Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Çocuklara 25 $'a bilgisayar

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: BİLGİSAYAR / DONANIM / YAZILIM / NETWORK / CEP TEL
Forum Adı: Donanım - Bilgisayar - Notebook - Dizüstü Parçaları
Forum Tanımlaması: Bilgisayar, Notebook, Dizüstü, Ram, Hdd, Cpu, VGA, LCD, Anakart, Mainboard, USB, Ses Kartı, Modem, Router, Printer, Scanner vb.
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=13165
Tarih: 12Temmuz2020 Saat 18:01
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Çocuklara 25 $'a bilgisayar
Mesajı Yazan: mucahit_89
Konu: Çocuklara 25 $'a bilgisayar
Mesaj Tarihi: 22Mayıs2012 Saat 10:36

Çocuklara 25 $'a bilgisayar

 
Çocuklara 25 $'a bilgisayar
 
Raspberry Pi adlı hayır kurumu, Linux işletim sistemi ile çalışan küçük ve hafif bilgisayarlar üretiyor. 35 dolara üretilen bilgisayarın yeni modeli ise hayli iddialı bir fayattan satışa sunulacak.
 
Raspberry Pi adlı hayır kurumu, Linux işletim sistemi ile çalışan küçük ve hafif  bilgisayarlar üretiyor. Model A 35 dolar, yakında çıkacak olan Model B ise yalnızca 25 dolardan satılacak. Raspberry Pi şimdiye kadar üretilen en ucuz bilgisayar. Yaratıcıları bu küçük bilgisayarları dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ulaştırmayı amaçlıyor.
 
Raspberry Pi'nin kurucusu Eben Upton çocukluğunun büyük bir bölümünü yeni yazılımlar geliştirerek ve kodlama dilleri öğrenerek geçirmiş. Upton birçok çocuğun bilgisayara erişiminin olmadığını, erişimi olan çocukların ise ailenin ortak malı olan bilgisayarlara zarar vermekten korktukları için özgürce kullanamadığını söylüyor.
 
Bu nedenden dolayı Upton İngiltere'de 2006 yılında Raspberry Pi hayır kurumunu kurmuş. Tek hedefi ise dünyanın her köşesine bu bilgisayarları yollayıp gençlerin öğrenimine katkıda bulunmak ve ufuklarını genişletmek.
 
Fiyatının çok ucuz olması Raspbery Pi'ye talepleri arttırdı. Piyasaya sürülen ilk 10 bin bilgisayar dakikalar içinde tükenirken, yoğun ilgiden dolayı aracı satıcı şirketlerin siteleri kilitlendi. Upton şimdiye kadar 250 bini aşkın sipariş aldıklarını belirtti. Bunlar arasında ticari şirketler, hastaneler ve müzeler de bulunuyor.
 
Kaynak: http://www.haber7.com/ekonomi/haber/882336-cocuklara-25-a-bilgisayar - http://www.haber7.com/ekonomi/haber/882336-cocuklara-25-a-bilgisayarSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info