Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Türk Edebiyatından 64 Eserin Arapçası Yayımlandı

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: www.onlinearabic.net
Forum Adı: Genel
Forum Tanımlaması: - Sitemiz hakkında genel. - Diğer başlıklıkların altına uymadığını tahmin ettiğiniz konuları bu bölümde oluşturabilirsiniz.
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=13166
Tarih: 26Mayıs2020 Saat 10:37
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Türk Edebiyatından 64 Eserin Arapçası Yayımlandı
Mesajı Yazan: scelik
Konu: Türk Edebiyatından 64 Eserin Arapçası Yayımlandı
Mesaj Tarihi: 22Mayıs2012 Saat 17:59

Türk Edebiyatından 64 Eserin Arapçası Yayımlandı

Türk Edebiyatından 64 Eserin Arapçası Yayımlandı
 
TEDA Arapça Çalıştay Moderatörü Mehmet Hakkı Suçin: "Cemil Meriç ve Nurettin Topçu gibi yazarların eserleri de Arapça'ya tercüme edilmeli"
 
Eyüp Coşkun - Türkiye Çeviri Destek Programı (TEDA) Arapça Çalıştay Moderatörü Mehmet Hakkı Suçin'in verdiği bilgiye göre, Arapça yayımlanmak üzere Türk edebiyatından 83 eser için destek verildi ve bunların 64'ü okurlarla buluştu.
 
Beyrut'ta açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde kursiyerlere ve yayıncılara bilgi veren Suçin, görüşmelerini AA muhabiri için değerlendirdi.
 
Suçin, TEDA'nın amacının Türk kültür, sanat ve edebiyatının dışa açılmasını, yurt dışındaki saygın ve tanınmış yayıncılar eliyle gerçekleştirmek olduğunu belirtti. 2005 yılında uygulamaya geçen TEDA kapsamında toplumun her kesiminden yazarı kapsayacak şekilde, 50 ülkede ve 42 farklı dilde toplam 985 Türk edebiyatı eserinin tercümesi için destek verildiğini anlatan Suçin, 11 Mayıs 2012 tarihi itibariyle bu eserlerden 765'inin okurlarla buluştuğunu bildirdi. Suçin, aynı kapsamda Arapça'ya tercüme edilmesi için destek verilen Türkçe eser sayısının 83 olduğunu ve bunlardan 64'ünün yayımlandığını kaydetti.
 
Suçin, kendisini Lübnan'a davet eden Arap Çeviri Örgütü'yle işbirliği protokolü imzaladıklarını belirterek, bugüne kadar romanlar başta olmak üzere birçok eserin tercüme edildiğini ancak "Türkçe'nin asıl düşünsel birikiminin tercüme edilmediğini" vurguladı. "Cemil Meriç ve Nurettin Topçu gibi bazı yazarların eserlerinin de Arapça'ya tercüme edilmesi gerekiyor" diyen Suçin, bu konuda Lübnan'da bir yayınevi ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı.
 
Kaynak: http://www.haberciniz.biz/turk-edebiyatindan-64-eserin-arapcasi-yayimlandi-1463835h.htm - http://www.haberciniz.biz/turk-edebiyatindan-64-eserin-arapcasi-yayimlandi-1463835h.htm


-------------
الطالب المجتهدSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info