Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Genel Konular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netÇağrı Merkezleri İletişim BilgileriGenel Konular  

Mesaj icon Konu: Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
bilgiliahmet
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 20Kasım2018
Gönderilenler: 20

Alıntı bilgiliahmet Cevapla bullet Konu: Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?
    Gönderim Zamanı: 10Ekim2019 Saat 14:15

Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?, Sahte üretimleri yapılan Türk Lirası banknotları nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, geliştirilen güvenlik özellikleri sayesinde paranın sahte olup olmadığını anlayabiliyor. Kabartma baskı, emniyet şeridi, banknot rengi, renk değiştiren şerit, banknot boyutu, gizli görüntü, holografik şerit folyo ve filigran gibi bunu anlamanın 12 farklı yöntemi vardır. Paranın üzerindeki güvenlik özellikleri, görme engelli vatandaşların da sahtesiyle gerçeğini ayırt etmesini kolaylaştırıyor.

Herkesin kolaylıkla inceleyebileceği, paranın sahtesini anlamanıza yardımcı olacak güvenlik özelliklerine makalemizde yer verdik. Bu özellikleri çıplak gözle görmek mümkün olurken, büyüteç veya UV ışık cihazları ile de kontrol edilebiliyor.

Türk Lirası Banknotlarında Güvenlik Özellikleri

Kabartma Baskı

Banknotlarda kabartma baskıya pek çok alanda yer verilmiştir. Atatürk portresi, banknotun orta bölümünde kupür değerini gösteren sayı ve yazılar başta olmak üzere üst kısımda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ibaresi de kabartma baskı tekniğiyle tasarlanmıştır. Sahte paralarda rastlanılmayan bu özelliği, parmağınızla belirtilen noktaların her birini kontrol ederek hissedebilirsiniz.

Renk Değiştiren Şerit

Banknotların arka yüzünde bulunur. Şeffaf sarı renklidir ve üzerinde paranın değerini gösterir rakam ve TL harfleri bulunur. Farklı açılardan bakarak görmek mümkün oluyor. Sahte paralarda gerçeğine yakın bir görüntü elde edilmeye çalışılsa da, renk değiştirme özelliği bulunmamaktadır.

Emniyet Şeridi

Işığa tutulan banknotta dümdüz görünümlü bir şerit gözünüze çarpar. Emniyet şeridinin üzerinde 200 TL ile 100 TL’de sarı, 50 TL ile 20 TL’de kırmızı, 10 TL ile 5 TL’de ise mavi renkli, banknotun kupür değerini gösteren TL harfleri ve rakamlar yazılıdır.

Gizli Görüntü            

Paranın ön kısmında, sağ tarafta, Atatürk portresinin ceket kısmında bulunur. Banknot yatay konuma alınıp, göz hizasında bakıldığında rakamla kupür değeri görülecektir. Sahte paralarda gizli görüntüye rastlanamaz.

Bütünleşik Görüntü

Banknotun sol üst köşesinde yer verilmiştir. Paranın değerini gösteren rakamların bir kısmı koyu renkte, bir kısmı ise açık renktedir. Sahte banknotlara yansıtılamayan ve düzensiz olan bu görüntü, gerçeğinde ön yüzdeki rakamların açık renkli kısımları, arka yüzde bütünleşir.

Filigran

Filigran özelliğine banknotların her iki yüzünde yer verilmiştir. Banknot ışığa tutulduğunda, baskısız ve beyaz alanlarda, Atatürk portresi ve yatay olarak kupürün rakamsal değeri yer alır.  Sahte paralarda bu baskı şeklindedir ve direkt göze çarpacağından, gerçeği kolaylıkla anlaşılabilir.

Floresan (UV) Etkili Mürekkep

Atatürk portresi üzerinde yer alan UV etkili mürekkep özelliği, banknotun kupür değerini gösteren rakam ve TL harflerinden oluşur. Floresan mürekkep kullanılarak işlenir. Sadece UV ışığı altında görmek mümkündür.

Güvenlik Elyafları

Bir diğer UV ışınları altında görülen kılcal lifler, parlak mavi ve kırmızı renklerdedir. Peki, bu özelliklere göre sahte para nasıl anlaşılır, güvenlik elyafları üretimi sırasında banknotun üzerine basılır ve sahtesinde yer alması mümkün değildir.

Görme Engelliler için Banknotlarda Güvenlik Özellikleri

Görme engelli vatandaşlar için özel tasarlanan güvenlik önlemi, banknotların ön yüzünde ve sol üst kenardadır. Burada Braille alfabesiyle yazılmış 1’den 6’ya kadar sıralı rakamlar bulunur. Tüm para değerlerinde yer verilen bu özellik, dokunarak hissedilebilir. Bunun yanı kabartma özelliği de paranın sahtesi nasıl anlaşılır bilmek isteyen görme engelli vatandaşlarımızın işini kolaylaştırmaktadır.

IP
AnyaHarmon
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 16Ocak2021
Konum: Nevsehir
Gönderilenler: 5

Alıntı AnyaHarmon Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ocak2021 Saat 12:43
Change is the only constant. The education business has changed entirely. Instead of selling books and providing tutors, organizations have started providing experts giving Programming Homework Help, Economics Homework Help, Matlab Homework Help, Statistics Homework Help and Math Homework Help. For programming, they have C Homework Help experts, C++ Homework Help experts, Java Homework Help experts, Python Homework Help experts and Computer Science Homework Help experts. They also have Programming Coursework Help experts solving homeworks for every topic. You can view the profiles of their Matlab Assignment Help experts, Economics Assignment Help experts, Statistics Assignment Help experts and Math Assignment Help experts.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,080 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası