Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: Çağrı Merkezleri İletişim Bilgileri
Forum Adı: Genel Konular
Forum Tanımlaması: Genel Konular
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=16957
Tarih: 31Mayıs2020 Saat 19:50
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?
Mesajı Yazan: bilgiliahmet
Konu: Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?
Mesaj Tarihi: 10Ekim2019 Saat 14:15

Sahte Para Nasıl Tespit Edilir?, Sahte üretimleri yapılan Türk Lirası banknotları nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, geliştirilen güvenlik özellikleri sayesinde paranın sahte olup olmadığını anlayabiliyor. Kabartma baskı, emniyet şeridi, banknot rengi, renk değiştiren şerit, banknot boyutu, gizli görüntü, holografik şerit folyo ve filigran gibi bunu anlamanın 12 farklı yöntemi vardır. Paranın üzerindeki güvenlik özellikleri, görme engelli vatandaşların da sahtesiyle gerçeğini ayırt etmesini kolaylaştırıyor.

Herkesin kolaylıkla inceleyebileceği, paranın sahtesini anlamanıza yardımcı olacak güvenlik özelliklerine makalemizde yer verdik. Bu özellikleri çıplak gözle görmek mümkün olurken, büyüteç veya UV ışık cihazları ile de kontrol edilebiliyor.

Türk Lirası Banknotlarında Güvenlik Özellikleri

Kabartma Baskı

Banknotlarda kabartma baskıya pek çok alanda yer verilmiştir. Atatürk portresi, banknotun orta bölümünde kupür değerini gösteren sayı ve yazılar başta olmak üzere üst kısımda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ibaresi de kabartma baskı tekniğiyle tasarlanmıştır. Sahte paralarda rastlanılmayan bu özelliği, parmağınızla belirtilen noktaların her birini kontrol ederek hissedebilirsiniz.

Renk Değiştiren Şerit

Banknotların arka yüzünde bulunur. Şeffaf sarı renklidir ve üzerinde paranın değerini gösterir rakam ve TL harfleri bulunur. Farklı açılardan bakarak görmek mümkün oluyor. Sahte paralarda gerçeğine yakın bir görüntü elde edilmeye çalışılsa da, renk değiştirme özelliği bulunmamaktadır.

Emniyet Şeridi

Işığa tutulan banknotta dümdüz görünümlü bir şerit gözünüze çarpar. Emniyet şeridinin üzerinde 200 TL ile 100 TL’de sarı, 50 TL ile 20 TL’de kırmızı, 10 TL ile 5 TL’de ise mavi renkli, banknotun kupür değerini gösteren TL harfleri ve rakamlar yazılıdır.

Gizli Görüntü            

Paranın ön kısmında, sağ tarafta, Atatürk portresinin ceket kısmında bulunur. Banknot yatay konuma alınıp, göz hizasında bakıldığında rakamla kupür değeri görülecektir. Sahte paralarda gizli görüntüye rastlanamaz.

Bütünleşik Görüntü

Banknotun sol üst köşesinde yer verilmiştir. Paranın değerini gösteren rakamların bir kısmı koyu renkte, bir kısmı ise açık renktedir. Sahte banknotlara yansıtılamayan ve düzensiz olan bu görüntü, gerçeğinde ön yüzdeki rakamların açık renkli kısımları, arka yüzde bütünleşir.

Filigran

Filigran özelliğine banknotların her iki yüzünde yer verilmiştir. Banknot ışığa tutulduğunda, baskısız ve beyaz alanlarda, Atatürk portresi ve yatay olarak kupürün rakamsal değeri yer alır.  Sahte paralarda bu baskı şeklindedir ve direkt göze çarpacağından, gerçeği kolaylıkla anlaşılabilir.

Floresan (UV) Etkili Mürekkep

Atatürk portresi üzerinde yer alan UV etkili mürekkep özelliği, banknotun kupür değerini gösteren rakam ve TL harflerinden oluşur. Floresan mürekkep kullanılarak işlenir. Sadece UV ışığı altında görmek mümkündür.

Güvenlik Elyafları

Bir diğer UV ışınları altında görülen kılcal lifler, parlak mavi ve kırmızı renklerdedir. Peki, bu özelliklere göre sahte para nasıl anlaşılır, güvenlik elyafları üretimi sırasında banknotun üzerine basılır ve sahtesinde yer alması mümkün değildir.

Görme Engelliler için Banknotlarda Güvenlik Özellikleri

Görme engelli vatandaşlar için özel tasarlanan güvenlik önlemi, banknotların ön yüzünde ve sol üst kenardadır. Burada Braille alfabesiyle yazılmış 1’den 6’ya kadar sıralı rakamlar bulunur. Tüm para değerlerinde yer verilen bu özellik, dokunarak hissedilebilir. Bunun yanı kabartma özelliği de paranın sahtesi nasıl anlaşılır bilmek isteyen görme engelli vatandaşlarımızın işini kolaylaştırmaktadır.
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info