20

-Bireysel öğrenci yerleştirmelerinin organizasyonu- %35

Kimler Yararlanabilir?

Üniversite Öğrencileri: Yararlanıcılar bütün yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenler arasından seçilebilir (Yüksek lisans ve doktora dahil).

Öğrenci yerleştirmede öğrenim amaçlı hareketlilikten farklı olarak, en az 2. sınıfta olma koşulu aranmaz.

Erasmus Öğrenci yerleştirme faaliyetinden  tüm yükseköğrenim hayatı boyunca yalnızca 1 defa yararlanılabilir.

Mezun ve mezuniyet hakkını elde etmiş olan öğrenciler, mezuniyet veya çıkış belgelerini almamış dahi olsalar, faaliyetten yararlanamazlar.

İmzalanacak anlaşmalar açısından bakıldığında öğrenci yerleştirmede;

Gönderen yükseköğretim kurumu ile ev sahibi işletme arasında bir ikili anlaşma gerekli değildir. Bütün tarafların dahil olduğu bireysel öğrenci yerleştirme sözleşmeleri bağlayıcı olacaktır.

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:54
Erasmus Program ve Faaliyetleri B:
 

B. Personel Hareketliliği

 1. Ders verme hareketliliği

EÜB sahibi yükseköğretim kurumu öğretim elemanlarının farklı bir Avrupa ülkesinde EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda ders vermesine imkan sağlayan alt faaliyet alanıdır.

Ders Verme Hareketliliğinin hedefleri şunlardır:

 • Hareketlilik      programına katılamayan öğrencilere farklı Avrupa ülkelerindeki      yükseköğretim kurumlarının akademik personelinin bilgi ve deneyiminden      faydalanma imkanı vermek
 • Pedagojik      yöntemler konusunda uzmanlık ve deneyim değişimini teşvik etmek
 • Yükseköğretim      kurumlarını sundukları derslerin çeşit ve içeriğini genişletme ve      zenginleştirme konusunda teşvik etmek

Ders Verme Hareketliliğine Katılabilme Şartları

1. EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda en az yarı zamanlı akademik personel olunması,

2. Üniversiteler arası anlaşmanın olması,

3. Hem gönderen hem de misafir olunan yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen bir öğretim programının (teaching programme) olması (Öğretim programı taraflarca imzalanmış olmalı ve en azından gerçekleştirilecek programın genel amaç/hedeflerini, içeriğini ve beklenen sonuçlarını içermelidir)

NOT: Ders verme hareketliliği sonrasında hibe almaya hak kazanabilmek için misafir olarak gidilen yükseköğretim kurumunda en az 5 ders saati ders vermek gerekmektedir

 1. Personel eğitimi hareketliliği

EÜB sahibi yükseköğretim kurumu akademik/idari personelinin eğitim alma amaçlı  hareketliliğine imkan sağlayan alt faaliyet alanıdır.

Personel Eğitim Alma Hareketliliği faaliyet alanı iki hareketlilik türünü içerir:

 • Yükseköğretim      kurumundan bir işletmeye giden personelin hareketliliği

Bu hareketlilik türünün amacı faydalanan kişilerin bilgi ve tecrübe aktarımı ile öğrenmelerine ve pratik beceriler edinmelerine imkan vermektir. Temel faaliyetler seminerler, atölye çalışmaları, kurslar ve konferanslar, pratik eğitim süreçleri, kısa görevlendirmeler vs. olabilir.

 • Yükseköğretim kurumundan      başka bir yükseköğretim kurumuna giden personelin hareketliliği

Bu hareketlilik türünün amacı faydalanan kişilerin farklı bir kurumun deneyim/iyi uygulamalarını öğrenmelerine ve mevcut işleri için gerekli becerileri geliştirmelerine imkan vermektir. Temel faaliyetler iş başı eğitim programı, çalışma ziyaretleri, kısa görevlendirmeler vs. olabilir.

Personel Eğitimi Hareketliğine Katılabilme Şartları

1. EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda akademik/idari personel olunması,

2. Üniversiteler arası anlaşmanın olması (üniversite ile işletme arasında anlaşma gerekmemektedir),

3. Hem gönderen hem de misafir olunan kurum tarafından kabul edilen bir iş planının (work plan) olması (İş planı taraflarca imzalanmış olmalı ve en azından gerçekleştirilecek programın genel amaç/hedeflerini, içeriğini ve beklenen sonuçlarını içermelidir)

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:55
Erasmus Programına Gelen Öğrenciler:
 

Aşağıda belirtilen belgeleri güz dönemi için en geç 15 Temmuz, bahar dönemi için en geç 15 Aralık tarihine kadar İstanbul Üniversitesi akademik ilişkiler kurulu’na posta ve e-posta yolu ile gönderiniz:

Tüm belgeler İstanbul Üniversitesi Akademik İlişkiler Kurulu’na ulaştıktan ve Kurul tarafından onaylandıktan sonra size İngilizce ve Türkçe olmak üzere birer KABUL YAZISI gönderilecektir. İstanbul Üniversitesi’nde okumak istediğiniz Fakülte/Bölüm Erasmus Koordinatörü ile önceden mutlaka iletişime geçiniz. Koordinatörler için: http://www.istanbul.edu.tr/uaik/ABegitim/birim_koordinatorleri.php

Ayrıntılı Bilgi için Bakınız:

http://www.istanbul.edu.tr/uaik/ABegitim/Ogrenci/Gelen/gelenogrenci_temelbilgi.php

 
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:56
Erasmus Programına Giden Öğrenciler:
 

İstanbul Üniversitesi’nden Giden Öğrenciler

 • Fakülte/Bölüm/Yüksekokul Erasmus      koordinatörüne başvurmak ve Fakültenin/Bölümün hangi üniversitelerle ikili      anlaşmasının olduğunu öğrenmek (İstanbul Üniversitesi’nin öğrenci      değişimini içeren ikili anlaşmaları ve öğrenci kontenjanları için lütfen      aşağıdaki adresi ziyaret ediniz:http://www.istanbul.edu.tr/uaik/ABegitim/ikilianlasma.php

Başvuru Kriterleri

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak      ya da başka ülkelerin vatandaşı olmakla birlikte Türkiye’de bir okulda,      meslek okulunda, yükseköğretim kurumunda veya yetişkin eğitimi veren bir      kurumda kayıtlı öğrenci olmak veya ilgili yasalar ve mevzuatlar      çerçevesinde Türkiye’de bir işte çalışıyor olmak veya Türkiye’de yaşıyor      olmak
 • İstanbul Üniversitesi öğrencisi      olmak (lisans veya lisans üstü)
 • Üniversitedeki 1.sınıfın 1.      yarıyılını tamamlamış olmak
 • Ağırlıklı not ortalaması 2,20/4,00      olmalı (lisans öğrencileri)
 • Ağırlıklı not ortalaması 2,5/4,00      olmalı (lisansüstü öğrencileri)

Ayrıntı Bilgi için Bakınız

http://www.istanbul.edu.tr/uaik/ABegitim/Ogrenci/Giden/gidenogrenci_temelbilgi.php

http://www.istanbul.edu.tr/edebiyat/erasmus/Giden%20ogrenci.pdf

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:57
Erasmus Programına Gelen Öğretim Görevlisi:
 

Fakültesi/Bölümü ile Erasmus ikili anlaşması olan Fakülteye/Bölüme Erasmus ders verme hareketliliği kapsamında gelmek isteyen tüm öğretim üyeleri bizzat Fakülte/Bölüm Erasmus koordinatörüne başvurmak zorundadır. Tüm eğitim etkinlikleri Fakülte/Bölüm elemanları ile görüşülmelidir.

http://www.istanbul.edu.tr/uaik/ABegitim/gelen_ogretimelemani.php

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:57
Eramus Programına Giden Öğretim Görevlisi:
 

Değişim öncesi yapılması gerekenler

Öğretim üyesi ancak Fakültesinin/Bölümünün/Yüksekokulunun ikili anlaşması (bilateral agreement) olduğu üniversitelere gidebilir. Fakültelerin/Bölümlerin/ Yüksekokulların anlaşmalı olduğu üniversiteler ve kontenjanlar için burayı tıklayınız :http://www.istanbul.edu.tr/uaik/ABegitim/ikilianlasma.php

•  Öğretim üyesi karşı üniversite ile doğrudan irtibat kurarak gideceği tarih, vereceği ders ve diğer ayrıntıları görüşerek kesinleştirmelidir ve buna göre karşı üniversiteden resmi davet mektubu gönderilmesini sağlamalıdır.

•  Hem gönderen hem de misafir olunan yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen bir Öğretim Programının (Teaching Programme) olması gerekmektedir . Öğretim Programı asgari şartları taşıyor olup günlük ders verme programını içermeli ve ilgili taraflarca (Dekanlıklar veya Bölüm Başkanlıkları) imzalanmış olmalıdır.

•  Programdan yararlanacak olan öğretim üyesi Bölüm Başkanlıkları aracılığı ile Dekanlıklara/Okul Müdürlüklerine gidecekleri ülke, okul, süre ve verecekleri ders hakkında bilgileri içeren bir dilekçe ile başvurmalıdır. Bunun için gidecek öğretim üyesi için fakülte yönetim kurullarında, yönetim kurulu olmayan birimlerde ise Üniversite Yönetim Kurulu aracılığı ile bir görevlendirme kararı alınmalıdır.

•  Gidecek öğretim üyesinin Yönetim Kurulu kararlarını ve karşı üniversiteden gelen davet mektubunun bir örneği ve Öğretim Programı ile İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu’ndan alacağı ve doğru ve eksiksiz olarak dolduracağı Ders Verme Hareketliliğinden Faydalanan Kişiden İstenebilecek Bilgilerive Personel Hareketliliği Sözleşmesi ni İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu’na teslim etmesi gerekmektedir. Bu evrakların eksik olması halinde %80 oranında olan ilk hibe ödemeleri yapılmayacaktır.

•  Öğretim üyesine gitmeden önce İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu tarafından misafir olunan üniversite tarafından doldurulup, onaylanıp imzalanması gereken bir Katılım Belgesi (Certificate of Attendance) örneği verilmektedir

Değişim sonrası yapılması gerekenler

•  Geri dönen öğretim üyesi yurt dışında ders verdiği kurumdan aldığı Katılım Belgesi (Certificate of Attendance) (katılım belgesinde yer alan tarihler iş günlerini kapsamak zorundadır) ile birlikte İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu’ndan alacağı Personel Hareketliliği Faaliyet Raporu nu doldurarak İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu’na teslim etmesi gerekmektedir. Bunun dışında teslim edilmesi gereken evraklar: Hem evsahibi hem misafir kurumun dekanları veya bölüm başkanları tarafından imzalanmış Öğretim Programı (Teaching Programme) ile seyahat bileti ve uçuş kartları. Aksi takdirde kalan %20 oranındaki ikinci hibe ödemeleri yapılmayacaktır

 

Verilen hibe ile ilgili bilgi

Personel hareketliliğinden faydalanan personelin alacağı hibenin hesaplanması personelin kendi yükseköğretim kurumu tarafından, merkez tarafından belirlenen hibe hesaplama kuralları çerçevesinde yapılır.

Ders verme hareketliliği ve/veya Personel eğitimi hareketliliğinden faydalanan personelin hibe hesaplamaları aynı şekilde yapılır.

سعادتي في سعادة الآخرين
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,102 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası