Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟

Mesaj icon Konu: fotografik tekniklerle kolay ezber

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
setrems
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 101

Alıntı setrems Cevapla bullet Konu: fotografik tekniklerle kolay ezber
    Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 18:55
selamun aleykum arkadaşlar,daha önce fotografik tekniklerle ilgileneniniz oldu mu bilmiyorum ama benim işimi çok kolaylaştırıyor.sizinlede paylaşmak istedim.teknik şöyle:yeni duyduğunuz yabancı bir kelimeyi daha önceden bildiğiniz kelimelerle ilişkilendiriyosunuz.böylelikle günlük 100 kelime hatta daha fazla bile ezberliyebiliyorsunuz.hemde kendinizi hiç yormadan.şimdi size bir örnek vermek istiyorum.حديقة:kelimesinin türkçe karşılığı bahçe.hadigah kelimesini daha önce den bildiğimiz hadi kalk sözüne  benzetiyoruz.daha sonrada yeni öğrendiğimiz kelimenin manasıyla yani bahçe ile ilişkilendiriyoruz.şimdi tekniğin uygulanmasına geçelim.kendimizi çok güzel bir bahçede hayal edelim bahçenin büyüsüne kapılan arkadaşımız yeşilliklere oturmuş.bizde gitme zamanının geldiğini hatırlatarak hadi kalk diyoruz.bundan sonra حديقه kelimesini duyar duymaz hafızamız bize bahçeyi çağrıştırcak unutmayalım hayallerimizi ne kadar canlı tutarsak hafızamıza kelimelerin yerleşmesi okadar kolay ve kalıcı olacaktır.inşaALLAH bu teknik işinize yarar.selametle.
IP
aysegulergun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 273

Alıntı aysegulergun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 22:04
cok hos gercekten,fakat bu sekılde zaman almıyor mu...sız denedınız sanırım,gunde kac kelıme ezberlıyorsunuz?
tabıı bırde burda hayalcılık on plana cıkıyor
hayallerle yasamanın guzellılkerı de dıyebılırız sanırımm...deneyelımm...tesekkurler onerınız ıcın...
selametlee....
IP
setrems
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı setrems Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 22:14

s.a hayır genelde bu daha kolay ben tekniği tanıtmak adına uzun uzun yazdım.mesela فندق otel demek otelin içine fındık dolduruyorum hayali olarak böyle günlük 100 kelime ezberlenilebilir ama hayeller canlı olmalı.dualarınızı bekliyorum.selametle...

IP
bestenur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı bestenur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 23:02
s.a setrems

Zamanların ve şahısların çekimlerini çoğu arkadaşımız ellerine yazarak ve çekimi için günlerce uğraşarak ezberlemiş bende onları öğrenmeye çalışıyorum ama elle çalışmak istemiyorum açıkçası doğrusu ve kalıcı olan ne ise o şekilde yapmak istiyorum.Fotografik öğrenme tekniği ile bu konuyu nasıl çalışabilirim sen ne tavsiye edersin...

Bu dile yeni başlayan birisi olarak hazfızama ket vuracak şekilde öğrenmek istemiyorum .

Şimdiden teşekkürler...

SELAMETLE...
IP
beyzade
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı beyzade Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 23:03

ilginç bir fikir deneyecegim ...

IP
ayseker
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 390

Alıntı ayseker Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2006 Saat 23:07
Merhaba,
Bencede çok faydalı bir yöntem.
Bu konu için Sinan Yılmaz hocanın arapça hafıza eğitim setini tavsiye ederim.

setini almak isteyen arkadaşlar olursa burdan inceleyebilirler.

IP
setrems
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı setrems Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Aralık2006 Saat 12:23
s.a.bende elle çekerek çalıştım sonrada devamlı kullanarak örendim bu teknikle nasıl olur bilmiyorum.haklısın ayseker kardeş bende önce melik safi  duyarın setiyle sonrada sinan yılmaz beyin setiyle  çalıştım.kelime ezberlemekte çok faydasını gördüm sizinlede paylaşmak istedim.inanın çok kolay oluyor.başarılar.
IP
bestenur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı bestenur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2007 Saat 16:42
s.a. arkadaşlar

Sizlere birkaç sorum olacak (affınıza sığınarak tabii  )

Bu setler bitiminde kaç kelime hafızanızda yer etmiş oldu

Belirli zaman aralıkları ile tekrar yaparak bu edindiğiniz bilgileri canlı tutmak zorunluluğunuz varmı

Çekimlerle ilgili bir çalışmada bu setlerde varmı

Bende bu setleri almayı planlıyorum gerçekten tavsiye edermisiniz.

Şimdiden ilginiz için teşekkürler....
SELAMETLE...
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,145 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi