Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Dil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالصرف و النحو - DİLBİLGİSİDil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف

Mesaj icon Konu: Sıfat ve sıfatı müşebbehe

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1245

Alıntı salihun Cevapla bullet Konu: Sıfat ve sıfatı müşebbehe
    Gönderim Zamanı: 22Ekim2008 Saat 14:05
s.a

Sıfat ve sıfatı müşebbehe arasındaki fark nedir?
IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Ekim2008 Saat 10:59

Acaba sorulmaması gereken bir sorumuydu?
IP
FTMGL
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 196

Alıntı FTMGL Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Ekim2008 Saat 20:53
Sıfat; bir kimse veya şeyin hal ve vasfı, keyfiyeti, sureti, nişan ve alamet için kullanılan kelimedir.

Sıfat-ı müşebbehe ise; ismi fail nevinden olup güzellik, çirkinlik , renk, sakatlık, kusur, bazı duygu çeşitleri vs. delalet eder. Müştak olduğu lazım fiil gibi amel eder. Sıfat-ı müşebbehenin ifade ettiği mana daima kişi veya varlıklarda sabittir. Semaidir ve ismi fail nevindendir.
IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Ekim2008 Saat 15:41

Bir ismi niteleyen ve müştak olan her şey sıfat olabilir: ismi fail, ismi mef'ul, sıfatı muşebbehe, ismi tafdil, ismi mensub...

Sıfat-ı muşebbehe belli vezinleri olan -en yaygın vezni فعيل dir- ve anlamında subut taşıyan isimlerdir.

Ya da kavratıcı bir tabirle ism-i failin yan versiyonudur:)

Burada iki farkı iyi farketmek kaçınılmazdır:

1) Sıfat olma, irap ile alakalı bir hususken sıfat-ı müşebbehe olma siğa ile alakalıdır.

2) Sıfat-ı müşebbehe ile İsm-i fail arasındaki fark şu, ismi faildeki anlam geçici, sıfat-ı müşebbehedeki ise kalıcıdır. Örneğin ضارب dediğinde bu adam sürgit dövme faaliyetinde bulunmaz tabi ki, ama ظريف dediğinde bu zariflik hali onda kalıcıdır.

Hasılı, bir kelimenin sıfat olması ile sıfat-ı müşebbehe olması farklı yönlere bakar, ve hatta sıfat-ı müşebbehe bizzat sıfat olabilir. Örneğin

رأيت رجلا ظريفا burada zarifen kelimesi siğa olarak sıfat-ı müşebbehe, irap olarak sıfattır.

Umarım cevap sadra şifa olur...
أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Ekim2008 Saat 16:23

يا آخى إبن الإسلام أهلا وسهلا لقد غبت  زمانا طويلا عن منتدانا هذا جوابك على سؤآلى يسرنى جدا و خرجت من الظلمات إلى النور .جزاك الله خيرا و شكرا جزيلا

Düzenleyen salihun - 24Ekim2008 Saat 19:54
IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Ekim2008 Saat 16:29
Orjinalini yazan: FTMGL

Sıfat; bir kimse veya şeyin hal ve vasfı, keyfiyeti, sureti, nişan ve alamet için kullanılan kelimedir.

Sıfat-ı müşebbehe ise; ismi fail nevinden olup güzellik, çirkinlik , renk, sakatlık, kusur, bazı duygu çeşitleri vs. delalet eder. Müştak olduğu lazım fiil gibi amel eder. Sıfat-ı müşebbehenin ifade ettiği mana daima kişi veya varlıklarda sabittir. Semaidir ve ismi fail nevindendir.

ويا أختى فاطمة شكرا جزيلا على جوابك ومرورك

Düzenleyen salihun - 24Ekim2008 Saat 18:11
IP
kafkasyalikaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 44

Alıntı kafkasyalikaya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2008 Saat 22:57
جوعان  da sıfatı muşebbehe ama hiç de kalıcı bir sıfat değil karnım doyduğunda anda bu sıfat benden gider ne farkı kaldı ضارب den
IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Aralık2008 Saat 23:19

Kafkas.. kardeşim, bir müdettir yoktum forumda, yazını yeni gördüm, aslında "acıkan doymam, susayan kanmam sanır" demiş atalar, ne dersin, belki bu nükte, atalardan araplara, onlardan da kelimelerin iştikakına geçti...

Neyse sadede gelirsek burada cevap yazarken bir ortalama tutturmak zorunda kalıyor insan; çünkü en alt düzeyden en üst düzeye kadar herkesin uğradığı bir semt burası.

Senin yaptığın ve zahiren doğru görünen itiraza gelince, dostum, bir defa şu hakikati hiç bir zaman unutma: Dil, dilbilgisi kurallarından değil, dilbilgisi dilden çıkmıştır. Yani Arapça nahivden değil, nahiv Arapçadan çıkmıştır. Demem o ki, istisnası bulunmayan gramer kuralı hemen hemen yoktur. Zaten bu yüzden dilciler, "kıyasa muhalif şaz" diye bir kurtarıcı kavram üretmişler.

Meselemize gelince, istediğin nahiv kitabını aç bak, sıffat-ı müşebbehe için şu tanımda olduğu gibi "subut" anlamına vurgu göreceksin:

الصفة المشبهة: ما اشتق من فعل لازم، لمن قام به على معنى الثبوت

Verdiğin örneğe gelince, orda meseleyi karnın boşalıp dolması değil de "o halin insan fıtratının bir karketristiği yani sıfat-ı lazimesi olduğu" yönünde düşünmen gerekirdi, bak Şeyh Radi, "eş-Şafiye"nin şerhinde ne demiş, dikkatli olursan şafiye bu konuda şifa olur sana:

وتجئ من الجميع بمعنى الجوع والعطش وضدهما على فعلان نحو جوعان وشبعان وعطشان وريان " أقول: إنما يكثر الصفة المشبهة في فعل لانه غلب في الادواء الباطنة والعيوب الظاهرة والحلى، والثلاثة لازمة في الاغلب لصاحبها، والصفة المشبهة كما مر في شرح الكافية لازمة، وظاهرها الاستمرار، وكذا فعل للغرائز، وهي غير متعدية ومستمرة
أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
kafkasyalikaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kafkasyalikaya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Aralık2008 Saat 00:12
Aslında benim bu konuda anlamadığım sadece bu değil misal طاهر sıfatı muşebbehe kabul ediliyor iyi de niye. bırak i.fail olarak kalsın عالم  den ne farkı var ki mana ve kullanım olarak.

bi de mesela فعيل bunun en çok kullanılan kalıbı ama mubalağada da aynı kalıp çıkıyor karşıma şimdi ben عليم için ne diycem mubalağalı sıfat ı muşebbehe mi . tamam maksat bağcı dövmek değil ama gene de zihne oturmayınca ezberden konuşuyor insan dilbilgisi kitaplarında neyi nasıl gördüysek öyle.

kıyasa muhalif şaz diye bir terim duymamıştım istisnanın açılımı sanırım. bir kitapta (safiye erol ,ciğerdelen) mealen şöyle buyurmuş edibe hanım "istisna yoktur istisnalar kaidelerin henüz anlaşılamamış bölümleridir." amma kendileri bu lafı arapça bilen bir kişi mi olarak söyledi bilmek isterdim doğrusu.

açın bakalım eşşafiye yi de bir şifa bulun şeyhin şifahlarından kağıda dökülmüş şerhlerinde şerha şerha olmuş yaralarıma

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Aralık2008 Saat 21:33

Bu konuda benim kafamda hiç problem yok, her şey çok yerli yerinde, iherhangi bir ibarede kullanılan bir kelimenin hangi siğası  ve manası kastedilerek kullanıldığını anlayabiliyorum, elbette ki bazen bir kaç anlama ihtimalli keilemler/sözler olabiliyor, ama temel mana her zaman aynıdır. Demem o ki, iyisi siz kendiniz Şafiye ile doğrudan temasa geçip şifanızı ilk elden alın, bu daha güvenli ve daha yerinde olur.

Selametle...
أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
kafkasyalikaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kafkasyalikaya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2008 Saat 21:30
hafiften de olsa bir kızma mı sezdim cevabınızda, kızdırdıysam affola... niyetimden değil uslubumdandır ama hakikaten biribine benzeyen kelimeleri anlam olarak oturtsam da irabını yaparken hangisi olduğunu  söylemekte zorlanıyorum mesela همجية و بربرية kelimesi çıktı karşıma ismi mensup mu desem sınai mastar mı karar veremedim ikisine de turkçe de aynı anlamı verebilirim.

şafiye m yok bundan sonra edinmek aklımda olur her ne kadar beni aşacağını düşünsem de..
IP
kafkasyalikaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kafkasyalikaya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2008 Saat 21:40
IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2008 Saat 03:41

Yok kızmadım, fakat belirttiğin gibi üslup önemlidir. Zaman zaman hepimiz bu konuda kaymalar yaşayabiliriyoruz; ama neylersin ki insanız, bir ruh halimiz başka bir ruh halimize uymayabiliyor. Hilm sahibi insanlardan kılınmak dileğiyle...
أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
FTMGL
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 196

Alıntı FTMGL Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Aralık2008 Saat 21:09
Orjinalini yazan: kafkasyalikaya

جوعان  da sıfatı muşebbehe ama hiç de kalıcı bir sıfat değil karnım doyduğunda anda bu sıfat benden gider ne farkı kaldı ضارب den

Aradaki fark şu.Yukarıda da değindim ama sanırım gözünüzden kaçmış, sıfat-ı müşebbehe "lazım fiil gibi amel eder". E lazım fiil ne demek? Failin fiilinin mefule ihtiyaç duymadığı fiil.

Bu bağlamda ضرب fiili lazım fiil olmadığı için,ismi fail nevinden türemiş olan kelimesine sıfat-ı müşebbehe diyoruz. جوع fiili ise müteaddi fili olduğu için ضرب fiili ile aynı kefeye koyamıyoruz.

Düzenleyen FTMGL - 26Aralık2008 Saat 17:52
IP
kafkasyalikaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı kafkasyalikaya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Aralık2008 Saat 00:26
anladım demek ki türkçe manasıyla düşünmek yerine türediği fiilin lazım olup olmadığına bakmak lazımmış. atladığım nokta buymuş sağolasınız. benim kafama takılan bi soru daha var. yıllar önce hocam bi konu anlatırken( ismi fail ya da meful filandı herhalde ) fiil gibi amel ederler dedi. o zamandan beri aklıma takıldı ama zihnimde netleşmedi nasıl fiil gibi amel eder kendinden sonra bi fail meful mu alırlar zaten kendileri fail ya da meful diye.. var mı böyle bir şey
IP
hatan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı hatan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2009 Saat 18:58
sıfatı musebbehe
lazım fıılın bazı sıgalarında ısmı faıl gelmez  حسن mısalı gıbı
bunun yerıne araplardan ısıtılerek ogrenılen sıfatı musebbehe getırılır.tabı bu sıfatı kelıme amılı kıyasının kullı olan kaıdesıne zarar vermez

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2009 Saat 20:57
evet fiil gibi amel ederler. İsmi fail  malum fiil gibi amel ederek fail ve meful alır.
ismi meful ise meçhül fiil gibi amel ederek sadece naibi fail alır.

ا
IP
asilem1
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı asilem1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mart2009 Saat 14:09
slm..bende bişer sormak istiyorum... fatiha suresinin tefsirini yazıyordum da, orda hamd müteaddi ve lazım sıfat olurken şükür sadece müteaddi sıfat yazıyor.ne demek bu yani müteaddi ve lazım?? şimdiden teşekkurler
IP
bifenaki
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 109

Alıntı bifenaki Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mart2009 Saat 18:20
المتعدي هو ما يتجاوز فعل الفاعل الى المفعول به
واللازم هو ما لم يتجاوز فعل الفاعل الى المفعول به بل وقع في نفسه
IP
bifenaki
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 109

Alıntı bifenaki Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mart2009 Saat 18:24
Müteaddi: Failin yaptığı işten mefulu bihin etkilendiği fillerdir.
Lazım: Failin yaptığı işten mefulu bihin etkilenmediği bilakis işin failde kaldığı fiillerdir.
IP
asilem1
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı asilem1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mart2009 Saat 12:35

hmm anladım teşekkuyr ederim

IP
antera
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı antera Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Mart2009 Saat 18:50
 İsm-i fail ile sıfatı müşebbehenin farkını daha iyi anlamanız için,türkçe dil bilgisi tanımlarından faydalanabilirsiniz.Mesela türkçede sıfat diye isimlendirilen kelimeler Arapça'da sıfat-ı müşebbehedir."güzel,çirkin,siyah,beyaz,yumuşak,kalın,ince,geniş,dar,aç.tok"gibi.Ama Arapçadaki ismi failler türkçede çoğu zaman sıfat diye geçmez bilakis,sıfat fiil diye, isimlendirilir."yürüyen,koşan,vuran,inen"gibi.Ayrıca "sıfat-ı müşebbehelerdeki subut manasının beka ile karıştırmamak gerekir.sübut ayrı beka ayrı.Sübutta istimrar vardır.bunun için sıfatı müşebbehe yapılan fillerden masdar-ı merre ve sayruret ve muzaraat bildiren hariç mazi sığası gelmesi abes olur.Böyle de kıyas edebilirsiniz.Ama ulemadan bazısı (maksud müellifi gibi) sıfatı müşebbeheyi ismi failden ayrı tutmamıştır.

IP
başka biri
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 235

Alıntı başka biri Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Mart2013 Saat 18:31
Konunun üzerinden hayli zaman geçmiş ama benim gibi bu konuyu araştırıp burayı bulanlar için sıfatı müşebbehe ile ismi fail arasındaki farkı anlamayı kolaylaştırıcı bir ipucu da ben ekleyeyim. Eğer söz konusu nitelik kişinin (ya da varlığın) kendi iradesi dışındaysa sıfatı müşebbehe olur. Kendi iradesi ile gerçekleşen bir nitelikse ismi fail olur. Açlık, tokluk gibi nitelikler insanın iradesi dışında olduğu için sıfatı müşebbehedir. Oturmak, kalkmak, gitmek gibi fiiller kişinin kendi iradesinde olduğu için bunlardan türeyen "oturan, kalkan, giden" gibi kelimeler ismi fail olur.
IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 116

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Mart2013 Saat 12:15
ويأتي الصّفة: Sıfatlar şu şekillerde gelir.
1ـ مفردًا Müfret olarak gelir.
وهذا يأتي عمومًا كمشتّق ، أو كجامد أو كمصدر. والمشتق كاسم فاعل واسم مفعول والصّفة المشبهة واسم التّفضيل.
2ـ أو جملةً ويحتاج إلى ضمير Cümle olarak gelir.
3ـ أو شبه جملةٍ Şibhi cümle olarak gelir.       
(عندي رجلٌ أسدٌ) (شجاعٌ) . (جاء الرّجلُ الفاضِلُ) ( رأيتُ الرّجلينِ الفاضليْنِ) (مررتُ بمرأةٍ فاضلةٍ)
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,137 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi