Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Arapça Öğretmenlerinin Norm Sıkıntısı

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: Kamu Personeli
Forum Adı: MEB Personeli
Forum Tanımlaması: Öğretmen, Müdür Yardımcısı, Müdür, Katip, Hizmetli
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=14493
Tarih: 06Nisan2020 Saat 16:05
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Arapça Öğretmenlerinin Norm Sıkıntısı
Mesajı Yazan: scelik
Konu: Arapça Öğretmenlerinin Norm Sıkıntısı
Mesaj Tarihi: 26Temmuz2013 Saat 19:28

Arapça Öğretmenlerinin Norm Sıkıntısı

 
Arapça Öğretmenlerinin Norm Sıkıntısı
 
 
 
Sınıf öğretmenleri gibi Arapça Öğretmenleri de il içi ve il dışı ihtiyaç listesinde umduklarını bulamadılar. Norm kadro güncellemelerinde yapılan yanlışlıklar ve belirsizlikler Arapça öğretmenlerini mağdur etmeye devam ediyor.
 
4+4+4 eğitim sistemiyle orta kısımları yeniden açılan İmam Hatip Okullarında ihtiyaç duyulan Arapça öğretmenleri, norm güncellemelerindeki yanlış uygulamalar sonucu yerlerinde çakılı kaldılar. Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili Edebiyatı Mezunu  Arapça öğretmenleri yaşadıkları sıkıntının temelinde Arapça dersine ait olan normların İmam Hatip Ortaokullarında Din Kültürü Ahlak Bilgisi, İmam Hatip Liselerinde ise İHL Meslek Dersleri olarak  girilmesi yatıyor.  
 
Talim ve Terbiye Kurulu 07/07/2009 tarih, 80 Sayılı kararına göre  İmam Hatip Liselerindeki Mesleki Arapça dersi ile İmam Hatip Ortaokulları ve Ortaokullardaki Arapça dersine girmeye  Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili ve  Edebiyatı Bölümü mezunları (Formasyon veya öğretmenlik sertifikasına sahip olanlar)   atanma hakkına sahipken  İlahiyat Fakültesi mezunları sadece aylık karşılığı Arapça dersine girme hakkına sahip. Arapça öğretmenleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun olanların ise 80 Sayılı karara göre İmam Haatip Ortaokullarında Arapça dersine girme hakkı bulunmamasına  rağmen bu okullardaki Arapça dersine ait normların Din Kültürü Ahlak Bilgisi adına doldurulduğunu iddia ediyor.
 
İmam Hatip Liselerinde de benzer bir uygulama olduğunu  ifade eden birçok öğretmen, gerçekte okulların Arapça öğretmeni ihtiyacı olmasına rağmen meslek dersleri öğretmeni açığı gösterilerek hem kendilerinin hem de öğrencilerin mağdur edildiğini düşünüyor. Seslerini Facebookta kurdukları bir grup aracılığıyla duyurmaya çalışan Arapça öğretmenleri bu yüzden açık gösterilen sayıda meslek dersi öğretmeni kadrosu açıldığını ve bu kadrolara  meslek  dersi öğretmenlerinin atandığını söylüyor. Meslek dersi öğretmenlerinin de aylık  karşılığı  Arapça dersine girme hakkı bulunduğu için okullardaki Arapça dersleri meslek dersi öğretmenleri tarafından verilmekte olup bu okullara kadrolu  Arapça öğretmeni atanmasının önündeki engellerden biri olarak görülüyor.
 
2012-2013 Eğitim Öğretim yılında binin üzerinde İmam Hatip Ortaokulunun açıldığı ülkemizde iller arsı tayinde 8 il Arapçada il dışı tayine kapalıyken aralarında Hatay,Denizli ,Eskişehir, Manisa gibi büyük illerinde olduğu 19 ilde ise sadece tek  okul Arapça öğretmenleri için il dışı tayine açıldı.
 
Kaynak: http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/arapca_ogretmenlerinin_norm_sikintisi.html - http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/arapca_ogretmenlerinin_norm_sikintisi.html


-------------
الطالب المجتهدSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info