Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Dil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالصرف و النحو - DİLBİLGİSİDil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف

Mesaj icon Konu: Sarf-Nahiv ne demek?

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tzsunrise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı tzsunrise Cevapla bullet Konu: Sarf-Nahiv ne demek?
    Gönderim Zamanı: 04Ocak2007 Saat 17:50
arkadaşlar Sarf & Nahiv ne demek,ben bilmiyorum  ? rica etsem bilenler kısaca özetleyebilir mi acaba?
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Ocak2007 Saat 18:03
En genel hatlarıyla çok kısa özetleyeyim

Sarf, Arapça'da kelime yapılarını ve kelimelerde oluşan harf değişikliklerini inceleyen ilim dalıdır. Örneğin, كَتَبَ (yazdı) fiildir. Bu fiilin başına elif gitirilip sonu cezm edildiğinde emir olur: أُكْتُبْ (yaz)

Nahiv ise kelimelerin cümle içindeki görevlerini ve cümle yapılarını inceleyen ilimdir. Örneğin: جاء عليٌ (Ali geldi) cümlesinde Ali öznedir. Yani faildir. Ali özne olduğu için son harfinin harekesi ötreli okunur. رَأَيْتُ عَلِيًا (Ali'yi gördüm) cümlesinde ise Ali nesnedir. Yani mefuldür. Ali kelimesi bu cümlede nesne olduğu için son harfi fetha ile okunur. Her iki cümle de fiille başladıkları için birer fiil cümlesidir.
IP
tzsunrise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı tzsunrise Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ocak2007 Saat 08:46
çok teşekkür ederim anladım,artık ben de biliyorum
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 93

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 08:16
biri bana arapçanın en iyi böyle mi yoksa dil kurslarından mı öğrenileceğini söyleyebilir mi?
فسيكفيكهم الله
İNSAN NİSYAN İLE MALÜLDÜR
IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1344

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 09:21
Aslında arkadaşım biri diğerini tamamlıyor. yani konuşmayı istiyorsan dil kursu yeter belki,ama bu dili eğer iyice bilmek istiyorsan mutlaka sarf nahiv olmalı, ikisi birarada en doğrusu bana göre
Allaha cc.a dayan,sa´ye sarıl,hikmete ram ol.
Yol varsa budur,bilmiyorum başka çıkar yol.....
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 89

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 10:12
diğer başlıklara baksaydın keşke sarf ve nahvin tarifi diye türkçe açıklamalı arapça türkçe örneklerle birlikte yazmıştım 
ALİMLE SOHBET EDEN BULUR MERTEBE, CAHİLLE SOHBET EDEN DÖNER MERKEBE...
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 10:16
SARF VE NAHVİN TARİFLERİ
Arapça dilbilgisi (gramer) sarf ve nahiv olmak üzere iki kısma ayrılır
1- sarf (الصرف) : İstenilen manayı elde etmek için kelimenin aldığı şekillerden bahseden bilgi dalıdır.(şekil bilgisi)
Sarf ilmi kelimenin isim ve fiil çeşitleriyle meşgul olur. Bir kelimenin bir şekilden diğer şekle konmasına tasrif(التصريف:çekim) denir. fiillerin tasrifi maziden muzariye ondanda emre ... nakille olur.
                  فرحsevindi يفرحsevinir افرحsevin 
veya bir şahıstan diğer şahsa geçmekle olur:...
فرحوا  فرحا   فرح   
İsimlerin tasrifi ise tesniye ve ceme(çoğula) ismi tasgir(küçültme ismi) ismi mensuba nakille olur.
نهر ırmak  نهران iki ırmak   انهار ırmaklar   نهير ırmakçık  نهرى ırmaklı

2.Nahiv(النحو): Kelimelerin cümle içindeki vazifelerine ve bu vazifelere göre sonlarının aldığı durumu (irab الاعراب) öğreten bilgi dalıdır. Cümle içinde bulunan söz parçaları mebni (sonu değişmeyen) ve murab (sonu değişen) olmak üzere iki kısma ayrılır. Nahivcilerin ortaya koyduğu kaideler bize murab olan kelimelerin sonlarının durumunu öğretir.

daha önce belirtmiştim
IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 2486

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 11:00

BU GUZEL BILGIYE EK OLARAK SARF HARCAMAK DEMEK OLMAKLA TABIR YERINDEYSE KELIMELERI HARCIYORSUN VE ALIS VERIS YAPIYORSUN KELIMEN COGALIYOR TICARET GIBI BIR SEY:):):):

Her zaman her yerde gerçek ol gerçek
Gerçek değil isen ellerini çek
Kuran-ı kerim bir bahçedir bismillah çiçek
Bize bu bahçenin kokusu lazım
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 11:36
evet abicim sende yorumunda haklısın :)))
IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 11:42

شكرا لك علي تصديقك إياي

IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 12:27
sarf ve nahiv neyi içerir biliyorm da anlatmak istediğim bu tür öğrenme şekilnde çok gereksiz bilgiler ezberlenmek zorunda bırakılıyo.bütün kitapları bitirsen bile kullanılabilir bir arapçan olmuyor.hatta konuyla ilgili çok enteresan bi hikaye vardı.emsile -bina çalışır esnada can veren bir talebe kabirde men rabbüke diye sorulduğunda cevabını :  men; mübteda, rabbuke; onun haberi diye vermiş ..:) yani ben arapçayı bitirdikten sonra önüme bir metin gelse iğrab yaparken 5 dakikam mı geçecek:) 

Düzenleyen htcgkmen - 20Ekim2009 Saat 12:31
فسيكفيكهم الله
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 12:36
sadece bir başlığı inceleyibildim forumun acemisi olduğum için çok yere bakamadım.hep online görünürüm ama aslında bilgisayar kapalıdır:)

فسيكفيكهم الله
IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 12:51

hayır kardeşim herzaman aktif görünmüyorsun ben cevap yazdığımda aktif değildin. belki kayıt yaparken, herzaman şifre sorma, şıkkını tiklediysen otomatik giriş yapabiliyor olabilirsin

IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 13:43
aa şaşırdım şimdi:)peki teşekürler.

bi de şu arapça işimde karar kılabilseydim..
فسيكفيكهم الله
IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 14:13
Orjinalini yazan: htcgkmen

sarf ve nahiv neyi içerir biliyorm da anlatmak istediğim bu tür öğrenme şekilnde çok gereksiz bilgiler ezberlenmek zorunda bırakılıyo.bütün kitapları bitirsen bile kullanılabilir bir arapçan olmuyor.hatta konuyla ilgili çok enteresan bi hikaye vardı.emsile -bina çalışır esnada can veren bir talebe kabirde men rabbüke diye sorulduğunda cevabını :  men; mübteda, rabbuke; onun haberi diye vermiş ..:) yani ben arapçayı bitirdikten sonra önüme bir metin gelse iğrab yaparken 5 dakikam mı geçecek:) 

BENDE OKUDUM EMSILE,BINA,MAHSUT ,AVAMIL,IZHAR,KAFIYE,MOLLA CAMII
ALET ILMI OLARAK BUNLARI UKUDUK AMA COK FAYDASI VAR NE DEMEK ARAPÇAN OLMUYOR NE DEMEK

:):):):):

من طلب طلب فقد وجد أي تعلم ومن قرع قرع فقد ولج أي دخل
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 14:29
bencede bunlar faydasız bir ilim değil mutlaka hayatın bir yerinde insanın karşısına çıkar belki pratik arapça gibi konuşturmaz ama kuranı anlamamıza yardımcı olur...
medreselerde verilen ilk arapça zaten kuranı anlamaya yönelik verilen arapçadır oda EMSILE,BINA,MAHSUT ,AVAMIL,IZHAR,KAFIYE,MOLLA CAMII dir. vede zaman kaybı değil çok faydalıdır...
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 15:02
konuşma dili olarak kullanabiliyor muyum peki? iki arkadaş yarın başlayacaz inşallah arapça dersine ama tereddütlerimizi yenemedik hala.ve önlisansla ilitama faydası oluyor mu bu arapçanın?
şimdi bunları bize arapça dersini verecek olan hocamıza sorsak o mutlaka bunu övecektir.belki dorğurdur ama ben yine de herkesin fikrini almak istiyorum.
bir soru daha, نصر arabistanda da yardım etti anlamında kulanılıyo mu?ayrıca Kur'anda hristiyanlara bu isimle sesleniliyor deniliyor.emsile de Kur'an mealine yönelik diyorsunuz ya, böyle farklılıkları da arapça tamamen bittikten sonra tefsir dersinde mi öğrenmeye başlayacaz?

Düzenleyen htcgkmen - 20Ekim2009 Saat 15:03
فسيكفيكهم الله
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 15:09
emsile bina maksut vs vs vs
bunları istediğin kadar bil sadece kuranı anlarsın konuşmak için ise çooooooooook kelime ezberleyip pratik yapman lazım
evet nasara yardım etti bunun çekimini yaparken zaten emsilede nasara nasaraa nasaru diye devam ediyo
narasa zaten kuranda yardım etti anlamında geçiyo nasıl bir sesleniş olabilir ki 
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 15:26
bide kuranda hristiyanlar için kullanılan isim نصر değil نَصَارَى nasâra kelimesidir yani sad harfi ile ra harfi arasında bir elif var.
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 18:32
öyle olsun keşke:)
gereksiz bilgi derken güncel hayatta hiç karşımıza çıkmayacak şeyler demek istedim.
neyse yavaş yavaş karar veriyorum zaten yarın ders başlayacak inşallah.öyle ya da böyle bu kitapları okumam lazım.sonra pratik için kursa giderim ne yapaym.
فسيكفيكهم الله
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 18:33
bu arada çok teşekkür ederim :)
فسيكفيكهم الله
IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 18:42
Arkadaşlar نصرfiili nusretle ilgilidir yanı savaştaki yardım zaferdeki her neyse öyle normal gündelik yardımlar için kullanılmaz eşim bana yardım etti veya komşum bana yardım etti gibi bir yardımdan bahsediyorsak odaساعد dir

Düzenleyen ru-be-ru - 21Ekim2009 Saat 18:39
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 18:46
anlaşıldı teşekkürler.
önlisans ve ilitam a faydası olur mu peki?
فسيكفيكهم الله
IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 18:53
Bu arada  bahsettiğim yardımla ilgili arabistanda yaşadığım fıkra gibi olayı anlatmadan geçemiyeceğim. yatsı namazında mescitten çıkıp kalacağımız otele giderken girmemiz gereken caddede sağlı sollu garibanlar oturmuş dileniyorlar. ellerini uzatmış sürekli müsaade müsaade deyip duruyorlar. o sıralar  selam ve okuduğum sureler dışında arapçadan anlamıyorum. durdum bi tanesine iyi güzel müsaade demesini öğrendiniz ama yolumuzu kapatıyorsunuz sizin musaade etmeniz gerekmezmi dedim.arap kadın şaşkın şaşkın bana bende ona baktım taki döndükten sonra arapça öğrenmeye karar verdikten aşağı yukarı bir altı ay sonra müsaadenin yardım manasına geldiğini öğrendim. 
IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 18:57
Tabiki öğrendiğin her fiil her bilgi mutlaka hayatında bir yer bulacaktır neden ilitam ve derslerle ilgili düşünüyorsunuz dili en güzel şekilde öğrenmeyi hedefleyin  gerisi çorap söküğü gibi gelecektir karar vermek başarmanın yarısıdır unutma kardeşim
IP
htcgkmen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı htcgkmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 19:22
:))))) çok güldüm ama ben bu olaya şimdi:))))) dil bilmemk bazen insanı garip durumlara sokuyor:)

arapçam çok gerilediği için okul derslerine de bir yandan faydası olması beni memnun eder.
yoksa okul hiç olmasın ben arapçayı başlı başına zaten öğrenmek istiyorum ki.

فسيكفيكهم الله
IP
@sedef@
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı @sedef@ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2009 Saat 23:36
s.a htcgkmen kardeş gramer dersleriyle lisan dersleri arasında biraz kafan karışık galiba! bu konuda senin gibi düşünen arkadaşlar çok hele ezberi lüzumsuz görenler gramere hiç yönelmek istemezler. ben gramere lisandan biraz önce başladım daha sonra ikisini birlikte gördüm. zaten lisanda da mecbur gramer görülüyor o konular geldiğinde hiç zorluk çekilmiyor,daha rahat oluyor. bir de gramere pek önem vermeyen lisana ağırlık veren arkadaşlar konuşmalarında müennes müzekker karıştırıyorlar çok fena komik durumlar çıkıyor ortaya. evet ezber işi biraz can sıkıcı ama kabul etmek lazım ki arapçanın temeli. ben lisan dersini arap bir hocadan aldım. hoca ilk başta öğrencilerin önceden gramer dersi almamasını istedi ama baktı ki gramer görenler dersten daha çabuk ve kolay verim alıyorlar artık o da gramer görülmesini istiyor...
IP
katrecik
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1041

Alıntı katrecik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Ekim2009 Saat 08:16

Arkadaşlar ben de acizane olarak düşüncemi belirtmek istedim. Bir dili öğrenmek istiyorsa kişi gramerden kaçış yok. Bu gerçeği kabul etmeliyiz. Ancak Hatice arkadaşım ''önce bu kitapları(gramer) bitireyimde sonra pratik için bir kursa giderim demişsin'' Evet bu da bir yol ama gereksiz zaman kaybı olduğunu düşünüyorum ve de tecrübelerimden biliyorum. Bence dil öğrenmeye karar verdiyseniz hocanızı çok iyi seçmelisiniz. Bu işe vakıf olan özellikle o dili hem gramer hem pratik olarak öğretebilecek donanıma haiz olan öğretmenleri tercih etmelisiniz diye düşünüyorum. Zannımca önce gramer öğrenip, sonra pratik yapabilecek bir kurs bulup pratiğe gitmek uzun bir yolculuk. Vakit çok değerli az zamanda çok işler başarılmalı kabilinden bakıyorum hadiseye... Çalışmalarınızda kolaylıklar...

Düzenleyen katrecik - 21Ekim2009 Saat 08:18
Öyle bir beste ol ki; ardından hasretle söz etsinler...(MEVLANA)
IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Ekim2009 Saat 11:19
Orjinalini yazan: ru-be-ru

Bu arada  bahsettiğim yardımla ilgili arabistanda yaşadığım fıkra gibi olayı anlatmadan geçemiyeceğim. yatsı namazında mescitten çıkıp kalacağımız otele giderken girmemiz gereken caddede sağlı sollu garibanlar oturmuş dileniyorlar. ellerini uzatmış sürekli müsaade müsaade deyip duruyorlar. o sıralar  selam ve okuduğum sureler dışında arapçadan anlamıyorum. durdum bi tanesine iyi güzel müsaade demesini öğrendiniz ama yolumuzu kapatıyorsunuz sizin musaade etmeniz gerekmezmi dedim.arap kadın şaşkın şaşkın bana bende ona baktım taki döndükten sonra arapça öğrenmeye karar verdikten aşağı yukarı bir altı ay sonra müsaadenin yardım manasına geldiğini öğrendim. 

abla bende bır tane anlatayım ızın verırsen
arap denızde bogulurken النجدة النجدة bagırırıyormus bızım turk de necdet abı yok ben gelsem olmazmı demıs:::::):::):):):):
IP
didocan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı didocan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Ekim2009 Saat 12:49
SÜPER HEPSİ YA KOMEDİ
ENİŞTEN ARABİSTANA GİTTİĞİNDE ARAPÇA BİLMİYOR TABİKİ YUMURTA İSTEDİĞİNDE GIDAKLAMAYA BAŞLAMIŞ AMA KİMSE BİŞEY ANLAMAMIŞ...
BEN ÖĞRENİP ONDAN SONRA GİDİCEM BÖYLE REZİL OLMAKTANSA:))
IP

Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi