Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları

Mesaj icon Konu: BİR FİİL BİNANIN FARKLI BABLARINA GİRDİĞİNDE

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 388

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Konu: BİR FİİL BİNANIN FARKLI BABLARINA GİRDİĞİNDE
    Gönderim Zamanı: 22Şubat2008 Saat 15:37

selamün aleyküm.......

نصر خرج  ذهب حسن علم    Yardım etti,  çıktı  , gitti,  güzel oldu,  bildi;Fiilleri  İFAL  ,TEFIL,  MUFAALE  BABLARINA  girdiğinde   anlamları ne olur?

ALLAH   RAZI OLSUN!!!!!!!!!!!!!
IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Şubat2008 Saat 19:21

SIĞINDIM   ZATI   HAKKA ;  GARİBİZ  KİMSEMİZ  YOKTUR...
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2008 Saat 14:02
Merhaba salihatün

Ben senin eline balık vermiyeceğim, ama bir olta vereceğim. İstediğin kadar balığı sen kendin tut

Neden? Çünkü araştırıp bulduğunuz şey sizin malınızdır ve onun kıymeti daha üstündür. Ama önünüze konan balığı yer geçersiniz...

Bu kelimelerin bahsettiğin bablara girdiklerinde aldıkları şekilleri bulmak için şunu yapıyorsun, biz sözlük al eline ن ص ر maddesine bak. Orada bu kelime ve tüm müştaklarını göreceksin. Anlam nasıl değişmiş, kendisinden sonra hangi harfi cer nasıl gelmiş hepsini göreceksin. Bunu kendin bulduğunda da emin ol hiçbir zaman unutmayacaksın.  Bu tür çalışmalar için sözlüğün yoksa eğer, ilk fırsatta Dağarcık Yayınları'nın Arapça-Türkçe sözlüğünü almalısın. Bir sözlüğün olmalı, arapça ile uğraşan bir insan için sözlük ayrılmaz bir parçadır.

Hadi kolay gelsin

Ha, sonra istersen bulduklarını arkadaşlarımızla da paylaş, ama en önemlisi sözlük kullanmanın ve aradığını bulmanın verdiği hazzı anlat olur mu?

IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2008 Saat 18:47

GARİBİZ  KİMSEMİZ  YOKTUR  ;   SADECE OLTAMIZ  VARDIR....

BU KIYMETLİ   OLTA İÇİN TEŞEKKÜRLER....
IP
OFLU_HOCA
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 710

Alıntı OFLU_HOCA Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2008 Saat 20:40
oltayı aldın güzel şimdi geldi hangi gölde nasıl avlanacağına
IP
dinle
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 366

Alıntı dinle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2008 Saat 21:19
Dağarcık Yayınları'nın Arapça-Türkçe sözlüğünü almalısın. Bir sözlüğün olmalı, arapça ile uğraşan bir insan için sözlük ayrılmaz bir parçadır.

bu konuda bilgilendirmeniz  için çok teşekkür ederim; bilmiyordum ama sayenizde öğrenmiş oldum.şimdi balık tutmaya!!..
insanın kendi çabasıyla ögrenmesinin güzelliğide  bir başka oluyor.

Düzenleyen dinle - 23Şubat2008 Saat 22:18
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2008 Saat 23:49
Bahsettiğim sözlükle ilgili bilgilere aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Şubat2008 Saat 00:03
BU  KADAR   İHSANDAN SONRA BALIK TUTMAMAK  AYIPTIR........
IP
muzaffer16
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı muzaffer16 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Şubat2008 Saat 12:29
' BENİBE' fiilini çeker misiniz arkadaşlar.
IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Şubat2008 Saat 16:26
selamün aleyküm;

bugün sözlüğü  elime  aldım ve araştırmaya  başladım. Daha  önce sözlüğe bakmak  bana  karışık bir iş gibi gelir  aradığımı  orada  bulmayı  beceremeyeceğimi  düşünürdüm..Fakat sayın ibotea nın  teşvik ve yardımlarıyla  sözlüğün  arapçayla  uğraşan biri için  kaçınılmaz  olduğunu  anladım.Fakat  sözlüğe nasıl bakılacağını  hangi işaretin ne anlama geldiği  hakkındada  az  çok bilgi  sahibi  olmak gerekiyor.Bir  sözlükte  neyin neyi  ifade  ettiğini  tam olarak bildiğimi  zannetmiyorum.

Geçtiğimiz  günlerde  bir  fiilin muzaride  aynel fiilinin aldığı harekeyi  görmek için  sözlüğe bakmıştım.Fakat  bir  türlü  sözlükte   muzari fiil bulamadım..beni   sözlükten soğutan olay buydu herhalde..Daha  sonra  bir arkadaşımla konuşurken  (o zaman  bu siteyi  bilmiyordum) bana  muzarinin  aynel   fiilinin  hakesini   sözlükte  ;mazi  fiilin yanında  bir çizgi oluyormuş  o çizginin  üstünde  veya altında olan hareke  muzarinin  aynel fiili nin durumunu   bildiriyormuş,  hem çok sevinmiş ,hem şaşırmış  ,hemde   üzülmüştüm..

O  gün bu gün sözlük diyince  bu karmaşık ruh haline  giriyordum.Fakat  bugün  sayın ibtea nında teşvikleriyle  ;Sözlüğe  dedimki ;sözlük sen  insanların  kafasını  karıştırmaya değil  aydınlatlatmaya  yararsın..!Bütün  cesaretimi topladım  ve yukarıda yardım istediğim  'binanın  bablarına giren kelimelerin mana değişikliği hakkında'  araştırma  yapmaya başladım.....sonuç  pozitif ....bu  handikapı  yenmeme  vesile olduğu için  sayın iboteaya   çok  teşekkürler.

KİMSESİZLERİN  KİMSESİ  OLAN  ALLAH  C .C     YA   SIĞINANIN   KİMSESİZ KALMAYACAĞI MUHAKKAKTIR.........
IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Şubat2008 Saat 23:31
fiillerin   bina bablarındaki  farklı  manaları;

نصر (sülasi  mücerred 1.bab)yardım  etti.(yapısı   müteaddi içindir.)
انتصر (sülasi  mezitlerin  ikinci  nevisi)zalime karşı  geldi.(yapısı  mudaavaat  içindir..)(iftial)

MUTAAVAATIN MANASI;mutavaat  lugatta kabullenmek  demektir.Çünkü  mudaavat müteaddi  bir fiilin  mefulunün fiildeki hadesi(işi)  kabul ettiğini ifade eder.ancak  hadesi  kabullenen bu kelime  müteaddi fiile göre  meful  ,mutavaat ifade eden fiile göre faildir.

تناصر  (sülasi  mezitlerin  2.nevisinin 5.babı )birbirini  kollayıp yardımlaşdı(yapısı  iki kişi veya  daha fazla  kişi  arasında  ortaklık  içindir..(tefaul babı )

استنصر (sülasi mezit3.nevi 1.bab)birinden yardım istedi.( yapısı  fiilin ifade ettiği manayı

mefulden  taleb içindir.)(istifal babı)

IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Şubat2008 Saat 23:39

Hemen  hemen  hepsini anladım fakat   نصر fiilinin  iftial  babına  girmiş  hali  biraz karışık geldi..........

SİZE  GÖSTERDİM  HİDAYETİN YOLUNU  BEN EREMEDİM  SİZ VARIN BULUN ONU!!!!
IP
selamettin1
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı selamettin1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Şubat2008 Saat 20:50

خرج  ;çıktı (sülasi  mücerred)(yapısı  lazım)    

خرج  ;(harrece)Bir şeyi  dışarı  çıkardı(yapısı  teksir  yani  çokluk  ifade etmek içindir.(tefıl babı)
TEKSİR;Bu  çokluk  fiilde  olabilir,failde olabilir,mefulde olabilir..

اخرجه  ;onu  dışarı  çıkardı.(yapısı  müteaddi oldu. tefıl  babındada yapısı  müteaddiye çevrildi.Halbuki  sülasi  mücerred iken yapısı lazımdı.)(ifal  babı)

خارج   ;(mufaale  babı) (yapısı  iki veya daha çok  kişi  arasındaki  ortaklık için)bunun  mastarını  kullanarak manasını   anlamaya çalışacağız.

مخارجة عبده ;işinde hür olmak ,karşılığında  kölenin her ay efendisine  ödeyeceği vergi  hesabına köle ve efendi anlaşmak.

تخرج ;(Teharrece)  Bir fende  başarılı olmak,mezun olmak,  öğrenip programını bitirmek.(yapısı tekellüf  için) (tefa ul  babı)

TEKELLÜF; Taleb edilen şeyin derece  derece  elde edilmesidir.

(tesettür  kelimeside  bu babtan  gelmektedir.bu nedenle tesettürün derece  derece elde edilip  kamil noktaya gelmesinde yarar vardır.Yani  bilinçli bir şekilde ;Bilinçsiz şekilde  aşırı örtünmek bazen  birden  tesettürsüzlüğü tercih etmeye veya derece derece yukarı  çıkmak yerine derece derece aşağı  inmeye  sebep olabilir..Bu  benim acizane  düşüncem..)

استخرج  ;(yapısı  müteaddi ve lazım içindir.Bazı alimler bu babın yapısını  fiilin ifade ettiği manayı mefulden taleb içindir dediler.)(istifal babı)

Bunun  örneğinide  mastarını kullanarak vereceğiz.

استخراجا ه.;Birinin  çıkmasını istemek...

MUHTAÇ OLDUĞUNUZ  KUDRET(GÜÇ)RUHUNUZDAKİ  ASİL  İMANDA MEVCUTTUR!!!!

Düzenleyen salihatün - 25Şubat2008 Saat 20:52
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Şubat2008 Saat 23:15

Deniz bereketli çıkmış maşaallah bir sürü balık tutmuşsun

Allah bereketini artırsın, amma her balığın eti tatlı olmaz. Kimisi akvaryum balığı gibidir balıktır ama yemezsin, sadece balık olduğunu bilirsin. Kimi bablarda öyledir. Bir fiili formülü gereği değişik bablara sokabilirsin, ama aslında o şekliyle o fiili araplar hiç kullanmıyorlardır. İşte o yüzden bazı babların sözlükte yer almadıklarını göreceksin. İşte onlar kullanılmayanlardır. Akvaryum balığı gibi...

Çalışmalarında başarılar, iyi gidiyorsun 

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi