Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Çeviri Atölyesi - Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netورشة التجرمة - ÇEVİRİ ATÖLYESİ TERCÜME ÇALIŞMALARIÇeviri Atölyesi - Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları

Mesaj icon Konu: İMECE -- Birlikten Güç Doğar

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
bahad1r60
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 671

Alıntı bahad1r60 Cevapla bullet Konu: İMECE -- Birlikten Güç Doğar
    Gönderim Zamanı: 09Kasım2008 Saat 16:36
Merhabalar
Hep birlikte Arapça bilgimizi geliştirmek için bir kaç teklifim olacak. İlgilenen arkadaşların cevabını bekliyorum.
1. Öncelikle bir katılım listesi oluşturmak
2. katılmak isteyen arkadaşlar arasında bir iş bölümü yapmak
3. her bir üyenin bir konuda hazırladığı bir forum sayfası oluşturup diğer katılımcı arkadaşlarında o sayfadaki konu hakkında bilgi paylaşımını sağlamak. Böylelikle bir sinerji oluşturarak daha az zamanda daha çok gayreti birleştirmiş olabiliriz.
4. internette gezinirken bulduğumuz Arapça öğrenimine yardımcı olacağını düşündüğümüz siteleri paylaşmak ve nasıl faydalanabileceğimize dair görüş bildirmek.
5. Aklımda bir çok proje var ancak şimdilik bu kadarın yeterli olduğu kanısındayım.
İnşallah arkadaşlardan da katılım olur.
"Birlikten güç doğar" derler bakalım kaç kişi var bu işe.
Saygılarımla...

Yukarıdaki teklifleri Kasım Ayının başında Onlinearabic.net Forumالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme ÇalışmalarıKonu:  Arapça Haber Başlıkları Tercüme Çalışması sayfasında yazmıştım. Fakat pek katılım isteği gelmedi. Yalnızca Salihun hocam mbagci9  ve Siham 78 hocalarım bu konuya ilgi gösterdiler. Bende belki yazı bir konunun içersinde yazıldığı için dikkat çekmemiştir diye yeni başlık altında konuyu bir kez daha açmayı düşündüm.
Önerimide biraz daha somutlaştırmak istiyorum.
Bir yabancı dili öğrenmek için malumunuz olduğu üzere şu konularda bilgi ve kelime dağarcığının genişlemesi lazımdır.
1. Günlük konuşmalar (selamlaşma - tanışma - yer sorma - alış veriş ....v.s)
2. Sosyal bilimler (Tarih -  Coğrafya -Ekonomi - Felsefe - Genel Kültür ...v.s.)
3. Fen bilimleri (Fizik - kimya - Matematik ...v.s.)
4. Bilim ve Teknoloji (teknik terimler - icat ve buluşlar - yenilikler ...v.s.)
5. Spor
6. Diğer konular

Bunlara ekleme yapılabilecek konular çok olabilir ancak benim aklıma gelen öncelikli başlıklar bunlar.
Bu konuları şu başlıklar altında toplamayı düşündüm.
a.  Sanat ve Kültür
b.  Sağlık ve Aile
c.  Bilim ve Teknoloji
d.  Spor ve Moda
e. Ekonomi
f. Siyaset
g. Aktüalite
h. Haberler

Bu başlıkları düşünürken http://ar.timeturk.com/index.php ve http://www.akhbaralaalam.net/index.php haber ajanslarının anabaşlıklarını temel almaya çalıştım. Bu sitelerde yayınlanan haber ve yazılardan alıntılar yaparak ilgili olduğunu düşündüğümüz yerde çeviri çalışması yaparsak zaman içersinde hem kelime dağarcığımız gelişir hemde kelimelerin cümle içerisinde kullanılması hususunda hazır örnekleri önümüzde olur diye düşünüyorum.
Çevirilerin tamamının ilgili konu başlıkları altında toplanmasınında tekrar etme ve yeni katılan arkadaşların bilgileri derli toplu olarak kolayca bulmaları gibi bir faydasının olduğunu düşünüyorum.
Sizlerden de bu konuya katılmak isteyen arkadaşlar varsa görüş ve önerilerini bekliyorum.
Saygılar...

Düzenleyen bahad1r60 - 09Kasım2008 Saat 17:41
Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar...
O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,

IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1245

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Kasım2008 Saat 00:11

Düzenleyen salihun - 10Kasım2008 Saat 00:11
IP
bahad1r60
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 671

Alıntı bahad1r60 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2009 Saat 21:12
Arkadaşlar herkese katılımlarından dolayı teşekkürler. Arapça konusunda bilgi paylaşımı demekki çok zor bir olay. Tekrar hepinize kolay gelsin.
Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar...
O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,

IP
baybars
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı baybars Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2009 Saat 22:52
bahad1r60 hocam, siteminde haklısın, ama yine de sen foruma katılmaya devam et. Senin gibi arapça sevdalıları olduğu sürece çağrına cevap verecek birileri mutlaka çıkacaktır. Ümitsizliğe kapılma, senin gayretlerini görünce biz de şevke geliyoruz. Sayın forum üyeleri, özellikle arapça bilen kardeşlerim, lütfen bilgilerinizi paylaşın!
BEN HZ. MEVLANA DEĞİLİM; ADAM OL, GEL!
IP
LaRa_
Faal Üye
Faal Üye
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 1082

Alıntı LaRa_ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Ocak2009 Saat 22:06

Biz calismalarinizdan istifade ediyoruz. katilimin az olmasi " yeterli bilgi ve zaman"  gibi bazi konulardaki yetersizligimizden kaynaklaniyor sahsim adina söyliyecek olursam.. Dolayisiyla bu calismalarin devamini diliyoruz ins.

selam ve dua ile..

Düzenleyen Meysun - 15Ocak2009 Saat 22:08
Müjdecim, kurtaricim, Efendim, Peygamberim;
Sana uymayan ölcü, hayat olsa teperim..

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi