Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Çeviri Atölyesi - Türkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netورشة التجرمة - ÇEVİRİ ATÖLYESİ TERCÜME ÇALIŞMALARIÇeviri Atölyesi - Türkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları

Mesaj icon Konu: Yardım.. Üniversite başvuru

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
YeniSabah
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 30Aralık2007
Gönderilenler: 0

Alıntı YeniSabah Cevapla bullet Konu: Yardım.. Üniversite başvuru
    Gönderim Zamanı: 09Mayıs2008 Saat 13:17

السلام عليكم

 
أرجو من الإخوة و الأخوات الكرام مساعدتي في ترجمة هذا النص بارك الله فيكم
 
 
Madde 2- a) Yüksek lisans programlarına başvurabilmek için adayların; bir lisans diplomasına sahip olması, en az 2.40/4.00 (60/100) lisans not ortalamasına sahip olması, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde en az 60 standart puan veya GRE veya GMAT sınavlarından Üniversite Yönetim Kurulunca kabul edilen eşdeğer puanı alması ve Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Uluslararası bir yabancı dil sınavı olan "Test of English as a Foreign Language"i (TOEFL) veya Uluslararası bir yabancı dil sınavı olan, "International English Language Testing System" sınavını (IELTS) sınavlarından birinden en az 50 veya eşdeğeri puan alması, yüksek lisans bilim alanı bir yabancı dille ilgili olanların öğrenim görecekleri yabancı dilde en az 80 veya eşdeğeri puan alması gerekir.
Adayların başarı notu; ALES puanının % 50’si, lisans ortalamasının % 30’u ve yabancı dil puanının % 20’si alınarak hesaplanır. Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvara bağlı anasanat dallarında ALES puanı aranmadığından, adayların başarı notu; yabancı dil puanının % 20’si, lisans not ortalamasının % 30’u ve en az 60 puan olmak koşuluyla yetenek sınav sonucunun % 50’si alınarak hesaplanır. Başarı sıralaması en yüksek puandan en düşük puana doğru yapılır. Gerektiğinde, ilgili anabilim dalının özelliğine bağlı olarak; başvuru alanlarının sınırlandırılması, kontenjanların alanlara göre dağılımı, yabancı dil puan koşulunun yükseltilmesi ilgili enstitü yönetim kurulunun önerisi ile Üniversite Yönetim Kurulunca yapılır. Yüksek lisans programlarına ilan edilen kontenjan dahilinde kabul edilen öğrencilerin listeleri, ilgili enstitü müdürlüğü tarafından açıklanır.
Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programına öğrenci kabulünde yabancı dil barajı aranmaz. (Değişik: 25 Ağustos 2007 tarih 26624 sa. R.G.)
.
.
.
d) Yurt dışında ikamet eden Türk ve yabancı uyruklu adaylardan lisans denkliği olanların yüksek  lisans programlarına kabulü, Madde-2a'ya göre, lisans ve yüksek lisans denkliği olanların doktora veya sanatta yeterlik çalışması programlarına kabulü, Madde-2b veya c'ye göre yapılır.
.
.
.
Lisansüstü Programlara Kayıt ve Kayıt Yenileme
Madde 6-İlgili enstitüye girmeye hak kazanan adayların kesin kayıtları, enstitü yönetim kurulunca, akademik takvim de dikkate alınarak belirlenen günlerde yapılır.
Öğrenciler, bulundukları programdan mezun oluncaya kadar, her yarıyıl başında kayıt yenilemek zorundadırlar. Kaydını yenilemeyen öğrencinin ilgili enstitüden kaydı silinir.
.
.
.
Yüksek Lisans Programı
Madde 12- Yüksek lisans programı, tezli ve tezsiz olmak üzere iki şekilde yürütülebilir. Hangi dallarda tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabileceğini, ilgili enstitü kurulu, kontenjanları ile belirler.
Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları arasında geçiş aynı enstitü içinde yapılabilir.
Geçiş için, en az bir yarıyılını tamamlamış ve en az 2.50 genel not ortalamasına sahip olan öğrenciler, her yarıyılın başlamasından önceki bir ay içerisinde müracaat edebilirler.
Öğrenci kabulü, ilgili enstitü anabilim dalı başkanının olumlu görüşü ve enstitü yönetim kurulunun kararıyla gerçekleşir.
Geçiş müracaatı kabul edilmiş olan öğrencinin önceki programda geçirmiş olduğu süre, geçiş yapılan programın bu yönetmelikteki süresine dahil edilir.
Tezli yüksek lisans programına geçmiş olan öğrenciye, bir ay içerisinde, Madde 15'e göre bir tez danışmanı ve tezsiz yüksek lisans programına geçmiş olan öğrenciye, bir ay içerisinde, Madde 19'a göre bir danışman atanır.
yenisabah@yahoo.com
IP
visam
Faal Üye
Faal Üye


Kayıt Tarihi: 22Şubat2008
Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mayıs2008 Saat 15:08
عفوا صديقنا و استاذنا؛ اري ان بيننا لايوجد احد يترجمها    . ما رائيك؟  

Düzenleyen visam - 10Mayıs2008 Saat 15:09
IP
YeniSabah
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 30Aralık2007
Gönderilenler: 0

Alıntı YeniSabah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mayıs2008 Saat 19:24
 
شكرا لكم أخي وسام على مروركم الكريم
 
في الواقع أن أعذر الجميع  فالنص طويل فعلا و يحتاج إلى وقت لترجمته ، ولكنني لا أريد ترجمته بشكل كامل و دقيق ، أريد فقط من يلخص لي الطلبات في نقاط و يوضح لي المعنى العام للنص.
 
 
 
 
___________
* تصحيح: أرى ، ما رأيك
 
yenisabah@yahoo.com
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası