Anasayfa
Tercüme
Forum
Soru Bankası
Arapça İlk Adım
Teknik Ayarlar
İrtibat
Arabic TV | Arapça TV Onlinearabic.net | Forum Onlinedil.net | Dersler
İçimizden Biri


Doç. Dr. Ahmet BOSTANCI

Doç. Dr. Ahmet BOSTANCI (Sakarya Ünv. İlahiyat Fak. Arap Dili ve Belâgati Anabilim Dalı Başkanı), 1968 yılında Karabük'te doğdu. İlk ve orta tahsilini burada tamamladı. 1986 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1990'da mezun oldu. 1992 yılında yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Aynı yıl başladığı doktora öğrenimini 1999 yılında bitirdi. 1990-97 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen, 1997-2000 yılları arasında da SAÜ İlahiyat Fakültesi'nde Arapça Okutmanı olarak görev yaptı. 2000 yılında Yrd. Doç. kadrosuna atandı. 2001-2002 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla Ürdün'de, 2007 yılında da kısa süreli olarak Suriye'de alanıyla ilgili araştırmalarda bulundu. 2008 yılında doçent oldu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Halen öğretim üyeliğinin yanı sıra Arap Dili ve Belagati Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.E-mail: bostanci@sakarya.edu.tr
Web sayfası: http://web.sakarya.edu.tr/~bostanci/


Doç. Dr. Ahmet BOSTANCI ile, Arapça öğretimi üzerine yapmış olduğumuz röportajı sunuyoruz


- Arapçayı öğrenme süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?

Arapça öğrenme sürecim Karabük İmam-Hatip Lisesine kaydolduğum 1979 yılında başlar. Ortaokul ve lise boyunca Arapça dersleri hep ilgimi çekmişti. 1986 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine başladım. Fakültedeki Arapça derslerinin yanı sıra İstanbul'un sunduğu sayısız imkânlardan yararlanarak klasik usul gramer kitaplarını ve ardından da değişik ilim dallarına ait pek çok klasik metni her biri kendi alanında değerli üstatlardan okuma fırsatı buldum. Gramer kitaplarını okumakla yetinmeyip bunlardan öğrendiklerimizi değişik metinleri okuyup irdeleyerek pekiştirmiş olmanın çok faydasını görmüş olduğumu ifade edebilirim. Tabi bu usulde modern Arapça yönü zayıf kalıyor. Onu da o zamanın imkânları çerçevesinde el-Müctama' gibi ulaşabildiğim dergileri takip etmeye, okuyup anlamaya çalışarak ve radyodan Arap ülkelerinin yayınları takip ederek halletmeye çalıştım. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı bursu aracılığıyla bir yıl Ürdün'de kalmak ve kısa sürelerle Suriye, Suudi Arabistan ve Yemen'de bulunmak nasip oldu. Bunlar da pratik konuşma yönümün geliştirilmesi konusunda bana fırsat sağladı. Tabi insan pek çok şeyi, öğretirken zihnine daha iyi yerleştiriyor. Bu sebeple 1990 yılında başlayan öğretme devremin de 1979 yılında başlayan öğrenme devremin yanı sıra Arapça seviyeme önemli katkılar sağladığını ifade edebilirim. Yani bir taraftan Arapça hocalığı yaparken bir yandan da Arapçaya dair yeni bir şeyler öğrenmeyi devam ettirmeye çalışıyorum.

- Sizce Arapça öğrenim ve öğretiminde hangi metot veya metotlar takip edilmelidir?

Hiçbir metodun kutsal bir yönü olmadığını ve zaman ve zemine göre farklı metotlar izlenebilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Önemli olan öğretene ve öğrenene uyum sağlayan ve öğrenme sürecine katkıda bulunan bir metodun kullanılmasıdır. Eskilerin tecrübe ettiği klasik metotlardan da istifade edilmekle beraber bunlar çağdaş metotlar kullanılarak desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Metot konusunda şu şahsi kanaatimi de belirtmek isterim: İyi metotla daha kısa sürede, kötü metotla ise daha uzun sürede dil öğrenilir. Yani insan istediğinde hangi metot kullanılırsa kullanılsın sonuçta öğrenir. Ciddi bir Arapça birikimi hedefleniyorsa iyi bir gramer öğrenimi ve bunun metin okumaları vb. uygulamalarla desteklenmesi tavsiye edilebilir. Bu şekilde dilin okuduğunu anlama yönü halledilebilir. Dinleme kabiliyetini geliştirmek için tv ve radyo yayınlarını takip etmek (bu konuda internet imkânlarından da yoğun şekilde yararlanmak mümkündür), yazma kabiliyetini geliştirmek için basit cümlelerden kompozisyon yazımına uzanan ve mutlaka ehil birilerinin tashihinden geçen denemeler tavsiye edilebilir. Konuşma kabiliyetini geliştirmek için de ülkemize gelen Araplarla konuşma fırsatları aramak (özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde öğretim amacıyla ülkemize gelmiş olan pek çok Arap öğrenciyle iletişim sağlamak mümkün olabilir) ve imkânlar dâhilinde Arap ülkelerine gitmek düşünülebilir. Yurt dışı imkânları için de Milli Eğitim bakanlığı kanalıyla kullandırılan Arap ülkeleri burslarından yararlanılabilir.

- Arapça öğrenmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Öncelikle konuya cesaretle yaklaşmalarını ve öğrenmeye istekli ve kararlı olmalarını tavsiye edebilirim. Türkçemizdeki Arapça kaynaklı pek çok kelimenin varlığı bizlere Arapça öğrenme noktasında batılılara oranla önemli bir avantaj sağlamaktadır. Arapçanın zor bir dil olduğu şeklindeki ön yargılar öğrenim sürecini olumsuz etkileyecektir ve bunlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Tabi belirli bir seviyeye kadar kişinin tek başına öğrenmesi mümkün değildir. İyi bir hoca, kitap ve metotla birlikte, sabırlı ve kararlı bir süreç sürdürülebilirse öğrenememe diye bir ihtimalin asla söz konusu olmayacağını düşünüyorum. Bu meyanda İmam Şâfiî'nin ilim için altı şey gerekli olduğu (zeka, hırs, çalışma, maddi imkan, hoca ve uzun zaman) şeklindeki meşhur şiiri hatırlanabilir.

- Sakarya Üniversitesi İlahiyat fakültesinde uyguladığınız Arapça öğretimi hakkında da kısaca bilgi verir misiniz?

Fakültemizde değerli Arapça hocalarımızla beraber ciddi ve yoğun bir Arapça eğitimi vermeye çalışıyoruz ve bu konuda Türkiye'deki İlahiyatlar arasında iddialı bir konumda olduğumuzu düşünüyoruz. Fakültede okuttuğumuz resmi derslerin yanı sıra ana bilim dalı olarak takviye kurslarımız ve özel derslerimiz yıl boyunca devam ediyor. Birinci sınıflarda bazı hikâye kitaplarını okumayı zorunlu ödev olarak veriyoruz ve hoca arkadaşlarımız kendilerine düşen öğrencilerin ödevlerini Türkçeye çeviri ve gramer uygulaması noktasında sözlü olarak alıyorlar. Bu uygulama hocalarımızın çok fazla vaktini almakla beraber öğrencilerimize faydalı olduğunu düşündüğümüz için yine de ısrarla sürdürüyoruz. Tabi bu arada fakültemizdeki Arapça eğitiminin araç-gereç noktasında da oldukça şanslı olduğunu ifade edebilirim. Şu anda birinci sınıfların ders görmekte olduğu sınıflarımız, büyük ekran LCD tv, uydu alıcısı, VCD player ve hoparlör sistemi, bilgisayar ve data-show gibi araç-gereçlerle donatılmış bulunmaktadır. Bunlar sayesinde öğrencilerimiz gerek derslerde ve gerekse teneffüs ve öğle aralarında Arap TV kanallarının yayınlarını net bir şekilde takip edebilmekte ve geniş CD koleksiyonumuzdan yararlanarak CD izleyebilmektedirler. Bunların yanı sıra çeşitli seviyelerde hikâye ve kasetli hikâye kitabı gibi bol ve çeşitli materyallerimiz de bulunmaktadır. Öğretimde temel etken elbette ki hocalarımızın verdiği dersler olmakla beraber öğrenilenleri pekiştirmeye yarayan yardımcı unsurlar olarak gördüğümüz bu hususları da önemsiyoruz.

Fakültemizdeki faaliyetleri esasen daha geniş anlatmak isterim ancak çok fazla da vaktinizi almak istemediğim için bu kadarla ifade etmekle yetineyim. Yalnız bir faaliyetimize daha temas etmeden geçemeyeceğim ki o da her yıl düzenlemiş olduğumuz Arapça yaz kursudur. Öğretim yılının sona ermesinin hemen ardından gönüllü öğrencilerin katılımıyla düzenlediğimiz bu kursun bilebildiğimiz kadarıyla diğer ilahiyat fakültelerinde bir benzeri bulunmamaktadır. Bir ay kadar süren ve yeni sona eren öğretim yılının tüm yorgunluğuna rağmen öğrencilerimizin yoğun ilgileriyle her yıl gelişerek süren bu kurslarımız 12 yılı aşkın bir süredir ara verilmeksizin devam etmektedir.

- Son olarak onlinearabic sitesi hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sitenizin son derece yararlı olduğunu söyleyebilirim. Öteden beri Arapça öğretimiyle ilgili bir sitenin hep hayalini kurardım. Sitenizin bir anlamda bu hayalimi gerçekleştirdiğini ifade edebilirim. İnşallah içeriği zamanla daha da geliştirilir ve Türkiye'de Arapça eğitimi alanında önemli hizmetler ifa eder. Bu vesileyle, görüşlerimi açıklama fırsatı verdiğiniz için de sizlere çok teşekkür ederim.


< Geri     ^ Yukarı


Anasayfa | Forum | Online Dersler | Online Sözlük | İrtibat

Onlinearabic.net’te kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içeriklerin telif hakları “Onlinearabic.net”e aittir.
Bu sitede yer alan içerikler, Onlinearabic.net’in izni olmadan basılı veya elektronik bir ortamda kesinlikle kullanılamaz ve çoğaltılamaz.

gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | konut kredisi hesaplama | teb bankası | akbank kredi | ihtiyaç kredisi hesaplama | en uygun konut kredisi | garanti kredi | en uygun kredi