Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları

Mesaj icon Konu: iki esreli hemze

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
erdemi.evoke
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı erdemi.evoke Cevapla bullet Konu: iki esreli hemze
    Gönderim Zamanı: 02Mart2008 Saat 11:51
selam.
Arabça sözlüğü uzun zamandan beri kullanıyorum. üyelik koşulu getirmesine, bir bakıma yanlış olduğunu düşünürken, arabça klavye sunduğunu gördüm
ve düşüncen iyi'ye doğru değişti.memnun oldum. fakat arabça klavye kullanırken istediğim kelimeyi aramakta zorlanıyorum. özellikle tenvinli kelimelerde sorun yaşıyorum.
şimdiye kadar hiç muvaffak olamadım. bugün yine olmadı. kehf süresi 101 ayetinde olan, Ğıdain kelimesini arattırdım bulamadı.
Ğayın harfi  ve  dıy harfi ve iki esreli hemze şeklinde bir kelimeyi nasıl bulabilirim. daha doğrusu tenvinli kelimelerin anlamlarına nasıl ulaşabilirim. benim için önemli'dir bu.
Çünkü Türkçe sözlük kısmında perde şeklinde arattırdığım'da Ğıdain çıkmıyor. bu sorunuma ilgi göstermenizi bekliyorum. selam. 

Düzenleyen erdemi.evoke - 02Mart2008 Saat 12:40
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Mart2008 Saat 03:51
Merhaba erdemi.evoke, hoşgeldin

sözlük sitesinde dikkat edersen sağ tarafta kullanım klavuzu mevcut. Orayı okumalısın. Zira orada derki "aramalarınızı harekesiz yapınız" yani sen tenvinli bir kelime arayacaksan bile bunu harekesiz olarak yazmalısın. Zaten hareke kelimeden değildir. Harekeler kelimelerin aldıkları göreve göre değişiklik gösterir. oradaki gita kelimesi başına gelen fi harfi cerrinden dolayı gitain şeklinde okunur. Yoksa kelimenin aslı gitaun dur.
yani sen bu kelimeyi sözlükte غطاء şeklinde aramalısın.

iyi çalışmalar.

IP
erdemi.evoke
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı erdemi.evoke Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Mart2008 Saat 14:00
   غِطَاء; [Cogul] اَغْطِيَة örtü; kaplama;

Hoşbuldum, değerli İbotea.

Siteniz ve forum'unuz çok faydalıdır. öğrenenilecek çok'bilgi mevcut. öğrenecek'de ben varım, Benim arama şeklim, غطإ bu'ydu. haliyle bulamıyordum.
Teşekkür ve selam sunuyorum..

Düzenleyen erdemi.evoke - 03Mart2008 Saat 14:17
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,095 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi