Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları

Mesaj icon Konu: Arapça öğrenmek isteyene verilecek tavsiyeler

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı salish Cevapla bullet Konu: Arapça öğrenmek isteyene verilecek tavsiyeler
    Gönderim Zamanı: 28Haziran2008 Saat 10:24
SElam arkadaşlar ben bu yıl arap dili ve edebiyatı (ist üni.)seçmek istiyorum. Forumdan olabildiğince bu konuda yararlanmaya çalıştım ,gönderilen msj okudum yine de arapça konusunda tahsil yapan ,tecrübeli kardeşlerimden yardım bekliyorum nası bir bölümdür iş imkanları vs. bilgilendirirseniz sevinirim...
IP
filolog
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı filolog Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Haziran2008 Saat 00:09
merhaba oncelikle.arapca 28 ulkede konusulan dunyaca kabul gormus bir dildir.arap dili ogrenilmesi ve grameri latin dillerine gore biraz zor ama zevklidir.ognenirsen bu dili ozel okullarda ya da imam hatiplerde ogretmenlik,elçiliklerde,diş işleri bakanlıgında,turizm acentalarında,devlet kutuphanelerinde ve ozel tercume burolarında calişabilrsin.bu senin arapdiline hakimiyetinle alakalı.şimdiden başarılar...
IP
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Haziran2008 Saat 12:26

çok teşekkür ederim bilgileriniz için ,aklıma takılan diğer sorularım için sizleri yine rahatsız edicem

IP
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Haziran2008 Saat 12:30
benim puanlarım türk.23 mat9 sos24 net ,okul puanım 75-80 gibi bişi ,ing 74 net sizce bu puanlar ist üni arap dili için yeterli mi
IP
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Haziran2008 Saat 12:38
bi de hazırlık var mı ,yani toplam 5 yıl mı okunuyor
IP
filolog
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı filolog Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Haziran2008 Saat 23:39
ben ataturk universitesinde hazırlık gormedim ama diger unileri bilmiyorum.yaptıgın netlere gelince sınava giren diger adaylarında durumuda onemli bir yere yerleşmende .şuan birşey soylemek zor.umarım yeterli olur...
IP
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Temmuz2008 Saat 10:13
inş yeterli olur...
IP
musa37
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı musa37 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Temmuz2008 Saat 12:39
arkadaşım öncelikle arap dili ve edebiyatı bölümünü tercih etme fikrinden dolayı tebrikler netlerin ist üniye girmek için gayet yeterli merak etme, ben bu yıl ist arap dili ve edebiyatı bölümünün hazırlık sınıfını bitirdim, arapça çok güzel bi dildir sen ona emek verirsen o sana koşarak gelir, dil mantığı açısından bakarsan son derece kurallı ve anlaşılabilirdir, değerli bi hocamız derki 'Arapçada kural dışı kullanımların bile bi kuralı vardır' düşün artık yani, sözün özü düzenli bi çalışmayla arapça öğrenmek gercekten cok kolay ve eğlencelidir, emin ol hiç bi dili öğrenip konuşmaya başladıgında arapça kadar keyif alamazsın, ayrıca iş imkanları açısından da çok gerekli bir dildir, çok geniş coğrafyada konuşulup türkiyede az sayıda insanın bildigi bi dil oldugunu düşünürsek bu sonuca varmamız zor değil ve eger ilgilenirsen Kur'an dili oldugunu da göz ardı etmezsin ve bu işe ayrı bi gönül verirsini, yolun açık olsun inşallah, şimdiden başarılar...

Düzenleyen musa37 - 01Temmuz2008 Saat 12:41
IP
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Temmuz2008 Saat 16:21

musa kardeş,

çok saol verdiğin bu bilgilerle içimi daha çok ferahlattın zaten ne zamandır yüce kitabımızın dili olan  arapçayı öğrenmeye isteğim vardı ,elime böle bir fırsat geçti ve inş bu fırsatı yakalayacağım,söylediğine göre iş imkanları da iyi ;kime sorduysam onlar da sizin gibi hep güsel şeyler sölediler bu bölüm için inş bana da nasip olur böle güzellikler .Hazırlık dediniz yani toplam 5 yıl mı okuyayacağık ist üni arap dilinde?...
IP
musa37
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı musa37 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Temmuz2008 Saat 19:28

istanbu üni arap dili bölümünde hazırlık sınıfını okumak zorunlu, gerçi okula kayıt olduğun hafta bi hazırlık muafiyet sınavı var ama onu geçebilmen için yeterli seviyede arapça bilgin olması gerekiyo ki zaten o sınvaı geçebilecek düzeyin olsa bile ben yine de hazırlık sınıfını okumanı tavsiye ederim çünkü ders işleyiş stili hazırlık sınıfnda çok eğlencelidir, okula gittiğini anlamıyosun bile o kadar eğlenceli ve rahat bi ortamın olucak bu şekilde hazırlık sınıfında ciddi bi çalışmayla arapçanı çok güzel yerlere götürebilirsin, ben şahsen bu şekilde çalışarak arapçamı bir yılda kendimi ifade edicek kadar geliştirdim, yaz geldi ama arapça çalışmayı bırakmadım devam ediyorum, sen hele bi yerleş bölüme ve başla hazırlık okumaya, dediklerimi çok iyi anlıcaksın, hertürlü yardıma açığım unutma eyvallah

IP
salish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Temmuz2008 Saat 10:20

teşekkürler, çok yardımcı oldunus...

IP
*esma*
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı *esma* Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Temmuz2008 Saat 20:12
s.a. salish bnde bu sne ist unv arap dili ve edb istiorm. inşAllah hayrlsyla grerz bu arada bnm netlerm
25.25 tr 16.25 sos 6.25 mat 1 fen ve 81.25 ing okuldanda 70-75 arası bekliorm geçen senenin puanyla grerm gibime gelio bnada yardmcı olrsanz sevnrm..
IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1245

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Temmuz2008 Saat 20:30
Orjinalini yazan: *esma*

s.a. salish bnde bu sne ist unv arap dili ve edb istiorm. inşAllah hayrlsyla grerz bu arada bnm netlerm
25.25 tr 16.25 sos 6.25 mat 1 fen ve 81.25 ing okuldanda 70-75 arası bekliorm geçen senenin puanyla grerm gibime gelio bnada yardmcı olrsanz sevnrm..

Arap dili ve edebiyatı bölümünde size başarılar  fakat türkçe yazınız biraz garip geldi
IP
*esma*
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı *esma* Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Temmuz2008 Saat 20:37
teşekkürler
IP
mucahid85
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı mucahid85 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Temmuz2008 Saat 10:58
kardeşlerim! arap dili ve edebiyatı bölümü güzeldir. ama türkiyede dil öğrenmek konusunda zorluk çekebilirsiniz. diploma alır almaz hemen bir arap ülkesine gidin kurs ve tecrübe için çünkü bu bölüm tam anlamıyla yukarıda sayılan meslekleri karşılamaz. yani arapçayı tam olarak buradan öğrenemezsiniz. ben suudi arabistan ve mısırda bu konular hakkında araştırmalar yaptım. daha sonra kuuweyte gittim. size tavsiyem arap dilini gerçekten öğrenmeden bu gibi iş imkanlarından yararlanamazsınız. Allahtan size tevfik ve başarı vermesini niyaz ederim. sakın yanlış anlamayın tabiki bu bölüm size çok fayda sağlıyacak ama bilmeniz gereken sadece bu bölüm size yeterli gelmeyebilr. bunun için kendinizi arapça yönünden beslemelisiniz. inşaallah muvaffak olursunuz. her konuda yardım etmeye çalışırm. selametle....
Namaz Kılmaktan Ayakları Şişen Bir Peygamberin,Uyumaktan Gözleri Şişen Ümmetiyiz!
ان الانسان قبل الح&
IP
salish_24
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish_24 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Temmuz2008 Saat 14:41
evet mücahid kardeş sölediklerine katılıyorum bu alanlarda çalışmak için dil hakimiyeti iyi olan nitelikli biri olman gerek aksi takdirde yeterli olmayabilir
IP
salish_24
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish_24 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Temmuz2008 Saat 14:45
esma kardeş

inş gireriz ve aynı sınıfa düşeriznetlerin yaklaşık benimkiyle aynı yds hesap modülünde hesapladığım şekliyle ,ben yds de düşük yaptım(74) inş okul puanım bi şekilde dengeler ... 
IP
*esma*
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı *esma* Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Temmuz2008 Saat 19:27
Orjinalini yazan: salish_24

esma kardeş

inş gireriz ve aynı sınıfa düşeriznetlerin yaklaşık benimkiyle aynı yds hesap modülünde hesapladığım şekliyle ,ben yds de düşük yaptım(74) inş okul puanım bi şekilde dengeler ... 

hayırlısı bakalım olursa çok iyi olur şimdiden :)
IP
*esma*
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı *esma* Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2008 Saat 12:53
S.a. arkadaşlar sonuçlar açıklandı 331.500 puanım başarı sıram 7746
başarı sıralamasında bi gariplik var puanlar yüksek ama sıralama düşük ayrıca ben o netlerle nası bu puanı aldım anlayamadım. okuldan 76 almışım ama hala garipsiyorum  
IP
salish_19
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı salish_19 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ağustos2008 Saat 12:21

ARKADAŞLAR,ist üni.arap dili kazananlar benimle irtibata geçebilirler çok güzel arkadaşlıklar kurduk siz de katılın bizeeee...

IP
zeytinim
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeytinim Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ağustos2008 Saat 23:41

s.a  hayırlı geceler arkadaşlar buraya arapça pratik için üye oldum fakat sizinde malumunuz pratik de kolaylık için en evvel kelime hazinesi gerek.. arapça+türkçe karşilıklı sesli ders verılen bı bölum varmı yardımcı olabılırmısınız...Allaha emanet olun

IP
taurus58
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı taurus58 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Ağustos2008 Saat 09:08
Orjinalini yazan: mucahid85

kardeşlerim! arap dili ve edebiyatı bölümü güzeldir. ama türkiyede dil öğrenmek konusunda zorluk çekebilirsiniz. diploma alır almaz hemen bir arap ülkesine gidin kurs ve tecrübe için çünkü bu bölüm tam anlamıyla yukarıda sayılan meslekleri karşılamaz. yani arapçayı tam olarak buradan öğrenemezsiniz. ben suudi arabistan ve mısırda bu konular hakkında araştırmalar yaptım. daha sonra kuuweyte gittim. size tavsiyem arap dilini gerçekten öğrenmeden bu gibi iş imkanlarından yararlanamazsınız. Allahtan size tevfik ve başarı vermesini niyaz ederim. sakın yanlış anlamayın tabiki bu bölüm size çok fayda sağlıyacak ama bilmeniz gereken sadece bu bölüm size yeterli gelmeyebilr. bunun için kendinizi arapça yönünden beslemelisiniz. inşaallah muvaffak olursunuz. her konuda yardım etmeye çalışırm. selametle....

Öncelikle ben de Konya Selçuk Arap dili mezunuyum.
Evet kardeş Türkiye'de genelde hep gramer ağırlıklı olarak veriyorlar dil eğitimini ve mnezun olunca sudan çıkmış balık konumunda oluyoruz.
Bize okulda hep keyfe haluke gibi standart kalıpları dayattılar ama bir mısırlının zeyyek dediğini bir suriyelinin işloonek dediğini hiç anlatmadılar.Yani ammice demek istediğim.
Araplar günlük konuşma dilinde ammiceyi kullanıyolar ve siz okulda öğretilen fasih arapçayı konuşunca gülüyorlar.
Demek istediğim keşke oralara gitmeden interaktif olarak ya da hocalarımız eşliğinde daha çok mükaleme derslerine ağırlık verilse.O zaman çok daha rahat iş bulabilirdik.

IP
taskin001
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı taskin001 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2008 Saat 22:54
ben dicle üniversitesi arap dili ve edebiyatında okuyorum bölümümden çok memnunum herkese tavsiye ederim dostlar
IP
filolog
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı filolog Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Kasım2009 Saat 23:33
once yazdıgım mailde arapcayı ovmuştum.ama artık ovmuyorum.nedenine gelirsek arkadaslar fasih arapca arap ulkelerinde ölü dil olarak goruluyor.herkes ammice konusuyor.arap ulkelerinde ki arap dili egitimleri bile ammice.anlıyacagınız okulda bizlere ogretilen fasih arapca gazete radyo tv lerde gecerli bir edebiyat ornegi.fasih cok iyi bilmeniz yetmez ayrı bir dil olarak ammice de ogrenmeniz lazım.guzelim arapcayı kuralı olmayan garib bir dile tercih etmişler maalesef.ozetle secerken 2 hatta 3 defa dusunun.
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Kasım2009 Saat 09:42
Merhaba filolog, ben size katılmıyorum.
Evet, Araplar arasında kullanılan sokak dili fasih değildir. Eğer Arapça'yı sadece sokaktaki Arapla iletişim kurmak için kullanacaksanız mutlaka lehçe öğrenmeniz lazım. Fakat lehçe de pat diye öğrenilmiyor. Fasih kurallarını en azından temel kuralları bileceksiniz ki lehçeye geçiş yapabilesiniz. Kaldı ki fasih Arapçanın itibarını korumaya çalışan bir takım devlet politikaları ve uygulamalar var. Onlar da bu gidişatın iyi olmadığının farkındalar ve onların da hassasiyet taşıyan kesimi mümkün mertebe fasihi ön plana çıkarmaya çalışıyor. Tıpkı bizde kaybolan Türkçemizi yaşatmaya çalışan edebiyatçılar, bilim adamları vs. olduğu gibi onlarda da var.

Burada önemli olan Arapça öğrenirken seçtiğiniz hedeftir. Eğer turistik amaçla Arapça öğrenecekseniz, gideceğiniz beldenin lehçesini öğrenmelisiniz. Eğer iş icabı öğrenecekseniz çalışacağınız ülkenin lehçesini aynı zamanda da sektörünüze has terimleri öğrenmelisiniz. Eğer basın yayın vs. takip edecekseniz, araştıracaksanız vs. fasih Arapça öğreneceksiniz. Kur'an'ı anlamak istiyorum diyorsanız fasih Arapça öğreneceksiniz hatta biraz Kureyş lehçesini kurcalıyacaksınız. Yani amacınıza göre yol tespiti yapmak lazım. Ankara'ya gitmek istiyorsanız gemiye binmeniz komik olur değil mi?
Bütün bu yolların ise bir ortak noktası var. Hepsinde de öyle veya böyle fasih Arapça ile ilgilenmeniz şart.

İşin kariyer boyutuna bakarsak, lehçe bilmek büyük bir avantajdır. Bugün örneğin Libya ile çalışan firmaların ihtiyaç duyduğu Libya Lehçesi bilen bir tercüman bulmak çok zor. Ama ingilizce bilen arasanız tonlarca var. Yani iyi bir fasih üstüne iyi bir veya iki lehçe size çok güzel kapılar açar.

Umarım içinizdeki karamsarlığı biraz olsun hafifletebilmişimdir. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

IP
filolog
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı filolog Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Kasım2009 Saat 11:38
turkler fasih arapcayı araplardan daha cok severler.dogru oldugunuz yerler var.ama turkiyede araplar fasih konusurlar diyerekten arap dili ve edebiyatı ogretiliyor.kendi universitelerinde bile araplar arap dilini ammice ogretiyorlar.son olarak bunu demek isterim..
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Kasım2009 Saat 14:01
Ammiceyi inkar etmiyorum, kötülemiyorum da. Ammice var. Bu bir hakikat. Üniversitelerinde ammice konuşabilirler. Sokaklarda hep ammice konuşuyorlar.. Türkiye'deki üniversitelerde de ne kadar Türkçe konuşuluyor tartışılır. Öyle değil mi  Şu örneği hep vermişimdir, bir büfeye gidin ve büfeciye "Afedersiniz satın almak için bir adet sakız rica ediyorum" diyin. Adam size güler. Normalde nasıl yapıyoruz, "bi sakız" diyip parayı uzatıyoruz. Ammice işte budur. Bu hayatın gerçeği. Ama bu durum bizim fasih veya ammice öğrenmemize engel değil. Ammice öğrenmek konusunda bir zaruret hissediyorsanız fasih Arapça ile ilgilenmeniz şart. Fasih olmadan da belki ammice öğrenilir ama verilen emeğe bence yazık olur.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Vesselam...
IP
aysedondurmaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 10

Alıntı aysedondurmaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2010 Saat 22:07
musa arkadaşım ben bu sene Allah kısmet ederse ist.üni.arap dili ve edebiyatı hazırlık bölümüne başlayacağım,siz geçmişsiniz anladığım kadarıyla,nasıldı?zor mudur?evde online arapça çalışmaya başladım aslında ben,dediğiniz gibi gerçekten çok zevkli çalışması,saygılarımla...
IP
aysedondurmaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı aysedondurmaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2010 Saat 22:10
slm,
ist.üni.arap dili ve edebiyatını kazandım bende ikinci öğretim olarak okuyacağım,sevgiler...
IP
aysedondurmaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı aysedondurmaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2010 Saat 22:12
Orjinalini yazan: salish_19

ARKADAŞLAR,ist üni.arap dili kazananlar benimle irtibata geçebilirler çok güzel arkadaşlıklar kurduk siz de katılın bizeeee...

ist.üni.arap dili ve edebiyatını kazandım bende,ikinci öğretim olarak okuyacağım...
IP

Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi