Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Atasözleri & Hikayeler & Fıkralar & Şiirler & Karikatürler
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİAtasözleri & Hikayeler & Fıkralar & Şiirler & Karikatürler

Mesaj icon Konu: Müslümanlar neden geri kalıyor?

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
yusufsozlu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 19Ocak2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 0

Alıntı yusufsozlu Cevapla bullet Konu: Müslümanlar neden geri kalıyor?
    Gönderim Zamanı: 02Şubat2008 Saat 23:23
Geçtiğimiz cumartesi günü, Timaş Yayınları'nda okuyucularla buluştuk. O gün uzun zamandır görmediğim kimseler geldi. Okurlarla bol sohbetli çok güzel bir gün geçirdik. Öyle bir günü hayal bile edemezdim. Çok memnun oldum.

O gün, okurların bana en sık sorduğu soru; "Müslümanlar neden geri kalıyor? Müslümanlar neden bir araya gelemiyor? Zengin Müslümanlar parayı nasıl kullanacak?" gibi sorulardı.

Müslümanları geri bırakan sebepler, ekonomik sebeplerdir. Risale-i Nur talebeleri, Hutbe-i Şamiye'yi anlayıp, hayatlarına uygulasalardı Risale-i Nur talebeleri adedince, ortaklık kurulurdu. Dünyanın en büyük şirketi kurulurdu. Bediüzzaman, menfaat-i şahsiyeden çok endişe ederdi.

Amerika'da füze eğitimi gördüm. Amerikalıya beni talebe eden, Amerikalıyı bana hoca eden nedir? Amerikalının ilmidir! Amerikalı benden üstün değil, üstün olan, Amerikalının ilmiydi... Onun için o emir verdi, ben yaptım. O patron oldu, ben işçi. Bu durum her şeye şamil!..

Pekiyi biz bu durumda ne yapacağız?

İlimde, teknikte, ahlakta ilerleyeceğiz...

Bediüzzaman buyurmuş ki, "İslam'ın tealisi (yükselmesi, hâkim duruma gelmesi) maddeten kalkınmakla mümkündür."

Müslüman ve para... Bu ikisi birbirini tamamladığı gün, süper güçler yer değiştirecektir. Tahmin ederim, paraya hâkim olmayan Müslüman'ın dünyası da ahireti de cehennem olacaktır.

Para, ata benzer. Süvari, atı idare edemezse, süvari, atın gittiği yere gider. Eğer atı idare ederse, kendisi istediği yere gider. Her insanın önünde "her an" iki yol vardır. Biri cennete, diğeri cehenneme gider. Her iki yola da PARAYLA GİDİLİR! Maddeyi, materyalistler putlaştırırken, Müslümanlar maddeye hâkim olacak, İslam'ın emrine sokacak. Parayı, Müslümanca idare edemeyenin her şeyi biter!

Para nasıl İslam'ın emrine sokulur?

Para, İslam'a uygun, helal yerden kazanılır, helal yola harcanırsa, İslam'ın emrine sokulmuş olur. Bu, "helal" kelimesi, şahısları, aileyi, milleti, devleti kurtarmaya yeter. Allah, bir kelimeyle, herkesi kurtarmayı biliyor.

Ferdî çalışmalara hayır! İslamiyet ümmet dinidir. Yani kardeşler dinidir. Ya hep beraber kalkınacağız ya hep beraber batacağız!

"Bugün, Müslümanların üzerindeki büyük felaketlerden biri nedir?" diye soruldu.

Bana göre günümüzün büyük felaketi israftır. İsraf, zaruri olmayan şeyleri, zaruri saymaktır.

Lüks, her yeri tutuyor, kapatıyor. Evlerde namaz kılmaya yer kalmıyor. Ben, lüksün her türlüsüne karşıyım. Mesela evde, hanımlar tek çeşit yemek yapmalı; fakat her öğünde yemek değişmeli. Çeşit çeşit yemek, mide için değil, ağız tadı için...

Mesela aniden misafir gelse, evde de o an üç dört çeşit yemek olmasa, "eyvah rezil oldum" der, misafire ya yemek çıkarmayız yahut yüklü paralar verip, alışveriş yapar, misafire yemek hazırlarız. Aslında buna gerek yok. Mutfaktaki kilerde makarna vardır. Onu haşlarız, üstüne yoğurt döker, misafire ikram ederiz. Bakın ne güzel ikram oldu. Efendim, bizi makarna ikram ettik diye ayıplarlarsa? Bir insan kendini cemiyete beğendirmeye çalışırsa, o insanın Rabbi cemiyettir. Kendimizi Allah'a beğendirmeye çalışacağız.

İhlas risalesinde, "Amelinizde rıza-yı ilahi olmalı." diyor. Allah beğendikten, memnun olduktan sonra bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Allah sizi beğenmedikten sonra bütün dünya beğense yine ehemmiyeti yok.

"Misafire peynir ekmek çıkarmak ayıp. Öyleyse aç kalsın." Böylece misafirlik ölüyor. Misafirliğin bitmesiyle fikir teatisi ölüyor.

Mehmet Akif, "Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor" derken, ben de "Bir yemek uğruna ya Rab, ne fikirler batıyor!" diyorum.

02 Şubat 2008, Cumartesi-hekmoğlu ısmaıl
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,062 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası