Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
www.arapcasozluk.net & www.qamoosturki.net
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİwww.arapcasozluk.net & www.qamoosturki.net

Mesaj icon Konu: www.arapcasozluk.net

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 337

Alıntı administrator Cevapla bullet Konu: www.arapcasozluk.net
    Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 14:14

Merhaba, yeni foruma geçiş süreci nedeniyle forum admini sizin adınıza mesajınızı bu alana taşımıştır. Konunuza buradan devam edebilirsiniz.

msevgili  Mesaj gönderiliş tarihi:23/07/2006 ve saat 23:06:14  

Merhabalar,

www.arapcasozluk.net web üzerinden faydalanabileceğimiz güzel bir adres ama bazı eksiklikleri var. Çoğu zaman aradığımız kelimeleri bulamıyoruz. Bununla ilgili neler yapılabilir? Bir iki önerim olacak:

- Sitede aranan ve fakat bulunamayan kelimeler otomatikmen site idarecisine gonderilebilir. Böylece aranan kelimenin karşılığı site yöneticisi tarafından sözlüğe koyulur. Böylece sözlük her geçen gün biraz daha zenginlik kazanmış olur.

- Bir diğer önerim site kullanıcılarının yeni kelime, deyim vs. ekleyebilmesi. Ama bu yöntem birincisi gibi sağlıklı olmayabilir. Herkes önüne gelen kelimeyi yanlış-doğru eklerse sözlüğe olan güven sarsılır. Birincisi insan kaynağı ve zaman ayırma gerektiriyor. İkincisi ise kolay ama sağlıksız yöntem.

Site yöneticileri madem böyle güzel bir hizmet sunuyorlar bence yarım bırakmamalılar. Sitenin zenginleşmesi, bütün kelimelerin karşılığının koyulması için çalışmalara yapmalılar. Belki de bi çalışma var, bilmiyorum.

Sevgili arkadaşlar sizler de önerileriniz varsa iletebilir misiniz?

IP
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 337

Alıntı administrator Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 14:15
idinc  Mesaj gönderiliş: - 24/07/2006 :  09:04:11  

Merhabalar güzel dost msevgili,..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve yönlendirici tavrınızdan dolayı müteşekkiriz. Ne kadar ilgili olduğunuz gelecek için ne kadar daha büyük başarılı işleri müştereken yapabileceğimizin işaretidir, sizler gibi Arapça diline ilgi duyan dostlarla hayat başka bir güzel

- Ziyaretçiler www.arapcasozluk.net sitesinde aradığı kelimeyi bulamadığında, sistem bu kelimeleri site yöneticisine gönderiyor. Bu sistem sitenin ilk kurulduğundan beridir çalışıyor.

- www.arapcasozluk.net sayfasının üst kısmında kelime sayacı bulunmaktadır. Bu sayacı takip ettiğinizde sürekli yükseldiğini/nadirende azaldığını görebileceksiniz. Zira kelimelerde anlam kaymaları, güncelliğini yitiren kelimeler/yeni anlam kazanan kelimelerin olması nedeniyle sitedeki kelime sayacinin hareketliliğini gözlemlemek mümkündür. Halı hazırda "Arapça-Türkçe-Arapça" toplam olarak 169822 adet kelime vardır.

Sisteme sorgu olarak düşen bir çok kelimenin aslında sözlük verisinde eş anlamlısının bulunduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Söz konusu bu eş anlamlı kelimeleri de sürekli güncelliyoruz.

Ancak günlük yüzlerce kelime değerlendirilmekte ve anlamları da incelenerek sözlük verilerine işlenmektedir, bu durumda oldukça zaman almaktadır.

- Aynı zamanda bir yandan da tüm sözlük verilerinin seslendirilmesi devam etmektedir. Zira Arapça diline yeni başlamış ve başlayacak olan arkadaşlar için seslendirme büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.

Güzel dostumuz msevgili,..
Yönlendirici ve idealist yaklaşımlarınızdan oldukça memnuniyet duyduğumuzu bir kere daha dile getirmekle beraber, fikir fırtınalarınızı ve yönlendirmelerinizi büyük bir sevinç ve mutlulukla karşılıyor, devamını da arzuladığımızı ifade etmek istiyoruz

En derin ve kalbi sevgilerimizle,..

IP
Nebevi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı Nebevi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Ekim2006 Saat 11:48
Teşekkürler gerçekten çok güzel bir sözlük aradığımı buldum
Allah siz ve sizin gibilerden razı olsun...
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2006 Saat 13:44

Amin Nebevi, güzel duaların için Allah razı olsun ..

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 270

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Kasım2006 Saat 23:13
güzel bi site ama bazı kelimeler çıkmıyor yaw
IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2869

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Kasım2006 Saat 07:48

Merhaba Nurulhak

Online Arapça-Tükrçe & Türkçe-Arapça sözlük:

- Online sözlüğümüz internet dünyasının ilk ve en geniş Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe sözlüğüdür.
- Halihazırda 170.000 civarında kelime dağarcığı vardır.
- Sözlük ziyaretçileri Türkçe ve Arapça kelime arayarak karşılığını bulabilmektedir.
- Online sözlük sürekli güncellenmekte; sözlük ziyaretçileri karşılığını bulamadığı kelime olduğunda sistem bulunanmayan kelimeleri otomatik olarak hafıza alıyor ve sözlük ekimiz söz konusu kelimeyi araştırıyor ve bilahere sözlük dağarcığına ekliyor, böylece sözlüğümüz her geçen gün büyüyor.
- Sözlüğümüzün seslendime çalışmaları devam ediyor, yani sözlük ziyaretçilerimiz buldukları kelimeleri (ilerleyen süreçte) sesli de dinleyebilecekler.
- Sözlük ziyaretçileri, online sözlükte aradıkları Arapça kelimenin kökünü bilmek zorunda değiller, kelimeyi olduğu gibi yazarak bulabilmek rahatlığına sahipler.
- Sözlüğümüzde tekil kelimeler (تُفَّاح; elma) olduğu gibi sözlük dağarcığında askeri (قِيَادَة العَامَّة لِلدَّرْك; Jandarma Genel Komutanlığı), ticari (ضَرِيبَة المُسْتَحقَّة; tahakkuk eden vergi), tıbbi (جِرَاحَة التَّجْمِيل; estetik ameliyatı) bileşik kelimeler de mevcuttur.
- Binlerce güzel insanımız online sözlüğü kullanıyor olmasından dolayı oldukça mutluyuz.

Böylesi güzel bir imkandan, sevgili ziyaretçilerimizin azami derecede istifade etmelerini diliyoruz

Orjinalini yazan: Nurulhak

güzel bi site ama bazı kelimeler çıkmıyor yaw

Düzenleyen idinc - 12Kasım2006 Saat 07:49
IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 270

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Kasım2006 Saat 13:46
sağolun ben bakamıyorum demek kii
IP
benefsecun
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı benefsecun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Kasım2006 Saat 19:21
s.aleykum arkadaşlar ben arapcayı hiç bilmeyen biri olarak yeni öğreniyorum,biz emsile_i muhtelifedeyiz fakat ben bazı cümleleri anlayamıyorum, bana yardımcı olurmusunuz,yani cümle kuramıyorum..
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Kasım2006 Saat 22:03
Merhaba zemhari72, aramıza hoşgeldin
arapça öğrenme noktasında emsile hakkında bir soru sormuşsun ama ben bu sorunu tesadüfen gördüm. Çünkü soruyu sözlük bölümümüzde sormuşsun :)
arapça öğrenmek ve gramerle alakalı sorularını sarf-nahiv bölümünde sorarsan bilen arkadaşlardan daha çabuk ve doğru cevaplar alabilirsin. Hatırlatmak istedim...

Çalışmalarında başarılar diliyorum.
IP
ay yuzlum
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ay yuzlum Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Aralık2006 Saat 13:10

arkadaslar meraba dershane ile okulun arapçası aynı mı selametle

IP
msevgili
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 281

Alıntı msevgili Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Aralık2006 Saat 17:35
Okul: مكتب , مدرسة

Dersane, kurs, enstitü: معهد

Üniversite: جامعة

Fakülte: كلّية

IP
ay yuzlum
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ay yuzlum Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Aralık2006 Saat 21:19
selamun aleykum arkadaslar ben arapçasozluge gırıyorum bası çıkıyo gerısı çıkmıyo  bana yardımcı olabılır mısınız tesekkurler
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Aralık2006 Saat 00:34
Merhaba ay yuzlum,
sanırım internet bağlantında bir kesinti anına denk geldin. Çünkü site açılıyor bir sorun yok. Tekrar deneyebilir misin?
IP
nordin
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı nordin Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2006 Saat 21:42
selamünaleyküm arkaadaşlar benim aradığım bir isim var anlamını bilmediğim sizzden ricam anlaöını benim özelime mesaj yolu ile yollayabilirmisiniz şimdiden allah razı olsun
.......ümame......
bu ismi doğacak olan kızzıma bırakmayı düşünüyorum allah yar ve yardımcınız olsun
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 09:33

S.a. nordin kardes

Aradigin kelimenin Arapca yazilisi اُمَامَةٌ olabilir diye tahmin ediyorum.

arapcasozluk sitesinde harekesiz olarak arattirildigindan bende امامة yazdim ve asagidaki sekilde bir kelime karsima cikti!..

اِمَامَة; başı çekmek; imam olmak; imamlık; önderlik; öncelik;

Veya aradigin kelimenin اُمُومَة olarak yazilabilecegini dusunerek arattirdigimda asagidaki sekilde bir kelime karsima cikti!..

اُمُومَة; (b-nin) annesi olmak;annelik;

Benim bulabildiklerim bunlar ancak soyle bir hadisi serife denk geldim, bu hadisten de anladigim kadariyla "ümame" araplarda kizlara verilen bir isim olarak gorunuyor, hadisi serif asagidadir:

"ümame" ismi peygamberimizin torununun (Hz. Zeynep'in kizi) ismi olarak kullaniliyor.

Konuyla ilgili güzel bir kissa:
İsmi Ümame’ydi. Peygamberimiz’in (sas) büyük kızı Zeynep’in kızıydı. Efendimiz onu çok sever, omzuna alır, gezdirirdi.
Peygamberimiz bir gün, Ümame omzundayken mescide geldi. Sahabiler, Peygamberimiz’in omzundan çocuğu indirmesini beklediler. Fakat bekledikleri olmadı.

Peygamberimiz, çocuğu omzundan indirmeden mihraba geçti.

Sahabiler dikkatlice izlemeye devam etti.

Acaba küçük kızı ne zaman omzundan indirecekti?

Namaza başlamadan önce omzundan çocuğu indireceğini sandılar. Fakat yine düşündükleri gibi olmadı.

Resulullah (sas), Ümame omzunda namaza başladı. Secdeye gittiğinde çocuğu indiriyor, kalktığı zaman tekrar omzuna alıyordu.

Sevgili Habip, en sevdiğinin yanına, en sevdiğiyle gidiyordu.

Bizler nedense çocukları yanı başımızda ağlatarak namaz kılarız. Ya da çocukla en güzel anımızda onu bırakıp, “Namaza gidiyorum!” deriz. Namaza onunla birlikte gitmeyiz.

Çocuğun minik dünyasına namazı, anne ve baba ile bağlantının koptuğu ya da ses çıkarılmadan beklenmesi gereken sıkıcı bir an gibi işleriz.

Çocuğun namaz kılarken yanımıza yaklaşmasını engelleriz. Bize tutunmak isteyen çocuğu uzaklaştırırız. Ağlayan çocuğu görmezden geliriz.

Ne acıdır ki, Habib’in, omzunda çocukla namaz kıldığını bilmeden, o küçük yavruların namazla arasını açarak namaz kılarız...

Düzenleyen scelik - 17Aralık2006 Saat 12:56
الطالب المجتهد
IP
aysegulergun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 273

Alıntı aysegulergun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Aralık2006 Saat 09:33
s.a.
her bir kelimeye baktığımda sözlüğe giriş çıkış yapmak zorunda kalıyorum.
yani bır kelimeye bakıyorum 2.aramayı yapacagım zaman bir şey cıkmıyor. ancak adrese yenıden gırdıgımde buluyorum..
bu bir problem mi acaba, yoksa bu sekılde mi işliyor?

selametlee...
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2006 Saat 10:06
Merhaba aysegulergun,
normalde böyle işlemiyor. Senin bu ikazın üzerine defalarca deneme yaptım. www.arapcasozluk.net adresinden girip denedim. www.onlinearabic.net adresinin içinden girip denedim. Bahsettiğin gibi 2nci aramayı yaptığım zaman normal çalışıyor bir sorun yok.
IP
aysegulergun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı aysegulergun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2006 Saat 10:15
merhaba...
acaba ben mı hata yapıyorum? kelımeyı arıyorum bulduktan sonra gerı secenegını tıklıyorum, yeni bir kelıme yazdıgımda 'bul' tusu aktıf olmuyor bıle.
aradıgım kelıme yok mu dıye dusundum ama o zaman da zaten bulunmadı uyarısını verıyor.
sayfayı yenıden actıgımda aktıf oluyor.

IP
aysegulergun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı aysegulergun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2006 Saat 10:29
bir de su wardı hazır burdasınız, sorayım:)
ben sıteye ana sayfadan giriş yapamıyorum, kullanıcı adımı we şifremi dogru gırdıgım halde hata weriyor.
sıteye ilk girişimde google'dan 'onlınearabıcforum' kısmından giriş yapmıstım.
bu problem olusturuyor olabılır mı we nasıl duzeltırız bu problemi?
tesekkur ederım sımdıden...

selametle...
IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 390

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2006 Saat 16:29

Merhaba ayşegül,

Sanırım siteye ana sayfadan giriş yaparken şifren yerine,sana özel verilen parolanı yazman gerekiyor.Paralonanın email adresine gönderilmesini iste ve daha sonra aklında kalacak birşeyle değiştir istersen.

Düzenleyen ayseker - 22Aralık2006 Saat 21:43
IP
aysegulergun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı aysegulergun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2006 Saat 21:09
merhaba ayseker,
en basta gonderılen parolayı kast edıyorsun degıl mı?
onunla giriş yapıyorum fakat olmuyor.
peki senın dedıgın parola istemeyı nasıl yapacagım.nerden yanı?

tesekkur ederım, selametlee....
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Aralık2006 Saat 12:02
Merhaba aysegulergun, yoğunluk nedeniyle cevap yazmakta geciktim özür dilerim

önce sözlükle ilgili sorununu halledelim. Anladığım kadarıyla www.arapcasozluk.net yazıyorsun mesela, sonra bir kelime arıyorsun. Kelime aradığında sonuçlar karşına dökülüyor. Ancak başka bir kelime aramak istediğinde sayfayı açamıyorsun. Bunun nedeni şu, çünkü yukarıdaki "geri" tuşuna basarak bir önceki adıma gitmeye çalışıyorsun. Halbuki bi yanlış bir kullanım. Zira aslında sen kelime aramaya başladığında bütün database çalışmaya başlıyor ve senin yazdığın harflerle eşleşen kelimeyi tarıyor. Sen geri tuşuna bastığında ise tüm bu işlemleri geri almasını istiyorsun. Bunun yerine şöyle yapmalısın. Herhangi bir kelime aradığında ve arama sonuçlarını gördüğünde, yeni bir kelime aramak için sonuçların görüntülendiği sayfanın sağ üstünde "yeni arama" diye bir link var. ona tıklaman yeterli. Bu link seni arama yapacağın sayfaya yönlendirecektir.

onlinearabic.net sitesine girişle ilgili yaşadığın soruna gelince;
yazdıklarından anladığım kadarıyla sen dışardan bir link vasıtasıyla bizim forum bölümümüze yani şu anda yazıştığımız ortama gelmişsin ve buraya üye kaydı yaptırıp kullanıcı adı ve şifreni almışsın. Ancak sitemizin diğer bölümlerinin üyelik sistemi ayrıdır. Bizim sitemizde iki üyelik sistemi var. Biri site üyeliği diğeri forum üyeliği. Senin forum üyeliğin var fakat site üyeliğin yok. Bu sorunu çözmek için sitemizin anasayfasında "yeni üye" linkine tıklayarak sitemize üye olabilirsin.

Neden site üyeliği ayrı forum üyeliği ayrı dersen, bunun hem teknik hem de kullanıcıların tasnifine yönelik bir takım sebepleri var.

Umarım sorularını yanıtlayabilmişimdir. Çalışmalarında başarılar diliyorum.
IP
aysegulergun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı aysegulergun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Aralık2006 Saat 09:08
tesekkürler ibrahim abii
dediginiz gibi yaptım, meger ne kadar kolaymıs kelime aramak
üyelige de bakacagım insallah...
sagolun yardımlarınız icin...

selametlee..
IP
nurdogan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı nurdogan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Aralık2006 Saat 09:57
bana gonderılen cevırılerde yazılar bozuk okunmuyor lutfen bır daha gonderebılırmısınız
saygılarımla,
nurdogan
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Aralık2006 Saat 00:10
Merhaba nurdogan aramıza hoşgeldin

"bana gönderilen ceviriler...." derken ne demek istediğini ben anlayamadım. Biz sana çeviri mi göndermişiz? Bir yanlışlık olmasın?

IP
takma42
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı takma42 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ocak2007 Saat 12:27
ben arapça sözlük sitesini beğenmedim
aradığım her kelimeyi bulamıyorum
daha geniş kapsamlı sözlük sitelerine ihtiyacım var

IP
elbise1977
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı elbise1977 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ocak2007 Saat 21:40
rapidshare üzerinden gönderebileceğiniz sözlük programıyokmu ing arapçada olur varsa sevinirim
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2007 Saat 00:24
Merhabalar elbise1977

Aradığın aşağıdaki linkte var gibi, bir bak istersen

الطالب المجتهد
IP
zuhruf
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 74

Alıntı zuhruf Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2007 Saat 19:11
arkadaşlar bir haftadır online sözlüğe ulaşamıyorumşöyle bir yazı çıkıyor sebebi ne olabilir?

Response nesnesi hata 'ASP 0251 : 80004005'

Yanýt Arabelleði Sýnýrý Aþýldý

/turkce_bul.asp, satır 0

ASP sayfasýnýn çalýþtýrýlmasý, yanýt arabelleðinin yapýlandýrýlmýþ sýnýrýnýn aþýlmasýna neden

zuhruf(öğrenci)
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2007 Saat 20:28

Merhabalar zuhruf kardes

Sozlugu bende her gun kullaniyorum ama gosterdigin hataya denk gelmedim, acaba yanlis mi ariyorsun.

Sozlugun "Nasil kullanilir?" bolumundeki 8 maddelik kurallara gore arattirma yaptiginda herhangi bir sorunla karsilacagini tahmin etmiyorum.

Zira her gun tercumelerimde kullaniyorum. Veya aradigin kelimeyi yazabilir misin?

Selamlar
الطالب المجتهد
IP

Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası