Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
İHL & AÖİHL & AİHL & ÇPL Öğrencileri Buluşma Platformu
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİMAM HATİP LİSESİ & AÖ - ANADOLU İMAM HATİP LİSESİİHL & AÖİHL & AİHL & ÇPL Öğrencileri Buluşma Platformu

Mesaj icon Konu: Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı
    Gönderim Zamanı: 23Eylül2010 Saat 15:48
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı
 
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol uyarınca, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız için Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı uygulanmaktadır.


Kimler Başvurabilir?
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına yurtdışında geçerli bir ikamet izni olup;

Türkiye’de ortaokulu veya ilköğretim okulunu bitirenler,
Türkiye’de bulunduğu dönemde lise veya dengi bir okula devam ederken öğrenimini yarıda bırakanlar ile,
Yurtdışında öğrenim görüp, denklik yaptırmış ve bu denklik sonucu ortaöğretim(lise veya dengi okul) mezunu olmadığı anlaşılan her yaş ve her meslek grubundaki vatandaşlar başvurabilirler.

Başvuru Yerleri:
Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptırmak için Anadolu Üniversitesi’nin Köln’de bulunan Batı Avrupa İrtibat Bürosu’na bir dilekçe ile başvuracaklardır. Adaylar, ilk başvuru sırasında dilekçe dışında hiçbir belge göndermeyecektir.

Başvuru Süresi:
Programa ilgi duyan herkes her zaman gerekli başvuruyu yapabilir; yapılan tüm başvurular her yılın eylül ayı içinde toplu olarak cevaplandırılır ve adaylardan kesin kayıt için gerekli belgeler istenir. Öğrenciler tarafından büroya ulaştırılan belgeler eksiksiz ve doğruysa kabul edilir ve Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı öğrencisi olarak kayıt yaptırmak üzere Ankara’ya Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü’ne gönderilir.

Öğrenim Ücreti:
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden, sınav organizasyonları, büro hizmetleri gibi giderleri karşılamak üzere belli bir katkı payı alınmaktadır. Bu miktar Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenmektedir.
الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2010 Saat 15:50
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı
 
ÖĞRETİM SİSTEMİ VE DERS SEÇİMİ

1- Öğretim Sistemi ve Ders Seçimi

a. Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız iki dönemden oluşur. Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar.

b. Açık Öğretim Lisesinde 2005–2006 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak 4 yıllık eğitim sistemine geçilmiştir. Bu tarihten önce bir ortaöğretim kurumuna kayıtlı olup tasdikname ile ayrılanlar 3 yıllık sisteme tabidirler. (2008-2009 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar)
Ancak, 2005–2006 eğitim öğretim yılından itibaren ilköğretim okulu, ortaokul mezunu ve Yurtdışı denkliği ilköğretim mezunu olarak gelenler 4 yıllık eğitim sistemine dahildir.

c. Açık Öğretim Lisesi ders programında, ortak, seçmeli ve alan dersleri bulunmaktadır. Öğrenciler, kayıtlı oldukları alana göre gerekli olan mezuniyet kredisine erişmek için, bulundukları döneme göre belirlenen alan derslerini başarmak zorundadırlar. Ortak derslerden ise başarılı ya da üç kez sınava girerek muaf olurlar. Mezuniyet kredisine erişmek için de yeteri kadar seçmeli dersten başarılı olmaları gerekmektedir.

d. Öğrencinin Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmesi için, seçtiği alana göre, gerekli olan mezuniyet kredisini tamamlaması gerekmektedir. Açık öğretim Lisesine 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren ortaokul veya İlköğretim mezunu olarak kayıt yaptıranlar (4 yıllık sisteme tabi olanlar) 192 krediyle mezun olacaklardır. Ancak alan seçtikleri takdirde alan kredisi olarak da 80 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. 3 yıllık sisteme kayıtlı öğrenciler ise 144 krediyle mezun olurlar ancak alan seçtikleri taktirde seçtikleri alanla ilgili 64 krediyi tamamlamak zorundadırlar.

e. Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında; Genel Kültür, Sosyal Bilimler alanları bulunmaktadır. Öğrenciler, alan tercihlerini yeni kayıt formları üzerinde belirtirler. İstedikleri takdirde, kayıt yenileme dönemlerinde alanlarını değiştirebilmektedirler.


2- Ortak Dersler:
a. Ortak Dersler, Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken derslerdir. Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir. Dil ve Anlatım başarılması zorunlu olan ders olup, muafiyet yoktur.

b. Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak derslerden muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak dersler, istenirse tekrar alınabilir.

c. Açık Öğretim Lisesi ders programında yer alan dersler, ait oldukları döneminden önce alınamazlar. Bir birinin devamı olan bir dersin dönem sırasına göre alınması gerekir. Birbirinin devamı olan ortak derslerden birini başaramayan öğrenci, başaramadığı dersi (Tarih–1 gibi) bir sonraki dönemde, devamı olan dersle birlikte (Tarih–1, Tarih–2 gibi) alabilir.

3 – Açık Öğretim Lisesi İçin Mezuniyet Şartları
Açık Öğretim Lisesinde 4 (dört) yıllık sisteme tabi olanlar

Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (ortak derslerden 3 kez sınava girdiği halde başarılı olunamamışsa bunun yerine seçmeli derslerden gerekli kredi miktarında ders seçilir.) Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları,
Alan derslerinin tamamından sınavına girilmiş olunması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması.
Açık Öğretim Lisesinde 3 (üç) yıllık sisteme tabi olanlar

Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,
Toplam dönemlerinin en az 5 olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinin muafiyet dışı olması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
Bu öğrencilerin toplam kredilerinin en az 144 veya üzeri, Alan kredisinin 64 veya üzerinde olması. (Genel Kültür hariç)

Sınavları Kim Yapar?
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü gereğince 1995-1996 öğretim yılından bu yana Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan öğrencilere sorular Anadolu Üniversitesince hazırlanıp belirlenen sınav merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınav sonuçları Açık Öğretim Lisesine gelir ve öğrencinin ders atamaları Açık öğretim Lisesi tarafından Köln Bürosuna gönderilir. Buradan da öğrencilere ulaştırılır.

Sınavlara katılmak için kayıt yaptıranlar bu okulun öğrencisi olurlar ve sınavları başarıyla tamamlayanlar bu okulun diplomasını alırlar.

Sınavlarla ilgili her türlü tanıtım, duyuru, kayıt, öğrenci işleri, sınav organizasyonu ve postalama işlemleri Anadolu Üniversitesi ve Açık öğretim Lisesi adına Köln’deki Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Bürosu tarafından yürütülür.

Sınavlara Kimler Katılabilir?
Bu programa Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptırmış olanlar girebilir. Kendilerine Anadolu Üniversitesi tarafından geri bildirim formu ve sınava giriş belgesi gönderilenler sınava katılabilirler.

Sınavlar Ne Zaman, Nasıl ve Nerede Yapılır?
Açık öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptıran öğrenciler her öğretim yılında birinci ve ikinci dönem sonunda olmak üzere (Nisan ve Ağustos aylarında) iki kez sınava girerler. Sınavlar T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Açık öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yürütülür ve merkezi sistemle bir hafta sonunda iki gün arka arkaya (Cumartesi-Pazar) yapılır. Tüm derslerin sınavları çoktan seçmeli test şeklinde yapılır. Herhangi bir nedenle sınava giremeyen öğrencilere ayrıca ek bir sınav yapılmaz.

Sınavlar Köln, Stuttgart ve Berlin şehirlerinde yapılır.

Sınavlara Hazırlanmak İçin Hangi Kitaplar Kullanılır?
Açık öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında yer alan zorunlu ve seçmeli derslerin kitapları öğrencilere Köln Bürosu tarafından gönderilir. Öğrenciler bu kitapları çalışarak sınavlara hazırlanırlar. Kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öngörülen içeriğe göre liselerde kullanılan kitapların uzaktan öğretim tekniğine göre yeniden düzenlenmiş halidir.
الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2010 Saat 15:51
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı
 
 
Kayıtlar Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?
Açık öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt işlemleri her yıl Eylül ayında yapılır. Kayıtla ilgili ayrıntılı bilgileri ve bazı belgeleri içeren kayıt evrakı Eylül ayının ilk haftasında, Köln’deki Anadolu Üniversitesi İrtibat Bürosu tarafından kayıt için dilekçe ile büroya başvuran adayların adreslerine gönderilir. Bunun için sınavlara katılmak isteyenlerin önceden adreslerini, Köln Bürosuna bildirmeleri gerekmektedir.

Kesin kayıt için öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti, her yıl kayıt işlemlerinden önce Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenir.

Kayıt İçin Hangi Belgeler Gereklidir?
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kesin kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adaylarından şu belgeler istenir:

1) Başvuru Dilekçesi
2) Öğrenim Belgesi;
Ortaokul mezunları için, ortaokul diplomasının aslı veya ilköğretimden mezun olanlar için ilköğretim diplomasının aslı(Ortaokul veya ilköğretim diplomasını kaybedenler için diploma kayıt belgesinin aslı)
Liseden ayrılanlar için tasdiknamenin aslı(Tasdiknamesini kaybedenler için tasdikname kayıp belgesinin aslı)
Yurtdışında öğrenim görenler için, dönemi, alanı ve kredileri kredili sisteme göre belirtilmiş onaylı Denklik Belgesinin aslı (Bu belge Eğitim Müşavirlikleri veya Ataşeliklerinden alınır)
3) Onaylı nüfus cüzdanı sureti
4) 3 adet fotoğraf
5) Öğrenim gideri ödeme makbuzu

Programın Yurtdışındaki Vatandaşlara Sağladığı Yararlar Nelerdir?
1990-1995 yılına kadar Ankara Aydınlıkevler Lisesi ve daha sonra Açık Öğretim Lisesi tarafından yürütülen program sayesinde birçok vatandaşımız lise mezunu olmuş ve üniversite kapılarını açabilmiştir. Şöyle ki; Herhangi bir nedenle öğrenimlerine devam edemeyen kişilere okula gitme zorunluluğu olmadan kendi kendine çalışarak, yarım bıraktıkları öğrenimlerini tamamlama ve bir üst öğrenime devam edebilme olanağı sağlamaktadır.

Türkiye’de orta öğrenimlerini yarıda bırakarak Batı Avrupa’ya göç eden ve yurtdışında zorunlu eğitim yaşını doldurmuş olmaları nedeniyle, eğitim kurumlarına devam edemeyen, dolayısıyla yurtdışında gerekli olan eğitim düzeyine ve niteliğine sahip olamayan gençlere, Türkiye’de yarım bıraktıkları lise öğrenimini tamamlama imkânı ile yurtdışında iş olanaklarını artırmaktadır.

Türkiye’ye kesin dönüş yapma zorunda veya isteğinde olan, ailelerin Batı Avrupa’da öğrenimlerini tamamlayamayacak durumda olan çocuklarını Türk eğitim sistemi içine alarak lise mezunu olmalarının Türkiye’de ve Batı Avrupa’daki Ülkelerde üniversiteye gidebilmelerini sağlamaktadır.

Yurtdışı eğitim sistemi içinde çeşitli nedenlerle başarısız olan ve zorunlu eğitim yaşını doldurduktan sonra, eğitim için gerekli olan düzeyde bitirme derecelerine ulaşamadan sistemin dışına çıkanlara, alternatif eğitim yolu olanağının verilmesini sağlamaktadır.

Yurtdışındaki Türk Gençliğinin Türkçe dil düzeylerinin ve Türk kültürü bilgilerini geliştirilmesinin, ülkeleri hakkında bilgilerinin artırılmasının ve ülkeleriyle bağlarının güçlendirilmesini sağlamaktadır.

Sınavları Başaranlar İçin Hangi Üst Öğrenim İmkânları Vardır?
Açık öğretim Lisesi Batı Avrupa Programından mezun olan vatandaşlar için,(ÖSS, YÇS, YÖS sınavlarına girerek) Türkiye’deki yükseköğretim programlarına devam edebilme ve daha sonra Türkiye’deki yükseköğrenimden nakillerini aldırarak yurtdışındaki üniversitelerde öğrenimlerini tamamlama imkânları vardır.
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,066 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası